Symbol Skalnatej
Túra

Skalnatá cez Vidlárovú dolinu

03. 04. 2020
Tohtoročná zima je skromná na sneh na celom Slovensku, nielen v Malých Karpatoch. Kým vo vyšších horách vládne v januári aspoň krásne slnečné počasie, nižšie polohy majú na jednej strane smolu, že sú celé dni zahalené v hustej hmle, no na druhej strane od asi 400 m vládnu aj tu zimné podmienky. Na zemi sa nachádza pár centimetrov snehu, ktorý je zmiešaný s námrazou padajúcou z omrznutých stromov. Takúto tajomnú náladu mám v Malých Karpatoch rád.

Trasa

Modra-Piesok, Panský dom - Tisové skaly - Vápenka (Stratenka) - Zbojnícke - Čierna skala - Vidlárová dolina - Skalnatá - Čermák(ova lúka) - Panský dom

Čo teda s načatou nedeľou? Autom sa vyveziem na Zochovu chatu, veľké parkovisko je beznádejné naplnené autami lyžiarov, preto pokračujem vyššie a parkujem pri konskej lúke neďaleko Panského domu. Asfaltovou cestou sa vyberiem smerom k hvezdárni, odkiaľ však nepokračujem po červenej k rozhľadni na Veľkej homoli, ale zoberiem to neznačkovou cestou smerom k Vápenke. Na tomto mieste v minulosti Huncokári (nemecky hovoriaci lesní robotníci) ťažili vápno, pálili a hasili ho. Svedčia o tom vydlabané hlboké jamy a hlavne pozostatok pece na pálenie vápna, ktorá bola nedávno odkrytá a zbavená náletových drevín. Nachádza sa tu malý lesný domček, Modranmi nazývaný Stratenka. Slúžil na uskladnenie náradia a tiež ako prístrešok pre robotníkov. Pred domčekom je stôl s lavičkami a ohnisko.

Naslepo na Čiernu skalu

Pozriem do mapy a rozmýšľam, kam povedú ďalšie moje kroky. Na rozhľadňu nemá zmysel sa liepať, výhľady dnes nebudú žiadne, pokračujem teda na Zbojnícke a potom by som si to strihol na Čiernu skalu (604 m n. m.). V Malých Karpatoch sa nachádzajú dva kopce s týmto názvom, no s rozdielom výšky približne 60 metrov. Druhá, vyššia Čierna skala (662 m n. m.) sa nachádza medzi Plaveckým Mikulášom a Lošoncom.

Od Zbojníckeho si to strihnem najskôr rovno za šípkou v mobile, už som raz po tejto cestičke išiel, no vtedy nebol problém s viditeľnosťou a videl som, do čoho leziem. Dnes to po niekoľkých stovkách metrov, keď ma zastaví hradba mladej bučiny, vzdávam a prederiem sa ďalšou bučinou späť na žltú značku, ktorá by ma doviedla k horárni na Rybníčku. Vyplaším srnky, ale myslím, že som sa zľakol rovnako. Prichádzam na sympatickú lúčku, kde v minulosti tiež určite stála nejaká usadlosť. Svedčia o tom staré slivky.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Opustím lúku a snažím sa nasledovať lesom šípku. Mal by som sledovať vrstevnicu, no na niektorých miestach je toľko napadaných stromov, že sa mi to nedarí. Vystúpam vyššie do kopca, aby som následne pár výškových metrov padol, no je to príjemnejšie ako preliezať popadané stromy. Keď sa dostanem na príjemný hrebienok, je mi jasné, že už nie som ďaleko od vrcholu Čiernej skaly. Príroda je tu čarovná, staré, pokrivené stromy obalené námrazou. Na vrchole na kope kamenia je zapichnutá vrcholová tyč. V lepšom počasí by možno aj nejaké výhľady boli. Dnes to nehrozí.

Z Čiernej skaly sa pustím smerom na sever, kde ma čaká pomerne prudké klesanie až dole k potoku. Prichádzam na križovatku ciest a tu zažívam malé deja-vu. Kedysi som tadeto zdrhal na bicykli pred búrkou, omylom som sa dostal do doliny a len tak periférne som ju stihol jedným okom sledovať a už vtedy ma zaujala. Hlboká dolina so žblnkotajúcim potôčikom Vidlárová. Zvážnica je vhodná na bicykel, v zime pri dostatočnej snehovej pokrývke aj na bežky.

Na Skalnatú

Na rázcestí, kde v strede rastie niekoľko briez, sa dám doprava. Cesta ma privedie pod Skalnatú, cestička pomedzi ploty by ma priviedli do sedla pod Skalnatou, no zahnem o 90 stupňov vľavo a na Skalnatú zaútočím z opačnej strany. V snehu vidieť stopy po bežkách, ale zrejme bežkárov zastavili kamene na ceste. Z tohto traverzu Skalnatej sa ponúkajú aj pekné výhľady na Malé Karpaty. Dnes mám však smolu.

Pozerám vpravo, že kedy natrafím na nejakú odbočku, ktorá ma dovedie za červenú značku. A je tu. V suchej tráve zapadnutej snehom sa mi ukazuje chodníček. Hneď ako vleziem do lesa, schytám zopár studeným pozdravov rovno za krk. Na hlavu si dávam kapucňu a teraz ma môžu bombardovať koľko len chcú. Námrazou obalené červené smreky sú predzvesťou, že vrchol Skalnatej už je na dosah.

Stretám tu párik bežcov, na nohách majú tenisky a nízke ponožky, členky holé... brrrrr. Strom - samotár stojí na svojom mieste, je ozdobený slovenskou vlajkou. Hmla sa netrhá, nemá zmysel čakať, vyberám sa teda na zostup. Každý, kto ho pozná vie, že v zime a blate je to o hubu. Zišli by sa aj paličky, ktoré som však so sebou nebral.

Zostup a návrat

Bez ujmy na zdraví schádzam do sedla pod Skalnatou, odkiaľ ma čaká krátke stúpanie a dol pol hodinky som na Čermákovej lúke. Na jej začiatku si všimnem novú mapu a smerovník s označením „Cyklopoludník na Čermáku“. Dnes tu nikto nepiknikuje, ale ľudí, ktorí si užívajú sneh je tu dosť.

Na ceste povyše studničky Modranská baba ma prekvapia hromady dreva. Tak kvôli tomuto asi na jeseň upravili a spevnili cestu smerom pod Gajdoš. Aby mohli drevo zvážať...

Po žltej značke zídem k autu a mám za sebou ďalší pekný deň strávený v prírode. Niektoré fotky sú ilustračné a sú z iného dňa, ako je dátum túry.

Fórum 1 príspevok
Skalnatá cez Vidlárovú dolinu 03/04/20 08:41 1 príspevok
Najnovšie články autora
 
Túra Modranským chotárom Keď mi Roman poslal jeho článok, v ktorom popisoval prechádzku k starej oskoruši na Devíne a dodal: „Napíš niečo aj o modranských“, tak som si sprvu povedal, že čo tu budem písať, akú túru popisovať, veď sú len kúsok za hradbami mesta. 24/05/20 Zdeno Vasilišin Malé Karpaty
Túra Krkavec, Bradavica, Konský vrch a Malý Javorník Odkedy sa narodil Kubko, veľkonočné sviatky zvykneme tráviť u babky na mojich rodných Kysuciach. Veď zvyky sa majú odovzdávať z generácie na generáciu. Tento rok zo všeobecne známych dôvodov ostávame sedieť doma v okrese, pod ktorý patríme, teda v pezinskom. Hoci to nie sú Kysuce, myslím, že aj tak sme ostali uväznení v celkom dobrom okrese. Ešte veľa miest tu mám nespoznaných. Je Veľký piatok, doma ešte všetci spia, beriem batoh a vyrážam spoznávať okolie nad Limbachom. 04/05/20 Zdeno Vasilišin Malé Karpaty
Túra Tri kríže a Klokočiny – prechádzka z Perneka Pandémia nekompromisne zasiahla aj Slovensko, je sobota a pozerám v mape miesta, kam by som mohol vypadnúť a nestretnúť podľa možnosti ani živej duše. Tento víkend našťastie ešte môžem prechádzať z okresu do okresu. O týždeň neskôr na Bielu sobotu už by som mal problém. 20/04/20 Zdeno Vasilišin Malé Karpaty
Najnovšie články na titulke
 
Túra Ivanov vrch a Praporec - okruh z Hermanoviec n. Topľou Slanské vrchy sú pre turistov z východu asi obohraná pesnička, avšak myslím si, že stále majú čo ponúknuť aj v prípade, ak ich má človek prechodené krížom-krážom. Nečakane sa mi podarilo vybaviť si dovolenku na pondelok. Plán sme mali pôvodne ísť niekam na západ, avšak nepredvídané udalosti nám dovolili vyraziť až pred obedom, a tak meníme plány a vyrážame na nenáročný okruh v okolí Hermanoviec nad Topľou. dnes Stanislav Ďurica Slanské vrchy
Túra Ostrov Krk – cez sedlo Lipica na Veliki Hlam Mrgary sú mimoriadne fotogenickým turistickým lákadlom ostrova Krk. Kým zo vzduchu pôsobia kamenné ohrady pre ovce v tvare kvetu priam magicky, ich návšteva môže byť sklamaním. Pár kamenných múrov, občas rozpadnutých, občas zarastených a tvar kvetu si možno maximálne tak predstavovať. Až na jeden. Mrgar v sedle Lipica si ako jediný možno pozrieť z výšky aj s nohami pevne na zemi. včera Jitka Švarcová Svet
Túra Plavecké Podhradie – Kamenné – Geldek – Častá Vlhké a studené dni začiatkom apríla poznačili naše turistické plány a z pôvodne zamýšľanej dlhšej túlačky s prenocovaním v prírode zostali iba jednodňové výlety. Na jednom z nich sme prešli Malé Karpaty naprieč od západu na východ a spoznali ďalšie pozoruhodné miesta. včera Vladimír Čech Malé Karpaty

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Skalnatá cez Vidlárovú dolinu 03/04/20 08:41 1 príspevok
Fakty
 • Pohoria
  • Malé Karpaty (CHKO Malé Karpaty)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 704 m n. m. – Skalnatá

  • min: 460 m n. m. – Vidlárová dolina

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 492 m

  • klesanie: 492 m

 • Vzdialenosť
  • 12 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • zima

 • Dátum túry
  • 26.01.2020

 • Štart trasy
  • šírka: 48.3823 ° SŠ
   dĺžka: 17.2618 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.3823 ° SŠ
   dĺžka: 17.2618 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Prameň Modranská baba na Čermákovej lúke

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Pezinok (vlak, bus) - Modra-Piesok, Zochova chata (bus, záchytné parkovisko, príp. pri Panskom dome)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.54 (1)