Nová fasáda
Reportáž

Pokračovanie obnovy útulne Drina na Čergove

09. 11. 2020
Po úspešnej generálnej oprave, ktorá sa uskutočnila 28. až 30. augusta 2020 bolo jasné, že práce budú musieť pokračovať, keďže ostalo plno vecí, ktoré neboli dokončené. Aby boli práce dokončené do začiatku zimy (resp. do vykurovacej sezóny), väčšie akcie neboli organizované, keďže mnohým by sa dalo prísť len cez víkend a to zvykne byť útulňa obsadená.

S ohľadom na tieto skutočnosti sa zvyšné brigády organizovali nielen cez víkend, ale aj cez týždeň. Či už viacerí brigádnici alebo iba sólo. Na Drine prebehli ešte štyri brigády, pri ktorých sa dokončilo všetko potrebné na zimnú sezónu. Ako pri všetkých objektoch, aj pri tomto je, samozrejme, ešte plno drobností, ktoré treba dorobiť.

Prvá brigáda na Drine bola zorganizovaná čo najskôr, adrenalín z dobre vykonanej práce a túžba dokončiť, čo sa dá, čím skôr, boli vysoké. Potom čo Kraki sa objavil na Drine v posledný deň a mohol pomôcť len trošku, neodmietol pozvanie na brigádu. Celé to začalo v sobotu ráno 12. septembra, keď sme naložili všetky veci do auta a cestou v Prešove ešte dokúpili všetko potrebné.

Po krkolomnej ceste hore na chatu Čergov po rozbitej asfaltke sme zažili niekoľko prekvapení. Prvé bola možnosť odviezť naše veci až na vrchol Čergova autom zamestnanca chaty. Druhé bolo natrafenie na chalanov, čo opravili verandu a spravili ohnisko. Na útulni spali nejakí ľudia, ktorí odchádzali a boli spokojní s tým, čo sme tam v auguste spravili (jedna kočka prispela aj finančne), a keďže bol predpoklad, že tam niekto bude spať aj v sobotu večer, rezervovali sme si miesto na chate Čergov.

Bez obkecávania sme sa pustili do práce: prvá a najdôležitejšia vec bola posilniť strechu drevárne (čo obnášalo nanosenie guľatiny) plus doplniť chýbajúci kus plechu krytinou. Dreváreň bola potom komplet dokončená, či už z prednej alebo zadnej strany. Chýbali len dvere. Väčšina vecí bola na útulni, takže sa mohol pripraviť plastový odkvap, vlnitý plech na steny drevárne už boli natreté, veci nanosené. Po namontovaní stien drevárne bola stena zahádzaná po úroveň nopovej fólie a miesto nad chatou upravené ako chodníček kvôli možnosti používať rebrík a obchádzať útulňu. Vešiak na rebrík bol spravený na poslednej brigáde. Po celodennej práci sme sa potom vydali na chatu Čergov (zobrali sme plechový komín, ktorý priniesli chalani zo Sabinova, keďže chceli opraviť komín a nevedeli, že to už bolo urobené), kde sme sa po výdatnej večeri a niekoľkých partiách žolíka uložili spať.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Druhý deň sa vstávalo skoro, vyrazil som na útulňu s tým, že Kraki prišiel neskôr, keďže si chcel dať raňajky. On potom montoval odkvap, ktorý musel byť viackrát doladený. Na útulni spali dvaja chalani so psom. Ráno neboli nadšení, že ich budím, ale práce museli pokračovať ďalej: spravilo sa nové ohnisko, PUR penou sa vyfúkalo miesto nad pieckou, vytmelili sa medzery medzi doskami a iné práce boli dokončené alebo začaté. Po úspešnej brigáde sme sa najedli na Chate Čergov a vyrazili domov.

Výroba a nasadenie dverí sa mohlo uskutočniť, až keď boli špeciálne pánty objednané. Hneď ako dorazili a mohol som ich vyzdvihnúť, som sa v sólo zostave vybral spraviť dvere. Na Drinu som prišiel v pondelok večer a dvere boli vyrobené v utorok (28. - 29. 9.).

Tretia brigáda bola zameraná na odizolovanie útulne. Na generálnej oprave boli odizolované dve zo štyroch častí stropu. Tentokrát sa ale odizolovala stena spodnej prične. Použila sa zvyšná izolácia, ktorá bola na útulni. Tak isto bola upravená izolácia za pieckou plus znova sa vytmeľovali medzery medzi doskami. Steny Driny tvoria totiž dosky s obrovskými medzerami a lepenka, ktorá je na doskách pripevnená z vonkajšej strany. Ako pri všetkých, aj pri tejto brigáde bolo dôležité analyzovať a následné naplánovať, čo všetko je ešte potrebné spraviť.

Štvrtá a posledná (väčšia) brigáda sa uskutočnila 22. až 24. októbra a bola zameraná na naplnenie drevárne drevom na zimu. Znova prišiel kamarát Kraki spolu so svojim kamarátom Stanom, ktorý priniesol motorovú pílu. Celá akcia začala v piatok, keď ma Kraki odviezol do Kapušian pri Prešove so zvyšným materiálom, najmä "papundeklom" (sololit) na izoláciu strechy / stropu. Z Kapušian sme potom išli s Marekom k nemu domov, kde sme naložili celé balenie izolácie, autom sme sa vyviezli hore k Chate Čergov. Tam sme na krosná naložili všetko, čo sme mali (asi 50 - 60 kg) a Marek išiel domov. Až po ceste som si uvedomil, že nie som nosič a hlavne, že na vrchole Čergov nebudem mať kde zložiť krosná. Preto som krosná zložil pri chate Čergovčanka a všetko odniesol na útulňu na dvakrát. Síce po tme, ale ešte som vyznačil cestu k prameňu reflexnými prvkami. Hneď na druhý deň som si overil, že v hmle a mrholení by bez nich prameň nebolo možné nájsť. Pred spaním som ešte odstránil starý sololit zo stropu a prichystal čo najviac vecí na nasledujúci deň.

Ráno prišiel Kraki so Stanom. Ich prvá úloha bola narezať a priniesť dva kláty zo spadnutého buka neďaleko pod chatou. Motorová píla sa rozhučala a kláty sa priniesli na krosnách. Ešteže sme ich mali. Stano a Kraki priťahovali, pílili a ukladali drevo do drevárne (vrátane prestávky na opekačku) asi do 15-tej. Potom išli domov, ja som ešte ostal, keďže bolo potrebné dokončiť plno drobností. Medzi tým ako pilne pracovali, som odizoloval strop. Na staré dosky som priložil izoláciu, zakryl papundeklom a priskrutkoval ho. Na časti stropu (na ktorých sa rád špacíruje plch), som dal guľatinu a po obede pokračoval v izolácii spodnej prične zospodu. To bolo potrebné (aj keď to ešte treba dokončiť), keďže zo spodku ťahá na pričňu. Z vonkajšej strany bolo dokončené zamaľovanie graffiti.

Posledný deň som dotmelil medzery medzi doskami, pokiaľ nedošiel tmel, namontoval som nový vešiak na sušenie vecí, reflexná izolácia za pieckou bola dokončená. Na stenu prišli drevené lišty, aby to vyzeralo pekne a pod pričňu prišli “zábrany“, aby nebolo vidieť pod posteľ. Nakoniec ešte bolo naštiepané drevo na kláte, ktorý bol osadený včera. Popri tom bolo ešte dokončených „milión“ drobností. Po ceste domov som potom pomohol nejakým cyklistom s ich reťazou, pozrel som sa na novú útulňu neďaleko vrchu Lysá a na chate Šport som sa najedol.

Práce na útulni, samozrejme, nekončia

Keď má niekto možnosť a chuť, nech ešte prispeje finančne. Dreváreň je plná dreva a na zimu je drevo zabezpečené. Ešte tam, samozrejme, budem chodiť a dokončovať všetky drobnosti. Dobrá správa je, že od generálnej opravy tam neboli žiadne odpadky. Niekto síce doniesol a nechal plno jedla, aj keď sa to nesmie / nemá robiť, tak som to aspoň zavesil na klinec v sieťke. Plchy som skoro vôbec nepočul, čo je dobrá správa. Jednoducho povedané: Drina opeknela! A privíta každého dobrého človeka!

Autori fotografií: Pavol "Chodec" Horváth a Kraki

Fórum 5 príspevkov
Pokračovanie obnovy útulne Drina na Čergove 13/11/20 14:43 5 príspevkov
Najnovšie články
 
Túra Skryté poklady Malých Karpát – Šišoretné Šišoretné je neznačený hrebeň v rázsoche Slepého vrchu medzi Klokočinou a Bolehlavom. Veľakrát som sa motal v okolí peši aj na bicykli, ale nikdy som sa nedostal na tri vrcholy s nezvyčajným názvom a až teraz som konečne … » celý článok dnes Pavol Timko Malé Karpaty
Túra Hoľa a Čertova hoľa zo sedla Súľová Hoľa (1268 m) a Čertova hoľa (1245 m) sú dve susedné hory v hlavnom hrebeni Volovských vrchov v ich západnej časti. Patrí im piate, resp. dvanáste miesto v zozname najvyšších vrchov ... » viac včera Peťo Nový Volovské vrchy
Správa Aktuálne z hrebeňa Nízkych Tatier – leto 2021 Pokiaľ plánujete prechod hrebeňov Nízkych Tatier, či už v rámci SNP-čky, alebo len v rámci párdňového vypnutia mimo civilizácie, je dobré poznať aktuálne podmienky. Záleží len na ... » viac 12/06/21 Marek Šurina Správy
Najnovšie články autora
 
Reportáž Pokračovanie obnovy útulne Drina na Čergove Po úspešnej generálnej oprave, ktorá sa uskutočnila 28. až 30. augusta 2020 bolo jasné, že práce budú musieť pokračovať, keďže ostalo plno vecí, ktoré neboli dokončené. Aby boli práce dokončené do začiatku zimy (resp. do … » celý článok 09/11/20 Pavol Horváth Reportáže
Správa Združenie horských útulní Škótsko (MBA) Horské chaty a útulne sa nachádzajú vo väčšine pohorí v Európe i mimo nej. Väčšinou musíte za ich použitie platiť, rezervovať si miesto vopred (napríklad Korzika) a v mnohých si ... » viac 30/10/20 Pavol Horváth Zaujímavosti
Reportáž Generálna oprava útulne Drina na Čergove Už dlhší čas potrebovala útulňa Drina generálnu opravu, hlavne kvôli dvom veciam: útulňa bola príliš naklonená dozadu a hrdzavý plechový komín sa rozpadával s tým, že to bolo aj ... » viac 15/09/20 Pavol Horváth Reportáže
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Pokračovanie obnovy útulne Drina na Čergove 13/11/20 14:43 5 príspevkov
0.95 (0.48)