Vďaka turistom z okolia, môžu si dnes návštevníci pri hviezdicovitom výstupe na Striebornú či pri Cinobanskom bludári, alebo aj my tuláci a vandráci oddýchnuť a pookriať pri nádhernom prístrešku, z ktorého by si mali brat príklad všetci stavitelia prístreškov. Keďže jednak ochráni pred dažďom sediacich na lavičkách, ale zároveň pojme nocľažníkov v uzavretom priestore pod sedlovou strechou.

Prístup

  • z Cinobane (bus) po žltej a zelenej za 1.20 h,
  • z Lovinobane (vlak, bus) po zelenej za 2.00 h,
  • z Hrnčiarok (bus) po modrej a zelenej za 1.40 h.

Poloha

Prístrešok sa nachádza priamo na vrchu Strieborná (718,8 m), v srdci hradiska kyjatickej kultúry, neďaleko hŕby skál s dreveným vyrezávaným krížom.

Objekt

Drevený prístrešok s rozmermi 6 x 4 metrov a s 5 m vysokou sedlovou strechou sa skladá z dvoch častí. Dolná (prízmená) časť je voľne prístupná a predstavuje dva širšie stolíky s lavičkami na sedenie. Dá sa tu nájsť mapa, informácie o hradisku Strieborná a návštevná kniha.

Horná (podkrovná) časť predstavuje uzavretý priestor pod sedlovou strechou, ktorý sa dá primárne využiť na nocľah. Vchod je z prednej štítovej časti a ide o hrubšiu gumu, ktorá je náhradou za dvierka. A to môže znamenať problematický vstup do nocľažiska, keďže si treba gumu nadvihnúť a nejako sa pod ňou prepchať. S batohom dosť problém. Vystúpiť je možné voľným rebríkom, ktorý je zavesený na boku prístreška.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Aj keď je podlaha potiahnutá tenkým kobercom, ktorý je položený na OSB doskách, karimatka sa určite zíde. Prefukovať by však veľmi nemalo, i keď sú vidieť škáry, a rovnako aj plechová strecha by nemala pretekať. Miesto na spanie si tu môže nájsť asi sedem osôb a v dolnej časti ďalšie dve osoby na stoloch.

Voda

Vodu som v blízkom okolí nezaznamenal. Najbližšie známe pramene sú studnička Lovinka pri štátnej ceste medzi Cinobaňou a Lovinobaňou na zelenej značke, prípadne studňa v horskej osade Horné Fafáky pri modrej značke. Pozn. red.: ak viete o prameni v blízkosti, tak napíšte do diskusie k článku.

Zaujímavosti okolia

Prístrešok na Striebornej obsahuje informácie o hradisku, v ktorého srdci sa nachádza. Hradisko pochádza z mladšej doby bronzovej. Malo obdĺžnikovitý pôdorys s rozmermi 30 - 35 m x 40 - 45 m. Lokalita bola v severnej časti opevnená kamenným valom, ktorý ešte aj dnes prevyšuje okolitý terén asi o tri metre. Val bol pravdepodobne dvojitý, pretože šírka koruny valu je až 7 metrov. Brána sa nachádzala v juhozápadnej časti a bola chránená kruhovými bastiónmi. Pod akropolou hradiska sa nachádza pseudokrasová jaskyňa.

Po zelenej na Lovinobaňu, asi 30 minút od hradiska sa nachádzajú archeologické vykopávky pohrebiska z obdobia kyjatickej kultúry. Predstavuje tretie najväčšie na Slovensku. Našlo sa tu asi 200 hrobov ľudu popolnicových polí. Ľudia sa tu vtedy dožívali 25 rokov a našlo sa tu aj veľa hrobov detí. Okrem informačného panela tam stojí prístrešok, ale bez možnosti prespatia.