Pohľad z Oselného vrchu
Túra

Tribeč sever (2): Oselný a Hrubý vrch a Veľká Ostrá

23. 04. 2020
Odvezieme sa autobusom na poslednú zastávku vo Veľkých Uherciach (na mape je zakreslená pod vodnou nádržou), prejdeme okolo nádrže a zelená značka nás dovedie cez Vojtechov na Oselný vrch. Z Oselného vrchu po značke sa presunieme pod Hrubý vrch, tu ju opustíme a vyjdeme na Hrubý vrch, cez sedielko sa prešvihneme na Veľkú Ostrú, z nej zídeme opäť na zelenú značku a severnou rázsochou, ktorá je zakončená bezmenným kremencovým hrebienkom, zídeme do doliny Kamenného potoka, odtiaľ ešte vyjdeme na Dobrolínske (Dobrotínske) skaly a hrebeňom zelenou značkou sa vrátime do Veľkých Uheriec.

2. deň

Veľké Uherce – VN Veľké Uherce – Oselný vrch – Hrubý vrch – Veľká Ostrá – kremencový hrebienok – Pôždol – VN Veľké Uherce – Veľké Uherce

Vstávať na dovolenke ráno o 5.30 h, aby sme stihli autobus o 6.17 h, musí niekomu pripadať minimálne zvláštne. Toto však nebol náš problém. Na zastávku sme prišli s časovým predstihom, veselo sme sa bavili a pozerali ako sa rodí nový deň. Autobus prichádzal načas, ale n e z a s t a l! Hľadeli sme s úžasom na jeho koncové svetlá a Ala začala zúfalo mávať rukami. Asi po 100 metroch autobus zastal a akosi neochotne, no predsa len začal cúvať. Rozbehli sme sa k nemu.

Šofér otvoril dvere a hneď sa nám ospravedlňoval. Vraj roky jazdí na tejto trase, ale takto zavčasu v sobotu ráno na tejto zastávke ešte nikto nikdy nenastupoval. Ešte nepríjemnejšie to však bolo s druhým spojom. Nastupujeme na autobus smer Kolačno s tým, že vystúpime na poslednej zastávke vo Veľkých Uherciach. Pri nastupovaní som omylom povedala, že si prosím lístok na „konečnú“ vo Veľkých Uherciach. Rozčúlil sa, že taká zastávka neexistuje a on má konečnú v Kolačne. Vysvetľujem, že chceme ísť na poslednú zastávku vo Veľkých Uherciach, len neviem jej názov. Na to sa opäť rozčúlil, že načo cestujem, keď neviem kam chcem ísť. To, že som cudzia a že nemôžem ovládať názvy všetkých zastávok v okrese akosi nebral do úvahy. Vzápätí ho rozčúlila aj Majka, ktorá si pripravila drobné, no netrafila sumu, ktorú žiadal. Rozčúlene jej povedal, že nech ho nepletie v sobotu ráno. Nakoniec nám však lístky predal a aj odviezol, aj keď nie presne tam ako sme chceli. Nezachádzal k vodnej nádrži, ale odbočil rovno na Kolačno.

Bočnými uličkami sme sa zakrátko dostali k vodnej nádrži, kadiaľ ide zelená značka a ňou sme kráčali dobré 3 km nudným asfaltom až k smerovníku Vojtechov. Chvíľu sme sa kľukatili zelenou značkou lesom, ale keď sa terén začal zostrmovať, odbočili sme vľavo, lebo sme chceli preskúmať aj severozápadný výbežok Oselného vrchu.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Hrebienok pozvoľna stúpa k vrcholu. Začína kremencovou sutinou, postupne sa však skaly zväčšujú a ich hrany mieria ostrejšie k oblakom. Tešili nás aj krásne dubové háje pretkané jednotlivými brezami a borievkami. Vrcholové bralo je nádherne rozoklané a kremenec tu má veľmi peknú, sýtu ružovú farbu. Na brale je pamätná tabuľka venovaná milovníkovi týchto hôr Rudimu Saidlovi a pod skalou oddychové miesto s lavičkami. Z vrcholu je krásny výhľad hlavne na Dobrolínske (Dobrotínske) skaly a kremencový hrebienok, ktorý oproti zbieha z Hrubého vrchu.

Pokochali sme sa, zišli sme dole pod bralo, poobzerali sme si skaly aj z východnej a južnej strany a vrátili sme sa na značku. Chvíľu sme značkou traverzovali Hrubý vrch. Ten podľa geologickej mapy tiež tvoria kremence, tak sme išli pozrieť, čo skrýva jeho vrchol. Hrebienok je síce príjemný, ale kremencové skaly, len veľmi nesmelo a ojedinele vybiehajú na povrch. Dnes bolo od rána zamračené, rosničky dokonca predpovedali aj dážď, ale na Hrubom vrchu nám zrazu zasvietilo slniečko a rozžiarilo celý kraj, takže sa nám nakoniec Hrubý vrch celkom páčil.

Cez plytké sedielko sme sa prehupli pod Veľkú Ostrú. Svoje meno si teda zaslúži! Slniečko pripekalo a len pomaly sme sa plazili strmo k vrcholu. Na úpätí nás privítalo široké suťovisko, porastené starými dubmi a torzami, čo kedysi boli dubmi. Vyššie sa suťovisko zmenilo na obrovské balvanovisko a vrcholové bralá neboli kompaktné, ale celé to vyzeralo roztrasené ako po zemetrasení. Veľmi zaujímavá hôrka, nedokázala som ju porovnať zo žiadnou inou. Na vrchole nás prekvapila vrcholová kniha. Chodník sem síce nevedie, ale vrcholovú knihu a kešku tu majú. V Tribeči je bežné, že zaujímavé miesta a vrcholy, aj keď na ne nevedie chodník, sú označené názvami. Veľmi pekný zvyk.

Medzitým sa opäť zatiahlo, no posadali sme si a naobedovali sme sa. Len čo sme dojedli, začalo popŕchať, a tak sme rýchlo zbehli dole na lesnú cestu a pokračovali k ďalšiemu cieľu, dúfajúc, že sa zatiaľ vyprší. Nevypršalo!

Kráčali sme zelenou značkou a približne v mieste, kde sme začali stúpať na Hrubý vrch, sme odbočili doprava, pozrieť si pekný skalnatý hrebienok. Hneď na jeho začiatku nás privítal jeho strážca – mladý dubový Ent s otvorenou pusou, ako keby nás chcel pred niečím vystríhať. Chvíľu nato sa poriadne rozpršalo, a tak pod dáždnikmi či plášťami sme pomaly schádzali dole hrebienkom. Hrebienok nám však učaroval a rozhodne si ho ešte niekedy prejdeme, ale v priaznivejšom počasí.

Zbehli sme ku Kamennému potoku pod Dobrolínske (Dobrotínske) skaly, ale na tie sme si už netrúfali. Pršalo veľmi husto, na vápenci by sa šmýkalo, a tak sme si to zamierili lesnou cestou opäť na Vojtechov. Neboli sme tým veľmi nadšení, lebo nás čakali 3 kilometre asfaltu k vodnej nádrži Veľké Uherce. Tajne sme dúfali, že by mohla byť na Pôždole otvorená Rybárska bašta, ktorá sa nám veľmi páčila, keď sme boli pred pár rokmi na Dobrolínskych (Dobrotínskych) skalách a Oselnom vrchu. A veľmi nás potešilo, že otvorená bola a mali sme šťastie, lebo od pondelka bude až do mája zatvorená. Výborné pivo a fantastické údené pečené pstruhy boli skvelou bodkou za dnešným turistickým dňom.

Čakal nás ešte dlhý pochod asfaltom na zastávku autobusu a presun do Malých Bielic, nášho „základného tábora“. S plným bruškom, plní dojmov a pekných zážitkov, sme presun zvládli v pohode. V izbe nás čakalo prekvapenie. Na podlahe pod oknom sa skrýval krásny pavúk. Takého veľkého sme na živo ešte nikdy nevideli. Poobzerali sme si ho, pofotili a potom ho vypoklonkovali von. Keď som doma zistila, že je to strehúň škvrnitý, najväčší pavúk v strednej Európe, radosť z objavu nás prešla. Je totiž mierne jedovatý a jeho uhryznutie je veľmi bolestivé. Sprcha, príprava ďalšieho dňa, ešte jedno pivko v kaviarničke na letisku a hajky-bajky, vyspať sa, veď nás čaká ďalší turistický deň.

Autorky fotografií: Alenka Bencová a Danka Tomášiková

Pokračovnie uverejníme čoskosko...

Fórum 8 príspevkov
Tribeč sever (2): Oselný a Hrubý vrch a Veľká Ostrá 02/05/20 22:51 8 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Okolo Babinej po lazoch Neviem, v ktorej hlave skrsol "geniálny" nápad povoliť turistiku iba v rámci okresu! Ten človek ani len netuší, že turistické značky sa vôbec neriadia hranicami, ale práve naopak vo veľkej miere ich prekračujú. Naša okresná basa trvá už dosť dlho a pravdepodobne ešte dlho bude, preto hľadáme možnosti turistiky aj v okolí hraníc nášho okresu. Na hranici s krupinským okresom leží malá obec Babiná a v nej bude začiatok a aj koniec našej trasy. Chceme si pozrieť dve skalnaté miesta a zopár lazov. 25/04/21 Danka Tomášiková Štiavnické vrchy
Túra Detvianska Huta – Vrchdobroč – Píla Začiatok roku 2021 bol pre turistov v znamení čakania na otvorenie hraníc okresov. Podľa automatu boli viac zatvorené, ako otvorené. Boli aj svetlé okamihy a tie sme hneď využili. Hurá za hranice okresu! Ďaleko však nie, lebo cestovať hodiny v dopravnom prostriedku s rúškom na tvári nie je nič príjemné. Koncom februára bol jeden šťastný týždeň a my sme zacestovali do okresu Detva. Hlavným motívom bola kaplnka Najsvätejšieho srdca Ježišovho na Hornej Brestine. 15/03/21 Danka Tomášiková Veporské vrchy
Túra Kaľamárka juh a Močilná (Močidlianska) skala Opatrenia sa nám trošku uvoľnili. Za turistikou sa dá ísť aj mimo okres, ale len s negatívnym testom. Hurá, ideme sa pozrieť k susedom! Zatiaľ len kúsok - do bývalého Zvolenského, teraz však už Detvianskeho okresu. Na TuristickaMapa.sk nás zaujala fotka od Theriona z Močilnej skaly a tú sme sa rozhodli pozrieť. Pri nazeraní do mapy sme si všimli zakreslené skaly severovýchodne od nášho cieľa. A tie sme zaradili do plánu. 08/03/21 Danka Tomášiková Poľana
Najnovšie články na titulke
 
Príbeh Slovenské brandy a poľská wiśniówka Viac rokov som plánoval túru hornou Oravou. Prejsť si po najsevernejších hraniciach okruh od Babej hory po Pilsko. Pred 4 rokmi mi to nevyšlo preto, že som sa spoliehal na ľudí, ktorí mali ísť so mnou. Dovolenka bola vybavená, chuť objavovať na najvyššom stupni, ale podvečer túry to zvyšok partie vzdal a ostal som doma. Samému sa mi vtedy chodiť ešte veľmi nechcelo, aspoň nie takto ďaleko. O dva roky je situácia výrazne iná a nerobí mi problém vyraziť aj na viac dní sám. Leto vrcholí a rozhodujem sa, že idem do toho. dnes Martin Birka Príbehy
Basecamp Boli ste už na miestach s názvom Vrvrava či Chujava? Čaká nás oblačný víkend, v nedeľu cez naše územie prejde studený front so zrážkami. Po oteplení sa príroda zazelenala, v tipoch sme pre vás vybrali aj kratšie ciele v nižších nadmorských výškach. Ak radi chodíte na Chatu pod Chlebom, treba to stihnúť do nedele, od pondelka sa chata zatvorí kvôli rekonštrukcii. včera Redakcia Basecamp
Cyklotúra Šiklóš, Horšianska dol., Svätý Kríž a Krížny vrch Regióny Tekov a Hont sú rajom pre cyklistiku a cykloturistiku. Nachádza sa tu množstvo cestičiek s minimálnou premávkou, v pestrom (rovinatom, zvlnenom aj kopcovitom) teréne a v obklopení atraktívnej krajinnej scenérie. Popri trasách je množstvo prírodných, kultúrnych a historických pamiatok, ktoré sú zatiaľ neobjavené pre masy turistov. Navyše tu počasie po väčšinu dní v roku praje bicyklovaniu. včera Jakub Mészáros Štiavnické vrchy, Podunajsko

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Tribeč sever (2): Oselný a Hrubý vrch a Veľká Ostrá 02/05/20 22:51 8 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Tribeč (CHKO Ponitrie)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 745 m n. m. – Veľká Ostrá

  • min: 217 m n. m. – Veľké Uherce

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 814 m

  • klesanie: 822 m

 • Vzdialenosť
  • 20 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • jeseň

 • Dátum túry
  • 28.09.2019

 • Štart trasy
  • šírka: 48.6014 ° SŠ
   dĺžka: 18.4335 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.60774 ° SŠ
   dĺžka: 18.4363 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Rybárska bašta vo Veľkých Uherciach, časť Pôždôl

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Partizánske (vlak, bus) - Veľké Uherce (bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.35 (0.8)