Zimná idylka
Túra

Patria - zimný okruh z priesmyku Branisko

18. 03. 2021
Počas lockdownu, keď sme mali obmedzený pohyb mimo hranice okresu, mi prišlo ako celkom príhodné využiť situáciu a prejsť sa na najvyšší bod Prešovského okresu. Je ním vrchol v pohorí Branisko – Patria. Po Smrekovici, je to zároveň druhý najvyšší bod celého pohoria.

Tip na túru v okrese Prešov

V dolinách je zatiaľ počasie slnečné a bez snehu, zato vrcholky hôr sa belejú od snehovej pokrývky. Najlepším východiskovým bodom na začiatok túry je priesmyk Branisko. Známe „Chvalabohu“ dnes zíva prázdnotou a na dávne časy minulé, keď tadiaľto viedla tranzitná doprava, sa zabudlo.

Trasa

Priesmyk Branisko (Chvalabohu) – Diablova diera, ponor – Rázsochy (Rozsochy) – Patria – Rázsochy (Rozsochy) – sedlo Smrekovica – Markova skratka – Branisko, chaty – priesmyk Branisko (Chvalabohu)

Začiatok trasy vedie spevnenou cestou smerujúcou do chatovej osady a ku kameňolomu. Míňame Diablov ponor, ktorý je zaujímavým prírodným úkazom a v skalnej štrbine sa stráca celý potok Svinka. Značka nás následne smeruje na východ do kopca. Zelene značenou trasou sa ihneď vyberáme zdolať prvé výškové metre. Zem je primrznutá a v miestach, kam celý deň nezasvieti ani slnko, je ľad. Stúpanie lesnou cestou sa skončí na menšej lúke so senníkom a následne pokračuje cesta vrstevnicovo, príjemným chodníkom viac ako kilometer. Avšak výškové metre veľmi nenaberáme, takže tuším, že to raz prísť musí. A ozaj – značka sa odrazu stočí z príjemnej cesty kolmo na vrstevnice a ihličnatým lesom stúpa priamo na hrebeň. Ľad pod nohami nepridáva na istote.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

S každým výškovým metrom sa krajina stále viac a viac mení a ponára do bielej periny. Pri smerovníku „Rázsochy“ na hrebeni medzi Smrekovicou a Patriou je už všetko zasypané bielym popraškom snehu. Od Rázsoch je to na Patriu asi len kilometer peknou cestou, ktorá sa vynorí z lesa a vedie rúbaňou s výhľadmi na Spiš. Mimo lesa nás však prefukuje poriadne chladný vietor. Občas stretávame nejakých turistov, zjavne príjemné počasie a zavreté nákupné centrá vyhnali do prírody tiež ľudí, ktorí by inak do hôr nezamierili.

Na vrchole Patrie je obmedzený výhľad, z južnej strany je les, takže krajinu môžeme pozorovať skôr len severozápadným smerom. Zaujímavo pôsobí staručká tabuľa označujúca geodetický bod s ešte československým znakom. Máme odtiaľ pekný výhľad na Smrekovicu, ale obaja sa zhodujeme, že dnes ju vynecháme. Boli sme na nej už mnohokrát. Avšak cestu si nechceme skracovať tak, že by sme sa vracali po svojich stopách, takže sa ju rozhodneme aspoň obísť okolo Markovej skratky a dolinou Svinky naspäť.

Po hrebeni od Patrie až k sedlu Smrekovica a následne k Markovej skratke vedie nenáročný úsek cesty. Viac-menej bez nejakých lepších výhľadov do okolia sa uberáme popod koruny stromov. Až v sedle Smrekovica sa cesta vynorí z lesa a vyjde na holiny a človek má priamo pred sebou Smrekovicu a dolinu Dolného potoka.

Od Markovej skratky začíname stretávať stále viac a viac ľudí. Lesná cesta je však úplne zľadovatená a ísť dole z kopca po nej bez mačiek by bol pokus minimálne o zlomeninu. Musíme zísť z cesty a pokračovať len lesom. Ľudí, rodín, psov a sánkarov stále pribúda. Teraz neľutujeme, že sme sa nerozhodli vybehnúť ešte na Smrekovicu, akiste tam musí byť plno. Svedčí o tom hurhaj rozliehajúci sa lesom. Niektorí ľudia, keď vylezú z paneláku, sú v lese ako odtrhnutí z reťaze. Takže celkom sa tešíme, že prechádzku máme pomaly za sebou.

Zhodnotenie

Patria je jeden z vrcholov Braniska, ktorý nemá až takú návštevnosť ako Smrekovica či známa Sľubica, ale taktiež je to pekný výhľadový bod, ktorý sa oplatí navštíviť. Neponúkne síce taký široký rozhľad ako známejšie vrcholy v okolí, ale za to sa tu nesústredí veľké množstvo ľudí. V prípade, ak sa tu človek ocitne, je výhodné v jeden deň rovno navštíviť aj Smrekovicu. Je to len malá, nenáročná odbočka a určite stojí za to. Až na pár prudších stúpaní, ktoré nie sú dlhé, je túra jednoduchá a zvládne ju aj začínajúci turista.

Fórum 5 príspevkov
Patria - zimný okruh z priesmyku Branisko 30/03/21 16:47 5 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Sľubica a skalné mestečko Sokolica Predpokladám, že takmer každý turista zo Šariša či Spiša dobre pozná jeden z najkrajších výhľadových bodov pohoria Branisko – Sľubicu. Avšak článok nebude len o samotnej Sľubici. Bola skôr akousi povinnou jazdou, keďže sme sa pohybovali v jej okolí, naším hlavným cieľom však bolo menej známe skalné mestečko Sokolica blízko Skalnej brány pri Rajtopíkoch. dnes Stanislav Ďurica Branisko
Túra Ivanov vrch a Praporec - okruh z Hermanoviec n. Topľou Slanské vrchy sú pre turistov z východu asi obohraná pesnička, avšak myslím si, že stále majú čo ponúknuť aj v prípade, ak ich má človek prechodené krížom-krážom. Nečakane sa mi podarilo vybaviť si dovolenku na pondelok. Plán sme mali pôvodne ísť niekam na západ, avšak nepredvídané udalosti nám dovolili vyraziť až pred obedom, a tak meníme plány a vyrážame na nenáročný okruh v okolí Hermanoviec nad Topľou. 06/05/21 Stanislav Ďurica Slanské vrchy
Túra Veľké Hincovo pleso v hmle a daždi Vysoké Tatry nikdy neboli a asi ani nikdy nebudú to, čo by ma zo slovenských hôr lákalo najviac. Avšak pocit, že ich spolu s Gabikou dosť ignorujeme len kvôli preľudneniu turistických chodníkov, sme sa rozhodli prekonať v upršané hmlisté ráno, ktoré sa skôr podobalo na jeseň ako na stred leta. Vzhľadom k počasiu bude naša trasa len kratšia a nenáročná túra k Veľkému Hincovmu plesu. 26/04/21 Stanislav Ďurica Vysoké a Belianske Tatry
Najnovšie články na titulke
 
Túra Sľubica a skalné mestečko Sokolica Predpokladám, že takmer každý turista zo Šariša či Spiša dobre pozná jeden z najkrajších výhľadových bodov pohoria Branisko – Sľubicu. Avšak článok nebude len o samotnej Sľubici. Bola skôr akousi povinnou jazdou, keďže sme sa pohybovali v jej okolí, naším hlavným cieľom však bolo menej známe skalné mestečko Sokolica blízko Skalnej brány pri Rajtopíkoch. dnes Stanislav Ďurica Branisko
Túra Maroko: zo Stredného Atlasu na Saharu Saharu som najprv spoznal v knižnej podobe, a to pri čítaní Sienkiewiczovej knižky Púšťou a pralesom. Potom slovenskú v okolí Malaciek, kde som absolvoval základný vojenský výcvik. No a napokon v roku 2018 sme po výstupe na 4001 m vysoký Malý M´Goun mali ísť skúsiť štvordňové putovanie púšťou na Leviu dunu. To sme sa však museli najprv presunúť z Ait Alla v Strednom Atlase do M´Hamid El Ghislane. Keďže už druhý rok sa pre pandémiu nedá veľmi chodiť do sveta, čítam si staré zápisky a snáď aj niekoho iného budú zaujímať moje dojmy z časti Maroka. včera Miroslav Svítek Svet
Túra Bišar, Spišská a Diran - okruh zo Šteľbachu Prichádza víkend a narýchlo plánujeme nejakú kratšiu, ale zaujímavú turistiku v okolí Lipian. Voľba padla na zaujímavo vyzerajúci kopec v Levočských vrchoch, na ktorý nevedie oficiálna značka, ale dostať sa naň nie je žiadny problém – vrchol s názvom Spišská. A prečo Spišská? Lebo z jej vrcholu máte celý Spiš ako na dlani. 10/05/21 Gabriela Ferencová Levočské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Patria - zimný okruh z priesmyku Branisko 30/03/21 16:47 5 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Branisko

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 1170 m n. m. – Patria

  • min: 763 m n. m. – priesmyk Branisko (Chvalabohu)

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 560 m

  • klesanie: 560 m

 • Vzdialenosť
  • 12 km

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • zima

 • Dátum túry
  • 02.01.2021

 • Štart trasy
  • šírka: 49.0177 ° SŠ
   dĺžka: 20.8571 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 49.0177 ° SŠ
   dĺžka: 20.8571 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Studnička na rázcestí, prameň Veľkej Svinky

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • priesmyk Branisko (parkovisko v sedle)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
1.08 (0.54)