Vyšný vodopád
Túra

Sokolia dolina - okruh z Čingova

11. 06. 2020
Keďže mám Slovenský raj rovno pod nosom, pri rozhodovaní ohľadom výletu prichádzajú na rad rôzne úvahy a analýzy. Mám ho vcelku prechodený, a tak si väčšinou túru vyberám podľa aktuálnej chute spojenej s niečím ako “a tu poďme” alebo, ako v tomto prípade, idem tam, kde som už dlhšie nebol. Teraz bolo to rozhodovanie o to jednoduchšie, že Sokoliu dolinu som fakt nejaký čas nenavštívil a priateľke som chcel ukázať najvyšší vodopád v Slovenskom raji.

Trasa

Čingov, parkovisko – Čingov, centrum – Lesnica, ústie – Biely potok, ústie – Kyseľ, ústie – Sokolia dolina, ústie – Sokolia dolina, záver – Biskupské chyžky – Glac, Malá poľana – Suchá Belá, záver – Kláštorisko – Kláštorná lúka – Biely potok, rázc. – Biely potok, ústie – Lesnica, ústie – Čingov, centrum – Čingov, parkovisko

Na Čingov

Vo východnom centre Slovenského raja viem byť z domu za necelú hodinu, tak sa ráno kľudne vychystávame, pričom máme na pamäti, že nám ide aj autobus, ktorým vieme ušetriť trošku času. Niečo po ôsmej odchádzame, dupneme do kroku a stihneme linku, ktorá ide, na moje prekvapenie, v lete inou trasou ako obvykle, ale našťastie pre nás, lebo inak by sme to určite nestihli.

Pred deviatou vystupujeme na parkovisku Čingov pred reštauráciou Lesnica. Stojí tam aj ďalší autobus, z ktorého vychádza dav turistov. Toto na trase nechcem stretnúť, tak sa rýchlo poberieme do lesa.

Asfaltová cesta pomedzi stromami mierne klesá. Po chvíľočke dôjdeme k Chate na Rázcestí. Nezastavujeme sa, odpájame sa od asfaltky a vstupujeme do lesa. Po desiatich minútach prekračujeme Hornád Partizánskou lávkou, pod ktorou leží spadnutý betónový most. Ďalej kráčame pekným lesom, až prídeme na čistinku pod Tomášovským výhľadom. Počasie je pekné, letné, mráčiky nikde, dnes snáď nezmokneme. Onedlho sme pri ústí Bieleho potoka, kde sa odpájame od modrej značky a ďalej pokračuje po zelenej značke Tomášovskou Belou.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Cesta je veľmi príjemná, Biely potok a okolie lemujú veľké pekné zelené lopúchy (v skutočnosti nie lopúchy, ale listy deväťsilu bieleho - pozn. red.). Prechádzame prvými technickými zabezpečeniami v podobe drevených lávok a mostíkov, neodolám a skúšam si osviežiť chodidlá v ľadovej vode potoka. Dlho to ale nevydržím. K ľadovým medveďom mám ešte asi ďaleko. Pokračujeme a míňame ústie Kyseľa, kde sa odbáča na Via ferrata HZS Kyseľ. My dnes ale máme iný cieľ, a tak ideme ďalej rovno a po hodine a pol prichádzame k ústiu Sokolej doliny.

Sokolia dolina

Sokolia dolina je najpríkrejšia roklina v Slovenskom raji. Je dlhá asi 4 km s prevýšením necelých 450 metrov a jej vrchol sa nachádza na úpätí Veľkej poľany. V rokline sa nachádza náš cieľ, najvyšší vodopád v Slovenskom raji - Závojový vodopád - vysoký 75 metrov.

Vstup do rokliny je poriadne zarastený, je tam kopu popadaných stromov a kríkov. Pravá divočina. Sledujeme pekný Sokolí potôčik, ktorý na pár miestach vytvára malé vodopády. Prvý z nich, ku ktorému prichádzame je Skalný vodopád. Je to najmenší vodopád v rokline, meria necelé štyri metre.

Pokračujeme ďalej, brodíme sa húštinou. V diaľke už počuť burácanie Závojového vodopádu. Po náročnom výstupe sme tam. Z výšky majestátne padá cez paticu kaskád. Najvyšší vodopád v Slovenskom raji a druhý najvyšší na celom Slovensku. Vedie okolo neho približne 80 metrov dlhá sústava rebríkov, mostíkov a stúpačiek a jeho prechod je v období hojnom na množstvo vody skutočným zážitkom. Je stred leta, očakával som oveľa menej vody, ale vodopád je krásny, mohutný, hučiaci do diaľky. Nastupujeme na prvý dlhý rebrík, ktorý nás vyvedie na akúsi plošinu v asi tretine vodopádu. Pokračujeme rebríkmi ďalej a vodopád nechávame pod sebou. Scenérie sú krásne, zelené, hučiaci vodopád v pozadí, slnko svieti, takmer idylka.

Po krátkej chvíľke sa dostávame k poslednému vodopádu – Vyšný vodopád. Cesta k nemu cez tiesňavu a drevený mostík je skutočne ako z fantasy sveta. Je mohutný a plný vody. Dostávame sa do záverečnej časti rokliny, ktorá je len pohodová cesta po lese. Trošku nás sklame, že aj tu na konci rokliny narážame na známky ťažby dreva. Vychádzame z rokliny, na konci ktorej je altánok, kde sa zložíme a oddýchneme si. Cesta je veľmi zničená a rozrytá od strojov, nad čím len pokrútime hlavami.

Na Kláštorisko

Po ceste na Biskupské chyžky si spravíme menšiu odbočku cez Veľkú poľanu, ale po chvíľke sa vraciame spať na zelenú značku. Prechádzame cez Malú poľanu a po asfaltke až k záveru Suchej Belej, kde sa to, ako vždy v lete, hemží turistami. Inak tomu nebolo ani dnes.

Pokračujeme Glackou cestou dole, po piatich minútach sa odpájame od značky, aby sme sa následne opäť napojili na červenú značku, ktorá vedie priamo na Kláštorisko. Na Kláštorisku strávime asi pol hodinku, oddýchneme si a vyrazíme domov.

Čertovou sihoťou na Čingov

Cestu dole z Kláštoriska na Čingov cez Čertovu sihoť mám prejdenú snáď stokrát. Po spoločnej žlto-modrej značke sa dostávame na Kláštornú lúku, ešte posledný strmý kopček a sme pri elektrickom stožiari.

Na severe sa nám odrývajú pekné výhľady na Hrabušice či Spišský Štvrtok. Zanedlho sa dostávame na poslednú a vlastne asi aj prvú vyhliadku dnešného výletu, na Čertovu sihoť. Vrchol náhornej planiny Glac vo výške 822 metrov nad morom, ktorý je poväčšine pokrytý lesom, ponúka pekné výhľady do doliny Bieleho potoka a na lesy Slovenského raja.

Pokračujeme ďalej modrou značkou, až sa pri rázcestí Bieleho potoka napojíme na cestu, ktorou sme sem prišli. Ešte raz popod Tomášovský výhľad a po pol hodine sme na Čingove. V miestnej reštaurácii si dáme dobrú večeru, a ako sme začínali autobusom, tak sa ním aj vraciame domov.

Záver

Sokolia dolina, ako jedna z najnáročnejších, resp. najdlhších túr Slovenského raja sa pýši hlavne svojím Závojovým vodopádom. Priznám sa, keď som bol mladší, bolo to všetko, čo som od tohto kúska raja očakával. Ale ponúka toho určite viac. Krásnu a divokú prírodu a pokoj od ľudí, keďže v odľahlej rokline nestretnete davy. Trasa je relatívne náročná a zaberie vám celý deň. Celý okruh z Čingova zaberie pokojným tempom 8 až 9 hodín.

Fórum 8 príspevkov
Sokolia dolina - okruh z Čingova 16/06/20 18:56 8 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Malý Muráň - náučný okruh z Novoveskej Huty Malé okno v protiepidemických opatreniach a možnosti turistiky cez okres s priateľkou okamžite využívame a po minulotýždňových Slanských vrchoch, sme sa tentokrát vybrali k okraju Slovenského raja za históriou baníctva v regióne. 07/05/21 Dominik Chňapko Volovské vrchy
Túra NCH Telekia a NCH Oblík Zhoršujúcu sa korosituáciu sme s priateľkou prečkávali bez výletov a túr do hôr. Keďže Slanské vrchy máme od Prešova relatívne pochodené, tentokrát sme to chceli zobrať z opačnej strany. Napokon sme sa predsa len dočkali uvoľnenia zákazu vychádzania a s negatívnym testom v ruke sme sa v jedno sychravé ráno vybrali za hranice priateľkinho okresu. 24/02/21 Dominik Chňapko Slanské vrchy
Túra Sivý vrch - okruh zo Zuberca Po piatkových Roháčských plesách sme v sobotu chceli prejsť čosi viac. Chystali sme sa na Sivý vrch, ale predpovede boli všelijaké, len nie dobré. Všetky meteostránky hlásili to isté. Slabý dážď doobeda, ktorý postupne zosilnie a od tretej, štvrtej silný dážď. Vtedy sme chceli byť dole. Povedali sme si, že to skúsime. 31/08/20 Dominik Chňapko Západné Tatry
Najnovšie články na titulke
 
Túra Ráztocké lazy z Ráztoky - jarný okruh s deťmi Opatrenia stále platia, mimo okresu sa ešte nedá cestovať. Našťastie je brezniansky okres jedným z najrozsiahlejších na Slovensku. Nakukneme do mapy, aký okruh vhodný aj pre našich malých výletníkov pripadá do úvahy. Skomplikujeme to podmienkou, aby išlo o miesta, ktoré sme zatiaľ nenavštívili. Ani rodičia. A vyšla nám Ráztoka. dnes Mirka a Milan Kvietkovci Nízke Tatry
Túra Sľubica a skalné mestečko Sokolica Predpokladám, že takmer každý turista zo Šariša či Spiša dobre pozná jeden z najkrajších výhľadových bodov pohoria Branisko – Sľubicu. Avšak článok nebude len o samotnej Sľubici. Bola skôr akousi povinnou jazdou, keďže sme sa pohybovali v jej okolí, naším hlavným cieľom však bolo menej známe skalné mestečko Sokolica blízko Skalnej brány pri Rajtopíkoch. dnes Stanislav Ďurica Branisko
Túra Maroko: zo Stredného Atlasu na Saharu Saharu som najprv spoznal v knižnej podobe, a to pri čítaní Sienkiewiczovej knižky Púšťou a pralesom. Potom slovenskú v okolí Malaciek, kde som absolvoval základný vojenský výcvik. No a napokon v roku 2018 sme po výstupe na 4001 m vysoký Malý M´Goun mali ísť skúsiť štvordňové putovanie púšťou na Leviu dunu. To sme sa však museli najprv presunúť z Ait Alla v Strednom Atlase do M´Hamid El Ghislane. Keďže už druhý rok sa pre pandémiu nedá veľmi chodiť do sveta, čítam si staré zápisky a snáď aj niekoho iného budú zaujímať moje dojmy z časti Maroka. včera Miroslav Svítek Svet

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Sokolia dolina - okruh z Čingova 16/06/20 18:56 8 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Slovenské rudohorie: Spišsko-gemerský kras - Slovenský raj (Národný park Slovenský raj)

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1012 m n. m. – planina Glac

  • min: 489 m n. m. – Čingov

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 720 m

  • klesanie: 720 m

 • Vzdialenosť
  • 22 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • 08.06.2019

 • Štart trasy
  • šírka: 48.94177 ° SŠ
   dĺžka: 20.48197 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.9418 ° SŠ
   dĺžka: 20.4819 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Kláštorisko (bufet, prameň svätého Bruna pri kláštore)

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Spišská Nová Ves (vlak, bus) - Čingov (bus, parkovisko)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.03 (0.52)