Zvonička v Lányiho Hute
Túra

Zimná prechádzka do Lányiho Huty z Dobšinej

21. 01. 2021
Neďaleko Dobšinej učupená pod Čiernou horou sa nachádza neveľká osada Lányiho Huta. Leží na konci údolia, ktoré pôvodní obyvatelia Dobšinej, nemeckí kolonisti, tzv. Bulineri, nazývajú Titersgrund, v preklade Titerov pozemok. V súčasnosti je skôr známe ako Depovo. Vedie tade žltá turistická značka až pod Hanesovú.

Tip na výlet v okrese Rožňava.

Trasa

Dobšiná, autobusová zastávka – Lányiho Huta a späť

Naše putovanie sa začína na autobusovej zastávke v Dobšinej, ktorá je od námestia vzdialená asi 100 metrov. Najkrajšou stavbou, hodnou obdivu je tu neorenesančná radnica, vybudovaná podľa projektu budapeštianskeho architekta Kolomana Benku. Popri radnici prejdeme k mestskému parku, na jeho začiatku vidíme bronzovú sochu ženy. Je to pamätník obetiam druhej svetovej vojny.

Na pamätníku je nápis:

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

„Vzdaj úctu každý, kto ideš okolo, tým, ktorí zomreli, aby si Ty žil.“

Pokračujeme okolo neho a mestského parku k vynovenej požiarnej zbrojnici. Prichádzame na odbočku k cintorínu, kde si na ľavej strane môžeme pozrieť národnú kultúrnu pamiatku dom ľudový, predstavujúci obydlie dobšinských Nemcov. Dobšinský nemecký ľudový dom sa vyznačuje tým, že základnou časťou stavby je strecha. Stavebníci postavili najskôr v nárožiach pôdorysu i vnútri strán sústavu stĺpikov a na ne dali vodorovné preklady, spevnené šikmými podperami. Nad takto zostrojený veniec urobili hambálkovú strechu. Pod strechou postavili drevený zrub a váľkové murivo prednej izby, ktoré nieslo svoj vlastný strop. Viac sa dočítate na náučnej tabuli č. 3 pri odbočke do Depova. Tento dom je však zohyzdený červenou plechovou strechou a zamurovaným oknom.

Radšej poďme rýchlo preč! Odbočíme doprava a prejdeme cez križovatku do Depova. Žltá značka nás nasmeruje. A kráčame na sever hore Záhradnou ulicou, čiže Depovom. Na jej konci za mostíkom vidíme prístrešok a náučnú tabuľu č. 4 Geografické podmienky okolia Dobšinej a spôsob obživy obyvateľstva.

Pred nami je stará asfaltka a po nej pokračuje ďalej. Stará asfaltka nás vedie priamo do Hlbočiny. Podľa povesti za tvar celého údolia môže hrôzostrašný had z Mlák, ktorý sa tak nahneval na Dobšinčanov, že spustil obrovskú vodu z Mlák a tajchu, aby ich všetkých utopil. Voda brala so sebou všetko živé i neživé, nezostal kameň na kameni a vymodelovala hlboké údolie.

Nad Hlbočinou vľavo medzi hustými smrekmi, ktoré by ste tu dnes márne hľadali, sa za svitu mesiaca Dobšinčanom o polnoci vraj zjavovala Sklenená pani z Marón, čiže Muránikov. Lákala pocestných svojou krásou a dukátmi, túžiac sa zbaviť svojho prekliatia. Naposledy ju v minulom storočí uvidel jeden baník, vracajúci sa neskoro v noci domov. Sklenená pani sedela na koči v krásnych trblietavých bielych šatách, vlasy jej divo viali vo vetre a šialenou rýchlosťou sa rútila priamo na neho. Skoro umrel od strachu. Na druhý deň sa zistilo, že to bola podgurážená krčmárka, ktorá sa vracala zo zábavy.

A máme viac ako polovicu cesty za sebou. Nad Hlbočinou je mierna rovina a po obidvoch jej stranách sa pasú koníky. Nekŕmte ich, prosím, majú svoju poživeň! Poďme ďalej k „šodronke“ (lanovke), na ľavej strane cesty sa nachádza násypník, ktorý bol súčasťou prekladacej rampy, do neho sa z lanovky sypala ruda. Furmani ju potom vozmi prepravovali na ďalšie spracovanie do hút. Lanovka sem išla z Gápla a prepravovala medenú rudu. Informuje nás o tom náučná tabuľa č. 5.

Pokračujeme zasneženou cestou a míňame maličký cintorín. Odtiaľ je to už na skok do osady. Pred nami sa objaví na ľavej strane za mostíkom najprv prístrešok a studnička, tzv. Kaiser čurka, a na pravej točňa a turistický smerovník. Dobre sme prišli, Lányiho Huta nás víta na námestíčku starým vagónikom a lavičkami. Tu sa môžeme rozhodnúť, kam pôjdeme najskôr. Či si pôjdeme pozrieť obnovenú zvoničku, ktorá oznamovala zvonením úmrtia, pohromy a iné nešťastia, alebo navštívime tzv. Starú horáreň a dáme si bylinkový čaj.

Cesta do Lányiho Huty, v ktorej už nepočujeme džavot detí mnohodetných baníckych, drevorubačských a uhliarskych rodín, sa tu končí. Dnes je to chatová osada, miesto oddychu ľudí od ruchu veľkomesta. Pešo z Dobšinej od autobusovej zastávky sem prídeme za 50 minút, trasa meria tri kilometre. A rovnakou cestou sa vrátime späť. I keď sa dá pokračovať za pekného počasia ďalej po náučnom chodníku Po stopách baníctva v Dobšinej a potom sa po lúkach vrátiť do Dobšinej cez Flos a Rik.

Záver

Malý exkurz do histórie a vysvetlenie, po kom sa osada nazýva Lányiho Huta. Volá sa tak po podnikateľskej rodine Lányiovcov. Najznámejšou osobnosťou rodiny bol Pavol Lányi, ktorý bol roku 1696 povýšený do šľachtického stavu. On tu založil hutu na spracovanie medených rúd a rozsiahly železiarsky komplex v Dobšinej. Pozostatky haldy trosky môžeme vidieť za potokom povyše Kaiserovej studničky. Teraz ju však zakrýva snehová pokrývka. Počas stavovského povstania Františka II. Rákocziho proti Habsburgovcom začiatkom 18. storočia sa Pavol Lányi pridal k povstaniu a významnou mierou mu pomáhal. Dodával jeho vojsku kvalitnú oceľ a zriadil zbrojárske dielne, kde sa kovali meče, odlievali delové gule i hlavne pušiek. Františkovi II. Rákoczimu vraj dal ušiť ohňovzdornú košeľu z azbestových vláken.

Fórum 5 príspevkov
Zimná prechádzka do Lányiho Huty z Dobšinej 12/02/21 13:21 5 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Zimná prechádzka do Lányiho Huty z Dobšinej Neďaleko Dobšinej učupená pod Čiernou horou sa nachádza neveľká osada Lányiho Huta. Leží na konci údolia, ktoré pôvodní obyvatelia Dobšinej, nemeckí kolonisti, tzv. Bulineri, nazývajú Titersgrund, v preklade Titerov pozemok. V súčasnosti je skôr známe ako Depovo. Vedie tade žltá turistická značka až pod Hanesovú. 21/01/21 Anna Lenkeyová Stolické vrchy
Túra Putovanie rajom z Bielych Vôd do Smižian Pekné jarné počasie nás vytiahlo von do prírody. Večer sme si pripravili plecniaky s proviantom a turistické palice. Voskom sme si impregnovali turistické topánky, aby keď náhodou stúpime do vody, nenavlhli. Na stôl na viditeľné miesto sme si dali rúška na tvár, aby sme nezabudli. Vybrali sme si trasu Slovenským rajom z juhu na sever, z Bielych Vôd cez Klauzy, Čingov až do Smižian. 04/06/20 Anna Lenkeyová Slovenský raj
Útulňa Gálová na Smrečinke Kedysi tu boli krásne smrečiny a chodníčky porastené machom, na zamokrených miestach drevené lávky, aby sa dalo bezpečne ísť lesom. Dnes je tu les vyrúbaný a Prednú Gálovú pretínajú zvážnice, ktoré tu vyrástli ako huby po daždi, keď sa začala likvidovať kalamita. Čo ostalo, sú krásne výhľady na Kráľovu hoľu, hrebeň Vysokých Tatier a údolie Slanej. Tiež veľa čučoriedok, brusníc a výborná voda v studničke pod Prednou Gálovou. Tak sa v mapách nazýva lokalita a pretína ju Cesta hrdinov SNP. 22/02/20 Anna Lenkeyová Volovské vrchy
Najnovšie články na titulke
 
Príbeh Slovenské brandy a poľská wiśniówka Viac rokov som plánoval túru hornou Oravou. Prejsť si po najsevernejších hraniciach okruh od Babej hory po Pilsko. Pred 4 rokmi mi to nevyšlo preto, že som sa spoliehal na ľudí, ktorí mali ísť so mnou. Dovolenka bola vybavená, chuť objavovať na najvyššom stupni, ale podvečer túry to zvyšok partie vzdal a ostal som doma. Samému sa mi vtedy chodiť ešte veľmi nechcelo, aspoň nie takto ďaleko. O dva roky je situácia výrazne iná a nerobí mi problém vyraziť aj na viac dní sám. Leto vrcholí a rozhodujem sa, že idem do toho. dnes Martin Birka Príbehy
Basecamp Boli ste už na miestach s názvom Vrvrava či Chujava? Čaká nás oblačný víkend, v nedeľu cez naše územie prejde studený front so zrážkami. Po oteplení sa príroda zazelenala, v tipoch sme pre vás vybrali aj kratšie ciele v nižších nadmorských výškach. Ak radi chodíte na Chatu pod Chlebom, treba to stihnúť do nedele, od pondelka sa chata zatvorí kvôli rekonštrukcii. včera Redakcia Basecamp
Cyklotúra Šiklóš, Horšianska dol., Svätý Kríž a Krížny vrch Regióny Tekov a Hont sú rajom pre cyklistiku a cykloturistiku. Nachádza sa tu množstvo cestičiek s minimálnou premávkou, v pestrom (rovinatom, zvlnenom aj kopcovitom) teréne a v obklopení atraktívnej krajinnej scenérie. Popri trasách je množstvo prírodných, kultúrnych a historických pamiatok, ktoré sú zatiaľ neobjavené pre masy turistov. Navyše tu počasie po väčšinu dní v roku praje bicyklovaniu. včera Jakub Mészáros Štiavnické vrchy, Podunajsko

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Zimná prechádzka do Lányiho Huty z Dobšinej 12/02/21 13:21 5 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Slovenské rudohorie: Stolické vrchy

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 630 m n. m. – Lányiho Huta

  • min: 460 m n. m. – Dobšiná

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 175 m

  • klesanie: 175 m

 • Vzdialenosť
  • 6 km

 • Náročnosť
  • 1

 • Ročné obdobie
  • zima

 • Dátum túry
  • 28.12.2020

 • Štart trasy
  • šírka: 48.82015 ° SŠ
   dĺžka: 20.36723 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.82015 ° SŠ
   dĺžka: 20.36723 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Kaiserova studnička v Lányiho Hute

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Dobšiná (bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.03 (0.54)