Hiking.sk HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Správa

Aký bol rok 2020 – návštevnosť a najlepšie články

17. 01. 2021
Prelom rokov je dobrá príležitosť na bilanciu. Návštevnosť nám opäť narástla, no minulý rok bol špeciálny kvôli epidémii koronavírusu a preto bol nárast veľmi výrazný. Objavili nás totiž aj ľudia, ktorí bežne do hôr nechodia alebo chodia len príležitostne. Vďaka pandemickým opatreniam však boli iné možnosti rekreácie obmedzené a tak turistika zaznamenala boom. Z pohľadu autorov nám opäť tradične aktívni autori aj tento rok venovali svoju priazeň, a privítali sme aj niekoľko nových. Okrem klasických popisov túr ďalej pokračujeme v rozvoji tém ochrany prírody a veľký nárast obľúbenosti zaznamenali aj naše podcasty.

Okrem rebríčkov a návštevnosti nájdete na jeho konci textu aj zoznam článkov, ktoré osobitne odporúčame prečítať si, pokiaľ ste ich prehliadli počas roka.

Prehľad návštevnosti

HIKING.SK mal v roku 2020 priemerne
509-tisíc návštev mesačne
To je o 35 % viac ako v roku 2019
zdroj: Google Analytics

Priemerná mesačná návštevnosť HIKING.SK za uplynulý rok bola na úrovni 509-tisíc návštev, o ktoré sa postaralo 227-tisíc používateľov a pozreli si pritom viac ako 900 tisíc stránok.

Najsilnejším mesiacom bol netradične júl (inokedy býva august) – tento rok sme počas neho zaznamenali 770-tisíc návštev od 335-tisíc návštevníkov, ktorí si pozreli viac ako 1,3 milióna stránok.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

V priemere sme zaznamenali viac ako 35 % medziročný nárast návštevnosti. Počas mimosezónnych mesiacov máj a november bol nárast až 80-percentný a v absolútnych číslach mesiace prekonali dokonca celoročný priemer z predošlého roka.

V bežných rokoch je návštevnosť silne závislá od sezónnosti (letná turistická sezóna v prázdninových mesiacoch) a tiež od počasia. Preto napríklad október 2019 predbehol aj pandemický rok 2020. V tomto roku zas vďaka dobrému počasiu a koronavírusu boli veľmi silné mesiace apríl a máj. V júni sme zaznamenali pokles, pretože chladné a daždivé počasie neprialo turistike.

TOP 10 článkov bez ohľadu na dátum publikácie

Články z tohto rebríčka tvoria menej ako 7 % celkovej čítanosti článkov za tento rok. Netreba preto prikladať rebríčku príliš veľkú dôležitosť, je to však zaujímave pozrieť sa, čo ľudia najviac hľadali práve na Hikingu. Najväčšie množstvo čitateľov nám totiž pri týchto textoch poslal Google z vyhľadávania.

Pre náš web sú však mimoriadne dôležité všetky články. Radosť máme najmä z toho, že pokiaľ ide o neznáme miesta a nezvyčajné vandrovky, u nás ich takmer určite nájdete.

 1. Vyberte si túru vo vašom okrese 28540 ×
 2. Ako chodiť na túry v čase koronavírusu – odporúčania vedcov 25406 ×
 3. Vysoké Tatry s deťmi – 2. časť 20366 ×
 4. Prosiecka a Kvačianska dolina 19877 ×
 5. Kráľova hoľa zo Šumiaca s deťmi 18781 ×
 6. Valaská Dubová – Veľký Choč a späť 16588 ×
 7. Nový OTO 24 vrcholov Malých Karpát v BSK 16564 ×
 8. Ako písať názvy poľských hôr po slovensky? 13466 ×
 9. Haluzická tiesňava 12870 ×
 10. Trangoška – Štefánikova chata – Ďumbier 12322 ×

TOP 10 turistických lokalít (popísaných v článkoch):

 1. Malé Karpaty – 249785 ×
 2. Vysoké a Belianske Tatry – 248820 ×
 3. Veľká Fatra a Choč – 216561 ×
 4. Nízke Tatry – 179703 ×
 5. Západné Tatry – 119810 ×
 6. Malá Fatra – 98908 ×
 7. Strážovské vrchy – 59250 ×
 8. Slovenský raj – 56413 ×
 9. Biele Karpaty – 42185 ×
 10. Slanské vrchy – 39206 ×

Malé Karpaty sú síce často v tieni veľkých pohorí, či národných parkov, no vďaka pandémii a blízkosti hlavného mesta tento rok predstihli aj inokedy nedosiahnuteľné Tatry.

Zároveň nás veľmi teší, že vďaka čulej autorskej aktivite sa veľkej čitateľskej obľúbenosti tešia aj menej vychytené pohoria ako Strážovské či Slanské vrchy.

TOP 10 článkov publikovaných v roku 2020

Počas roka 2020 sme vydali 458 článkov od 74 autorov. Ich čítanosť ovplyvnila do veľkej miery pandémia – až 5 článkov z top 10 sa venuje nejakým spôsobom koronatéme.

 1. Vyberte si túru vo vašom okrese 28540 ×
 2. Ako chodiť na túry v čase koronavírusu – odporúčania vedcov 25406 ×
 3. Nový OTO 24 vrcholov Malých Karpát v BSK 16564 ×
 4. Štefan Zamkovský a Zamkovského chata v Tatrách 10141 ×
 5. Miki Knižka: Zo Zbojníčky chcem urobiť modernú chatu 8759 ×
 6. Tri koruny z Červeného Kláštora 8401 ×
 7. 500 km od Slovenska a predsa doma 7257 ×
 8. Horské chaty po uvoľnení opatrení proti koronavírusu 6530 ×
 9. Nocľah na útulni Andrejcová po novom 5839 ×
 10. Brankov - zabudnutý kút Nízkych Tatier 5517 ×

Podcasty

V našich podcastoch sme sa venovali prevažne dvom témam – ochrane prírody a horským chatárkam a chatárom.

Najúspešnejšia epizóda bola s chatárom Viktorom Beránkom z Chaty pod Rysmi, ktorá zaznemanala takmer 3000 stiahnutí. Nasleduje Janka Kalinčíková zo Zamkovského chaty s 1800 stiahnutiami. Top 3 uzatvára epoizóda s ekológom Ondrejom Kameniarom o Ceste hrdinov SNP a slovenských pralesoch s 1700 stiahnutiami.

Z roku 2020 ďalej odporúčame aj rozhovor s Pavlom Krajčím o lavínach a Karolom Kaliským o kamzíkoch a pytliakoch.

Pripravili sme pre vás s týmito piatimi epizódami aj playlist na Spotify. Náš podcast nájdete ďalej aj na Google podcastoch, Apple podcastoch a na Deezri.

Odporúčané články

Ďalšie články, ktoré vám určite odporúčame si prečítať, pokiaľ ste ich počas roka prehliadli:

 1. Boro Tomis: Smrť v konzerve – Jeden z nových Borových príbehov, tentokrát o tom, ako chlapci skoro zamrzli v maringotke bez dreva a potom sa nasáčkovali na svadbu cudzím ľuďom, aby sa zahriali a najedli.

 2. Tomáš Trstenský, Robo Verseghy a Martin Baniari spracovali zaujímavé putovanie v Bosne a Hercegovine:

 3. Ako išli Maťo Baniari s Phalikem otestovať zimný spacák a snežnice: Zimná Poľana – biele peklo na snežniciach

 4. Martin Birka o tom, ako môže dopadnúť varenie na útulni: Držková v Grand hoteli

 5. Niekoľko autorov prispelo do osemdielneho seriálu o zaniknutých dedinách. Napríklad o Mochovciach či Dare, na mieste ktorých stojí elektráreň či vodná nádrž. Danke Tomášikovej sa zdal najsmutnejší príbeh horskej osady Hadviga: Zaniknuté dediny (3) – Hadviga. Matúš Morong priblížil osud vrchárov na Sihlianskej planine v článku o zaniknutej osade Javorina: Zaniknuté dediny (6) – Javorina

 6. Martin Knor: Expedícia na Šalgočskú dvojtisícovku, kam sa Martin vybral počas jarného koronavírusového obmedzenia na turistiku vo svojom okrese. Ako som pod Nevoľným hodil papuliaka – žiadny popis nebude výstižnejší než citácia: “Po troch hodinách od nehody mi prestala kvapkať z nosa krv a zistil som, že rukávy hrubej vetrovky už nie sú mokré. Voda na nich zamrzla.”

 7. Stano Ďurica: Päť vihorlatských pralesov za dva dni – Veľmi pekná prírodopisná reportáž z pralesov v CHKO Vihorlat

 8. Roman Matkovčík: Rekviem pre oskorušu nad Devínom – Aj jeden strom môže veľmi chýbať.

 9. Andrea Morongová: Dunajské luhy – okolo Šulianskeho ramena – Tip pre rodičov s deťmi, ktoré majú rady atrakcie ako jaskyne, reťaze, vodopády - zoberte ich ku brodom do Dunajských luhov.

 10. Henrich Tomáš: Pamiatkami Podduklianska IV. – Rotunda a Kaštielik – Heňo pridal ďalší diel svojho turisticko-historického putovania, navštívil lokality zaujímavé nielen svojou históriou, ale aj architektúrou miestnych pamiatok. Nájdete tu cintoríny od Dušana Jurkoviča či originálne rusínske Božie muky.

 11. Martin Drahomirecký: Štefan Zamkovský a Zamkovského chata v Tatrách – Príbeh o tom, ako komunisti vzali dom Štefanovi Zamkovskému a vyštvali ho aj s rodinou z Tatier, poznajú mnohí. Maťo vo svojom článku prináša aj ďalšie zaujímavé informácie, napríklad o tom, ako Štefanovi Zamkovskému priťažilo aj nespravodlivé označenie za arizátora.

 12. Pavol Timko: Výbava na viacdenné pochody – Ak sa neviete rozhodnúť, ako sa zbaliť na viacdenný vander čo najefektívnejšie, Pali za vás vyskúšal rôzne možnosti spania vonku, varenia na ohni, a čo by vám nemalo chýbať v tzv. núdzovej výbave.

 13. Peťo Nový: Zádielska planina a Jelení vrch – okruh z Hačavy – Najviac článkov mal síce Peťo z Tatier, veľmi podarený po textovej aj fotografickej stránke je však tento z iného kúta Slovenska.

 14. Lenka Rusnáková: Ako kakáte v lese? – Téma háklivá, no článok mal veľký úspech a bol aj veľmi diskutovaný.


Súhrn návštevnosti a zaujímavých článkov z roku 2019 nájdete tu:
Aký bol rok 2019 – návštevnosť a najlepšie články

Fórum 1 príspevok
Aký bol rok 2020 – návštevnosť a najlepšie články 17/01/21 00:00 1 príspevok
Najnovšie články
 
Túra Z Krupiny do Vyhní cez Kozelník 2 Druhá časť putovania severovýchodnou časťou Štiavnických vrchov z Krupiny cez Kozelník do Vyhní. Prejdeme si menej známe chodníčky atraktívneho sopečného … » celý článok včera Vladimír Mikuš Štiavnické vrchy
Túra Z Plaveckého Podhradia do Lošonca V Malých Karpatoch som bol naposledy na vandri pred ôsmimi rokmi. Odvtedy som síce pohorie viackrát navštívil, ale vždy to bolo len na jeden deň. Preto som sa pri plánovaní jesenných ... » viac 30/07/21 Anton Zahradník Malé Karpaty
Basecamp Objavte skalné vyhliadky nad Ružínom a vyberte sa na hrebeňovku na biku V najnovšom basecampe prinášame výber zaujímavých lokalít z celého Slovenska. Nájdete tu výlet na neobjavené skalné vyhliadky nad Ružínom, túru po stopách svetových vojen na ... » viac 29/07/21 Soňa Mäkká Basecamp
Najnovšie články autora
 
Podcast Ako si vybrať varič na turistiku Liehové, benzínové, plynové variče, či dokonca variče na drevo. Aký si vybrať na aký účel a prečo si nekupovať plynový varič s piezozapaľovaním. V novom dieli podcastového špeciálu o turistickom vybavení diskutujú Mišo a … » celý článok 25/06/21 Ľubomír Mäkký Varenie a jedlo
Podcast Chceli sme ferratu na Predné Solisko, bude do Priečneho sedla Klub slovenských turistov chcel postaviť vzdušnú ferratu z Mlynickej doliny na Predné Solisko. Po rokoch príprav sa nakoniec realizuje krátka zaistená cesta do Priečneho sedla. Zrejme ... » viac 20/06/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Podcast Jelene poškodzujú rezerváciu, keď hľadajú halucinogénnu kôru Premnožené jelene ničia najstaršiu rezerváciu v Národnom parku Veľká Fatra, pretože požierajú vzácny druh tisa. Dovezený alpský poddruh kamzíka zasa spôsobuje škody na vzácnej ... » viac 11/06/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Aký bol rok 2020 – návštevnosť a najlepšie články 17/01/21 00:00 1 príspevok
1.33 (0.61)