Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Salaš pod Suchým vrchom, foto – Soňa Mäkká
Salaš pod Suchým vrchom, foto – Soňa Mäkká Zatvoriť

Útulňa Salaš pod Suchým vrchom

Počas prechodu hrebeňa Veľkej Fatry zvyčajne vychádza nocľah niekde v okolí Ploskej, Borišova či Suchého vrchu. Okrem Chaty pod Borišovom sa pod Ploskou a Kýškami nachádza niekoľko viac alebo menej zachovalých kolíb a salašov, kde sa dá ukryť pred nepohodou a prespať. Jedným z tých lepších je salaš pod Suchým vrchom - kedysi nazývaný Martina.

Poloha
Veľká Fatra: hlavný hrebeň medzi Suchým vrchom a Koniarkami
Nadmorská výška
1375 m n. m.
GPS súradnice
šírka: 48.91546 ° SŠ
dĺžka: 19.08719 ° VD
» Mapa
Nocľah
cca 12 - 20 osôb, spacák a karimatka sú nutné
Prevádzka
celoročná s hospodárom (dobrovoľníci)
Voda
prameň v žľabe (kovové válovy) cca 120 m od salaša na JZ v masíve Suchého vrchu
Cena
dobrovoľný príspevok
Kontakt
aktivisti Štyri nity https://www.facebook.com/salaspodsuchymvrchom
Dalšie info
vyhradené oficiálne táborisko počas prechodu hrebeňom

Salaš sa nachádza asi 100 m západne od červeno značeného chodníka Veľkofatranskej magistrály a NCH Hrebeňom Veľkej Fatry. Pri zostupe zo sedla Suchého vrchu vidno jeho ostro zelenú strechu. Pri príchode z opačného smeru (od Ploskej) je najlepšie zájsť pred začiatok stúpania na Suchý vrch a odbočiť doprava - až mierne naspäť nadol po skalkách a pasienku. Za tmy a hustej hmly môže byť orientácia sťažená. Priestranstvo na severovýchod od salaša býva rozdupané od zvieratstva, čo tu v lete pasú.

Koliba je drevená, špáry aj dve okná dobre utesnené. Škoda len, že dvere riadne nepriliehajú a pri silnom vetre prefukuje. Vnútri sú dve postele (jedna z nich poschodová), stôl, dve lavice. Na druhej strane celkom funkčná piecka a vedľa dvere do komory s policami. V zadnej časti koliby je dreváreň (sklad všeličoho...) s osobitným vchodom zvonku. V prednej časti je pristavený rebrík na povalu s doštenou podlahou.

Za salašom smerom do doliny je medzi smrekmi latrína, na priestranstve pred ním ohnisko. Po vodu treba ísť asi 120 m juhozápadným smerom po chodníku vo svahu Suchého vrchu až do žľabu spadajúceho zo sedielka. Neviem, ako je prameň momentálne upravený - osobne si vodu vždy naberiem cestou.

Kapacitu salaša odhadujem asi (podľa toho, akí dobrí ľudia sa zídu) na: 3 - 6 na posteliach, 4 - 5 na zemi, 1 v komore), 6 - 8 na povale. Salaš je cez leto (približne do začiatku októbra) v prevádzke, ale predpokladám, že nejaké prístrešie pastieri poskytnú aj vtedy.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Facebook salaša

Autor fotografií: Ján Duchaj

Fotogaléria k článku

Najnovšie