Prístup

  • Tuhár (bus) po zelenej značke (NCH Tuhár - Bralo) na Lúčku za asi 45 minút,
  • Políchno (bus) po modrej a zelenej značke cez Bralce a Bralo (NCH Tuhár - Bralo) na Lúčku za asi 1.45 h.

Objekt

V obci Tuhár funguje agilný turistický oddiel - Klub slovenských turistov Bralo, ktorý sa príkladne stará o propagáciu prírodných atrakcií v tuhárskom chotári. Z obce vedie náučný chodník Tuhár - Bralo, na ktorého polceste je postavený výborný altánok. Okrem klasického posedenia pri stole s dvomi lavicami ponúka možnosť jednoduchého nocľahu. Od staviteľov tunajšieho objektu by sa mohli učiť projektanti po celej našej krajine.

Dve steny sú kryté, a tak vytvárajú závetrie v upršanom alebo veternom počasí. Na stene je veľká turistická mapa regiónu Novohrad a dva informačné panely. V euroobaloch sú umiestnené propagačné materiály o obci a okolitých zaujímavostiach Novohradu vrátane sprievodcu po náučnom chodníku.

Časť na spanie tvorí poschodová posteľ na prízemí a rebrík do podkrovia vedie na veľkú pričňu s kobercom. Pohodlne sa tu vyspia štyria ľudia (dvaja na prízemí a dvaja na poschodí) v prípade núdze aj viac. Strecha je kvalitná - nový škridlo-plech. Podlahu tvorí kamenná drvina. Pri stene je ešte jedna drevená lavica na sedenie. Samozrejme, nechýba vonkajšie ohnisko.

Voda

V blízkosti polianky sa nachádza Hostečná studnička, čiže prameň, kde si v minulosti chodili ľudia liečiť rôzne neduhy. Vzdialená je približne 300 metrov po lesnej ceste na severozápad.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]