Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Obutie Dachstein Tour Classic EV kork

Topánky značky Dachstein nepatria medzi klasiku na pultoch našich outdoorových predajní. Už dlhší čas sa snaží o návrat s novou kolekciou nie úplne všedného dizajnu. Pozrieme sa trochu bližšie na jeden z modelov, ktorý je určený na ľahšiu turistiku, ideálne do lesov, prípadne na hôľnaté hrebene. Zvedaví budeme najmä na vychytávku v podobe korkovej vložky.

Výrobca
Dachstein
Model
Tour Classice EV kork
Typ
B
Materiály
koža, podrážka Vibram Trek
Páči sa mi
pohodlie, dobrá podrážka, korková vložka, konštrukčné detaily
Nepáči sa mi
ochrana špice, veľmi teplé, množstvo švov
Infocena
188.54 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 80 bodov
» vysvetlenie hodnotenia

Materiály

Topánky sú celokožené – vyrobené z čiernej full-grain kože, ktorej hrúbku sa mi nepodarilo zistiť, podľa hmatu to však môže byť cca 2mm. Zaujme množstvo segmentov, ktoré dotvárajú spolu s dvojitými bielymi švami trochu nevšedný dizajn. Kedže švy sú potenciálnym slabým miestom, uvítal by som, keby ich bolo menej. Vnútornú výstielku tvorí jemná textília a tesne pod ňou je mikroporézna membrána eVent, ktorá sa stará o nepremokavosť. O dôvodoch použitia práve tejto membrány môžeme len špekulovať, no na základe laboratórnych testov ide o porovnateľný materiál ako známy GoreTex. Medzi výstielkou a vonkajšou kožou sa nachádza ešte ďaľšia výplň a topánky sú tak relatívne hrubé a aj teplé.

Čo ma na topánke zaujalo asi najviac, je vložka, ktorá nie je (ako obykle) vyrobená z penovej umeliny. Ide o prírodný korok, je z dielne firmy ALSA a hrdí sa nápisom "made in Germany" – a tak máme trochu Európy inak v Číne vyrobenej topánke. Vložka nie je klasicky tenká, ale pomerne hrubá a tak aj výrazne tažšia. Dobrou vlastnosťou korku je, že pomáha tlmiť nárazy, čo isto ocenia nejedny kolená. Povrch, ktorého sa dotýka noha, nie je korkový, ale pripomína mi jemnú semiš kožu. Na nej sa noha nešmýka a ostáva pevne na svojom mieste, nevýhodou však je problematickejšie obúvanie. Vložka je anatomického tvaru, čo ocenia ľudia s plochšími nohami. Predpokladám, že korok sa po čase tvarovo prispôsobí nohe, čo ešte zvýši komfort nosenia. Na strane druhej určite bude táto vložka horšie odvádzať pot a na usušenie bude tiež potrebovať dlhší čas. Ako vždy, niečo za niečo.

V prípade podrážky Dachstein vsadil na overenú značku Vibram, konkrétne model Trek. Ide o univerzálny model, ktorý sa používa v rade Hiking (kam patrí aj tento model), ako aj v rade Backpacking (minulý rok bol testovaný model Rock Light EV). Podrážka dobre drží v hôľnych, lesných aj skalnatých povrchoch. V oblasti špice sú pomerne ostré hrany, ktoré sa budú hodiť na menšie stupy. Jedných dychom však treba dodať, že celkovo je Tour mäkkšou topánkou a do čisto skalnatých podmienok vhodná nie je. V tomto zmysle je veľkoryso poňaté aj penové vytlmenie medzipodošvy.

Dizajn a vyhotovenie

Dizajn je veľmi podobný, a ako pri už spomínanom modeli Rock Light EV. Je nevšedný, no určite neurazí. Podporou členka sa topánky radia medzi stredne vysoké, pričom zadná časť je zvažujúca sa, čo uľahčuje predozadný pohyb nohy. Šnurovanie umožňuje nastaviť vrchnú a dolnú časť na rozdielnu pevnosť, kedže jeden pár ôk je uzamykateľný. V strede hornej časti jazyka je háčik – keď podeň šnurujeme, jazyk je pevnejší a keď ponad, tak menej pevný. Spomenuté možnosti dávajú priestor pre rôzne tuhé nastavenia, podľa aktuálneho terénu. Negatívom dizajnu je podľa mňa absencia gumeného zosilnenia špice a tá sa obíja, guma je iba na boku z vnútornej strany (viď predposledný obrázok).

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Kvalitu topánok si netrúfam hodnotiť, kedže som ich netestoval príliš dlho. Na pohľad sú všetky švy šité presne a aj z ostatných detailov sa zdá, že "soudruzi v Číne neudělali chybu".

Moje dojmy z používania

Vzhľadom na korkovú vložku sa topánky trochu obtiažnejšie obúvajú, no následne sú už pohodlné, takmer ako papučky. Je to dané relatívne mäkkou konštrukciou a taktiež bohatým výstielkám v oblastí členka a päty. Aj inde je však medzi vnútornou výstielkou a vonkajšou kožou výplňový materiál – cítiť to pri stisnutí. V topánkach sa preto dobre a príjemne chodí, no sú zároveň aj výrazne teplejšie, z čoho vyplýva aj viac potenia. Topánka je konštruovaná pre chladnejšie počasie, počas leta nie sú ideálne. Pohodlná konštrukcia má aj svoje tienisté stránky – topánky nie sú vhodné na nosenie väčších nákladov a taktiež v nich cítiť kamene, najmä pri našliapavaní na menšie a ostrejšie.

Topánky Tour Classic EV kork by som odporúčal najmä na nevysoké pohoria, prípadne hôľnaté hrebene bez extrémnych prevýšení a to najmä na jarné a jesenné použitie. Vzhľadom na mäkkú konštrukciu nie sú príliš vhodné do zimných podmienok, aj keď zateplené na to sú celkom príjemne. V čase zimy preto dobre poslúžia do mesta.

Pozn.:Ako každé topánky, aj tieto je nutné pravidelne ošetrovať. Viac o tejto téme sa možno dozvedieť v samostatnom článku.


Fotogaléria k článku

Najnovšie