Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

PR Slnko na Skalách 2018

Aj tento rok sa bude v septembri konať už teraz čoraz viac známy festival SLNKO NA SKALÁCH. Tradične bude tento najväčší outdoorový festival pod holým nebom prebiehať v kempe Slnečné skaly v Poluvsí pri Rajeckých Tepliciach. Termín tohto už 4. ročníka je 5. - 9. 9. 2018.

Festival bude rozdelený aj tento rok na dve časti. Jedna bude prebiehať 5.-6.9.2018 v priestoroch veľkej sály Mestského úradu v Žiline v doobedňajších sekciách pre základné a stredné školy a poobede pre širokú verejnosť. Už minulý rok sa osvedčil tento pilotný projekt a teší sa veľkej obľube. Vstup je zdarma. Tématické zameranie je vždy široké a dávame priestor všetkým, kto prejaví záujem o prezentovanie. To znamená, že priestor dostávajú neznáme ale aj známe tváre zo sveta outdooru.

V stredu a štvrtok (veľká sála MsÚ v Žiline)

budú premietané a prezentované videá a filmy z lezenia v Tatrách a na ikonách Dolomitov od Vlada Vričana. Zaujímavá bude videoprezentácia fotografií a myšlienok Alexandra Luczyho – nášho verného sympatizanta a kamaráta, ktorý vo svojom príhovore „dá recept“ ako sa dá aj napriek vysokému veku liezť, lyžovať, behať po horách a naplno užívať život. Filmík „S Deťmi cez hory“ svojou krásou určite zaujme mnohých a Eva Čičkánová prezradí ako sa to dá. Krásy slovenských hôr nám ukáže vo svojej prezentácii Patrik Široký pod názvom „Pohoria Slovenska“. Do ďalekého Ťanšanu do jeho strmý svahov a žľabov nás prenesie Ferdinand Hudek, kde spolu s Mišom Plichtom dokázali zlyžovať celkom slušné „bomby“. Trochu pošteklíme lezeniachtivých ,kde vo svojej prezentácii predstaví Dalibor Joško svoj sen, ktorý sa stáva skutočnosťou. Jedinečnú lezeckú halu LaSkala, ktorá bude mať slávnostné otvorenie 15.9.2018. Seven Virgin Summits – part Antarktica je projekt už dosť známy nielen na Slovensku. Michal Sabovčík a Juraj Koreň sa postarajú o príjemné spestrenie programu, kde ukážu ako sa dá skĺbiť horolezectvo a paraglyding. Petra Pogányová je už našou tradičnou prispievateľkou, ktorá má krásne prezentácie. Chan Tengri je kopec, ktorý nedávno „opáčila“, tak nám o ňom porozpráva.

Piatok (Kemp Slnečné skaly- Poluvsie pri Rajeckých Tepliciach)

Kemp sa nachádza v prekrásnom malebnom prostredí Malej Fatry na hranici V. a III.stupňa ochrany prírody. Vysoké veže Slnečných Skál lákajú lezcov z celej Európy.Prevažnú časť programu a aj publika tvorí lezecká komunita, lebo oblasť (Porúbka), kde prebieha festival je známa svojimi lezeckými sektormi, kde je momentálne viac ako 250 lezeckých ciest.
Film „Teória šťastia“ od Rasťa Hatiara sa teší veľkej obľube. Hlavný protagonista a náš kamarát Peter Kuric sa asi z dôvodu reprezentovania Slovenska v lezení nebude môcť zúčastniť, ale na diaľku mu isto pošleme plno energie. „Zasnežený Ťanšan“ – prezentácia prvozjazdov Ferdinanda Hudeka a Michala Plichtu bude určite zaujímavá. Richard Nemec porozpráva o lezení južného vrcholu Ušby , jedného z najkrajších skalnatých vrcholov Kaukazu. Organizujeme aj súťaž amatérskych videí, kde je podmienkou video s dĺžkou do 5 min s tématikou outdoor. Seven Virgin Summits – part Antarktica: Michal Sabovčík a Juraj Koreň sa predstavia aj v hlavnom programe na Slnečných Skalách.

Som rád, že prijal pozvanie Igor Koller, človek, ktorý inšpiroval mnohých lezcov a ktorý funguje v horách už dosť dlho. V prezentácii „50 rokov na skalách a v horách“ nás prevedie svojou bohatou kariérou skalolezca, trénera a aj ako funkcionára slovenského horolezeckého spolku James. Piatočný večer zakončíme koncertom živej kapely ALL STARS BAND.

Sobota (Kemp Slnečné skaly- Poluvsie pri Rajeckých Tepliciach)

Cima Grande a Cima Ovest – Ikony Dolomitov bude odprezentovaná videami od Vlada Vričana. Pohoria Slovenska odprezentuje Patrik Široký. „Hory sveta“ a Petra Pogányová patria určite dokopy a preto Peťka určite pútavo porozpráva o svojich potulkách. Nebude chýbať ani videopozdrav zo Švajčiarska a vernisáž fotografií Alexandra Luczyho. Eva Čičkánová s priateľmi skúsili, ako sa to dá s deťmi na horách. To ukážu vo filmíku „S deťmi cez hory“ Už dlhšie som uvažoval nad niečím trochu „z iného súdka“ a pozval som Janka Kořínka. Som rád, že sa to podarilo. Lekár, záchranár, horský vodca UIAGM, organizátor a hlavne človek našej krvnej skupiny Ján Kořínek nám určite zaujímavo spestrí program svojou prezentáciou „Bezpečnosť a záchrana v horách“.

Peter Gall a Radoslav Kapralčík svojím videom určite dostanú nejedného z vás! Názov je výstižný: „ Tyrolský Kameňák-Zrod Bendeka“. Chalani a ich tím budú mať v priestore kempu svoj „veľký stan“, kde budú robiť prezentácie na témy: Timelaps video, základy a postupy postprodukcie digitálneho obrazu, postupy filmovej tvorby a pod... Samozrejme ranné kávičky a besedy a večerné after party sú u nich samozrejmosťou.

Projekt LaSkala je super a samotný tvorca Dalibor Joško porozpráva o novej lezeckej hale v Žiline. Bude samozrejme aj TOMBOLA ako každý rok. Verím, že sponzori budú štedrí. Veľmi si ich za to vážim a ďakujem im.

SUMMER BOUQUET – jedinečný projekt slovenských horolezcov. Martin Grajciar, Vladimír Linek, Jozef Krištoffy, Ondrej Húserka a ich prvovýstup v Kirgizskom Pamíre. Ako čerešničkou na torte bude v sobotný večer človek, ktorého vášeň je lezenie na pieskoch. Som rád, že prijal pozvanie Alešák Procházka (CZ) . Svoju prezentáciu nazval - Diagnóza „Pieskar“. Na záver sobotného večera vystúpi kapela SEXIT.

Sobotňajší doobedný program spestríme v rámci možností. Určite nebude chýbať BEH SLNEČNÝMI SKALAMI, animačný program pre deti, rôzne silové disciplíny. Bude odprezentovaná Power yoga v podaní Akreditovaná sieť power jogových štúdií YoGO.

Prezentáciu čajíkov urobí Miňa&MonikaAký čajík piť, keď chceš na horách byť fit?“ spojenú s degustáciou a workshopom.

Prezentáciu liečivých bylín pod názvom Herbárium pripraví Veronika „Kuku“ Repková. Ako prežiť príjemné letné chvíle pri vode bez štípancov a popálenín od slnka pomocou byliniek a prírodných pomocníkov + možno aj iné.

Nedeľa (Kemp Slnečné skaly- Poluvsie pri Rajeckých Tepliciach)

Nedeľné dopoludnie ako každoročne bude venované všetkým, čo zostali v horách. Svätú omšu za kamarátov bude celebrovať Ing. Mgr. Andrej Legutký.

Myslím, že sa na festivale budeme všetci baviť a že sa spolu zase stretneme. Verím, že sa zídeme v hojnom počte.

Mario Piťuch - organizátor
o.z. Slnko na SKALÁCH
www.slnkonaskalach.sk

Najnovšie