Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Útulňa Polianka (autor foto: Štefan Nemčík)
Útulňa Polianka (autor foto: Štefan Nemčík) Zatvoriť

Útulňa Polianka

Napriek značnej rozlohe Volovských vrchov sa dajú turistické chaty v pohorí spočítať na prstoch jednej ruky. Ani jednoduchých útulní pre tulákov tu veľa nenájdete. Do rodiny turistických útulkov v roku 2020 pribudla vzorne postavená útulňa Polianka, ktorú postavili Gelnické lesy.

Poloha
Slovenské rudohorie - Volovské vrchy: horská poľana Polianka
Nadmorská výška
843 m n. m.
GPS súradnice
šírka: 48.783325 ° SŠ
dĺžka: 20.930597 ° VD
» Mapa
Nocľah
8 nocľažníkov s vlastným spacím vakom a karimatkou na drevenej prični v útulni, príp. bivak v podpivničenom prístrešku medzi stolmi
Prevádzka
trojsezónna (bez vykurovacieho telesa)
Voda
upravený prameň pri objekte
Kontakt
Gelnické lesy, s. r. o.
Slovenská 15, 056 01 Gelnica
www.gelnickelesy.sk

Poloha a prístup

Polianka sa nachádza na križovaní turistických značiek západne od Kojšovskej hole. Z hlavného hrebeňa Volovských vrchov (Cesta hrdinov SNP, E8) na Bielom kameni schádza modrá značka do Gelnice a od juhozápadne ležiacich Troch studní / Trohánky (Cesta hrdinov SNP, E8) sem prichádza žltá značka.

  • z Bieleho kameňa po modrej značke za asi 0.40 h,
  • z Chaty Erika (parkovisko) po príjazdovej asfaltke (modrá cyklotrasa č. 2858) za asi 0.50 h,
  • z Trohánky cez Tri studne po žltej značke za asi 1.30 h,
  • z Kojšovskej hole cez Chatu Erika, Spálenicu a Biely kameň po žltej, červenej a modrej značke za asi 1.40 h,
  • z Prakoviec, časť Hutno (vlak, bus) po žltej značke cez Izbicu a modrou po asfaltke za asi 1.30 h,
  • z Gelnice, centrum (vlak, bus) po modrej značke cez vyhliadku Gloriet a Izbicu po asfaltke za asi 3.00 h,
  • z Gelnice, časť Mária huta (vlak Žakarovce, bus) cez Perlovú dolinu po modrej cyklotrasa č. 2858 (asfaltka) za asi 3.30 h,
  • zo Zlatej Idky (bus) po zelenej značke cez údolnú stanicu lanovej dráhy (parkovisko) a Spálenicu na Biely kameň po modrej značke za asi 3.00 h,
  • z Jasova (bus), časť Baňa Lucia (parkovisko) po zelenej značke cez vrchy Klin, Barat a Rozsypaný kameň, modrou cez Biely kameň za asi 3.15 h,
  • z Medzeva (bus), časť Vyšný Medzev (parkovisko) po žltej značke cez Trohánku a Tri studne za asi 4.00 h,
  • z Poproča (bus) po modrej značke cez Lazy, Rozsypaný a Biely kameň za asi 3.40 h.

Objekty

Oddychový areál Polianka tvoria tri objekty určené pre výletníkov a turistov. Na posedenie alebo oddych počas túry slúžia veľký altánok a tiež grilovací prístrešok. Pre guľášpartie alebo opekania chtivých grilovací prístrešok. A pre tulákov a turistov, plánujúcich nocľah, je to drevená chatka útulne.

Útulňa tvorí zrubová chatka s kvalitnou plechovou strechou. Ide o jednoduchú prízemnú stavbu s uzatvárateľným vstupom a okienkom s okenicou. Jednopriestorový interiér je tvorený vyvýšenou drevenou pričňou s dvomi drevenými priečkami (tri boxy). Ubytovacia kapacita útulne je osem nocľažníkov s vlastnou karimatkou a spacím vakom. Zariadenie tvoria dve stoličky, stolík, stojan na obuv, vešiak, zrkadlo a držiaky na kahance (bez vykurovacieho telesa). Pred útulňou je otvorené ohnisko.

Na murovaných základoch starej chaty lesníci v roku 2018 zriadili veľký prístrešok s krytým murovaným ohniskom. V pláne je v suteréne vytvoriť ďalšiu možnosť núdzového nocľahu pre desať nocľažníkov na prični a súčasťou má byť vykurovacie teleso. Priestorný altánok na betónovej platni tvorí pevne osadené sedenie (štyri stoly s lavicami) s ohniskom uprostred a tromi pultíkmi. Steny sú otvorené, ktoré prekrýva plechová strecha s dymovodom.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Ďalšie sedenie (tri stoly a lavice) je umiestnené vo veľkom altánku bez podlahy (udupaná hlina) v susedstve grilovacieho prístrešku. Steny sú otvorené a prekryté dvojspádovou plechovou strechou. Ďalšie nekryté sedenie je medzi altánkami s otvoreným ohniskom a hneď vedľa upravená studnička. Na okraji lesa je umiestnený suchý záchod (latrína).

Voda

Zdroj pitnej vody je súčasťou oddychového areálu na horskej poľane. Prameň je upravený v murovanej studničke s tradičnou strieškou a kohútikom. Nachádza sa na východnom okraji poľany na okraji lesa, čiže v blízkosti opekacích prístreškov.

Autori fotografií: Štefan Nemčík - FB mesta Gelnica a Tomáš Trstenský

Na texte spolupracovali: Gelnické lesy, s. r. o., Gelnica

Fotogaléria k článku

Najnovšie

Búda Chatrč pod Hrádkom

Na lokálnych trasách západným Podpoľaním veľa možností na skrytie sa niet. Ale iste poteší znalosť búdy pod Hrádkom, ktorá by mohla poslúžiť nielen ako úkryt pred dažďom, ale aj …

Henrich Tomáš