Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Obutie Meindl Island Pro

Klasické celokožené topánky určené najmä na vysokohorskú turistiku od nemeckého výrobcu Meindl. Vynikajú skôr kvalitou ako revolučnosťou dizajnu. Na slovenských horách ich používam na jeseň, v zime a na jar kým nie je teplo. Vo vyšších polohách sú dobrým spoločníkom aj v lete. V tomto článku zhrniem svoje dojmy zo štyroch rokov používania.

Výrobca
Meindl
Model
Island Pro
Typ
VHT, class B/C
Materiály
2.7mm nubuk, Vibram Multigriff
Hmotnosť
1690 g
Páči sa mi
stabilita, podrážka, kvalita
Nepáči sa mi
riešenie hornej časti jazyka chýbajúca ochrana špice
Infocena
248.95 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 90 bodov
» vysvetlenie hodnotenia

Materiál

Topánky sú ušité z hrubej nubuk kože (hrúbka 2.7mm). Až ich raz úplne zničím, prerežem ich a odmeriam - to však asi skoro nebude, vzhľadom na kvalitu, ktorú doposial preukazujú. Počet švov je obmedzený a v prednej časti iba v nevyhnutných miestach v okolí jazyka. Podľa stupňa namáhania sú švy buď jednoduché (skôr dizajnové prvky), zdvojené alebo dokonca štvorité. Precíznosť šitia dokazuje nemecký pôvod.

GoreTex je samozrejmosťou, aj keď som sa neraz zamyslel, či by tieto topánky obsenciou membrány nezískali na priedušnosti. Vidí sa mi totiž, že by si koža, pri správnom ošetrovaní, zachovala požadovaný stupeň nepremokavosti. Aj keď toto je samozrejme na dlhšiu diskusiu. Fórum pod článkom je samozrejme otvorené.

Podrážka je spoľahlivá Vibram. Došľap je tvrdší a preto topánke sedí vysokohorské prostredie, kde treba rátať aj so snehom. Pri potulkách slovenskými horami som zistil, že práve sneh týmto topánkam sedí najviac (z môjho subjektívneho pohľadu).

Tvar a prevedenie

Tvar je v znamení tradície - žiadna prevratná konštrukcia sa nekoná. Tento model je v ponuke už viac ako desaťročie, počas ktorého prešiel iba drobnými zmenami. Pred dvoma rokmi pribudla šnurovacia špecialitka firmy Meindl, DIGAFIX. Vraj zvyšuje pohodlie, avšak neviem sa k tomu vyjadriť, pretože môj model je starší a s DIGAFIXom memá žiadne praktické skúsenosti. Posledný model, ktorý som videl v predajni prešiel aj dalšími faceliftami. O úspešnosti Islandiek hovoria aj ocenenia, ktoré dostali - napríklad v r.1996 European Outdoor Award.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Riešenie jazyka zabezpečuje úplnú nepremokavosť až po horný okraj, kedy hrozí pretečenie vody zhora. Neraz som otestoval nepremokavosť pri prechodoch cez plytké potoky a horské bystriny - zatiaľ som spokojný.

Aby som iba nechválil, musím poukázať aj na jeden nedostatok - špica nie je v chúlostivých miestach prekrytá ochrannou gumou. Je preto potrebné si dávať zvýšený pozor najmä na skalnatom povrchu a na suti. Nubuk sa ľahko ničí, čo vidieť aj na jednej z fotiek.

Vzhľadom na konštrukciu je nutné počítať s určitým časom na dobré rozchodenie. Chce to niekoľkodňové chodenie, najlepšie v mokrom prostredí. V mojom prípade sa jednalo najmä o jazyk, ktorého horné okraje sa ukázali ako najproblematickejšie. Chcelo to aj trochu cviku v odhade tvrdosti zaväzovania šnúrovania.

Kvalita

Kvalita je na veľmi vysokej úrovni - nemecká precíznosť sa nezaprie. Na krabici hrdo svieti nápis "hand craft". Môj kus nevykazuje zatiaľ žiadne známky nekvalitného vyhotovenia - všetky švy spoľahlivo držia, podrážka sa neodlepuje, pravidelnou straostlivosťou si koža zachováva svoju nepremokavosť, ktorú ešte umocňuje membrána. Mierne známky opotrebenia sú patrné v miestach ohybov (mierne zvlnená koža) a po niekoľkých pochodoch suťou vidno poškodenie kože v oblasti špice. Opotrebenie podrážky zodpovedá používaniu.

Za kvalitu samozrejme treba aj zaplatiť a je pravdou, že značka Meindl patrí medzi tie drahšie. Môj názor ale je, že topánky sa nekupujú na jednu-dve sezóny (ako to zrejme chápu niektorí talianski výrobcovia).

Ošetrovanie

Po každej akcii topánky poumývam a vysuším - pri sušení pozor, kožené topánky nie je vhodné sušiť pri silnom zdroji tepla (kachle, pec, radiátor), lepšie je ich vypchať novinovým papierom a nechať pomaly uschnúť. Rýchlym schnutím by sa mohla koža pokrútiť alebo popraskať. Keď sú topánky čisté a suché nanesiem vrstvu voskového prípravku Granger's Leather Conditioner. Po prvej aplikácií tohto vosku sa mierne zmenila farba topánok, nepovažujem to ale za nič podstatného. Viac o prípravku tu.

Záver

Tieto topánky považujem za spoľahlivého partnera a najradšej v nich chodím po snehu - aj keď neumožňujú použitie rýchloupínacích mačiek. Za to však nie sú až tak ťažké a tvrdé ako plnokrvné zimné boty a sú použiteľné aj keď sa sneh roztopí. Pre februárový prechod Nízkych Tatier, veľkonočnú pohodu vo Fatre alebo letné hrátky v Hohe Tauern by sa ťažko hľadali lepšie.

A ozaj! Každé topánky je vhodné kombinovať s dobrými ponožkami - tu nájdeš viac info.

Fotogaléria k článku

Najnovšie