Test

Backcountry výbava II.

15. 01. 2008
Dnes, ako som naznačil v minulom článku, si povieme niečo o viazaní vhodnom pre backcountry lyžovanie (BC). Keďže viazanie do ťažšieho terénu musí aj niečo vydržať (hrubšie zaobchádzanie, prípadné častejšie pády, vyššia hmotnosť lyžiara – batoh a ďalšia výbava, náročnejšie manévre), používajú sa robustnejšie spoľahlivé typy.

Za klasiku v BC sa považuje 3-pinové NN75 viazanie (skratka znamená Nordic Norm 75 mm s 3 kolíkmi vpredu). Nie však to, ktoré všetci poznajú z minulých rokov a je ešte dnes pomerne rozšírené hlavne u staršej generácie, ale jeho robustnejšia verzia (napr. známe Rottefella Supertelemark, alebo Voile 3-pin Hardware). Daňou za túto robustnosť je vyššia hmotnosť. Tieto viazania (NN75) sa vyrábajú vo viacerých verziách – s voľnou pätou, alebo s lankom okolo päty. Pri verzii s lankom je od prednej časti viazania pripevnené lanko, ktoré je upevnené okolo päty. Táto verzia je stabilnejšia, lepšie drží lyžiarku a pri zjazdoch sa lyža lepšie ovláda. Má samozrejme trochu vyššiu hmotnosť, ako verzia s voľnou pätou (čiže bez lanka). Tieto viazania nemajú väčšinou 3 kolíky (piny) v prednej časti, lyžiarka drží vo viazaní vpredu v hrazdičke a prítlačnou silou okolo päty nevypadne (na lanku je buď pružina alebo lepšie tlačná pružina, tzv. cartridge, ktorú možno vybrať v rôznych silách prítlaku).

Viazania tohto typu menej namáhajú podrážku topánky, ktorá zvykne pri verzii s 3 kolíkmi (3-pin) praskať zospodu za dierkami po dlhšom namáhaní. Pri 3-pinovej verzii lyžiarka drží len o špicu topánky a nevypadne vďaka spomínaným trom pinom. Špeciálnym prechodom medzi týmito dvomi je špeciálne viazanie od firmy Voile, konkrétne model 3-pin cable, ktorý má vpredu 3-piny a k tomu ešte lanko s pružinou okolo paty. Výhodou je, že ak v teréne nastane nehoda, tak sa buď pretrhne lanko, vtedy ešte lyžiarka drží o 3 piny vpredu a opačne, keď sa poškodí predná časť lyžiarky v mieste 3-kolíkov, tak nás „zachráni“ lanko okolo päty. Verzie s lankom trochu obmedzujú kráčavý pohyb (pružina) na lyžiach, závisí to aj od zvolenej tuhosti cartridge, mäkšia nebude toľko obmedzovať, tvrdšia je zase stabilnejšia v zjazdoch. Pri verzii s pružinou máme smolu, tuhosť sa meniť nedá.

Spomeniem ešte jednu vec - bezpečnosť pri páde. Keďže tieto viazania nemajú vypínací mechanizmus, môže pri páde dôjsť (hlavne u tuhších a vyšších modelov lyžiarok) k poškodeniu dolných končatín aj napriek tomu, že viazania nie sú napevno, ale majú voľnú pätu (firma Voile má v ponuke vypínací mechanizmus, ale viazanie je už dosť ťažké a preto nie je rozšírené). V tomto majú výhodu aj modely s lankom okolo päty bez troch kolíkov, lebo pri páde sa môže lyžiarka z viazania uvoľniť (pri maximálnej anteflexii), zatiaľ čo u ostatných modelov toto možné nie je (špička drží v 3 kolíkoch).

Aby sa lyža lepšie ovládala (najmä pri zjazdoch), mala vyššie ťažisko a viazanie sa menej trelo o snehovú stopu, zvyknú sa pod viazanie montovať podložky (známe z carvingových lyží), väčšinou do výšky 15 mm. Vyššie by boli na chôdzu na lyžiach málo stabilné, používajú sa hlavne v telemarku (až 3 cm), keď chceme rezať ostré oblúky. Výhodou podložiek je aj to, že na pätu sa dá umiestniť stúpacia hrazda (známa zo skialp viazaní), ktorá pomáha pri strmších výstupoch a dá sa sklopiť. Konkrétne na podložky od firmy G3, univerzálny model pre všetky NN75 viazania - G3 15 mm binding shim možno umiestniť až 2 stúpacie hrazdy o rôznych výšok a využiť ich pri rôznom sklone stúpania. Pozor, nezamieňať s Targa shim extender 15 mm, ktoré si často predajcovia pletú. Tieto univerzálne podložky majú aj ďalšiu výhodu v tom, že sa montujú osobitne skrutkami do lyže a viazanie sa namontuje ďalšími skrutkami do podložky. Pri podložkách od ostatných firiem (Rottefella, Voile) sa viazanie montuje do lyže priamo cez diery v podložkách do lyže. Pri vyššom zaťažení sa viazanie môže z lyže vytrhnúť, keďže vzniká väčšia páčivá sila kvôli dlhším skrutkám.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Existujú samozrejme aj iné normy viazaní. Spomeniem normu NNN (skratka New Nordic Norm) a jej verziu pre backcountry - NNN BC a SNS (Salomon Nordic System) a BC verziu SNS X-Adv. Tieto typy viazania sa vyznačujú tým, že sa lyžiarka upína do viazania hrazdičkou (priečnou oskou) v špici topánky a doraz zaisťuje gumená vložka. Rozdiel medzi NNN a NNN BC je v tom, že BC verzia je robustnejšia, širšia a os v topánke je hrubšia, takže vydrží väčšie zaťaženie. Obdobný je aj rozdiel medzi SNS a SNS X-Adv. Tieto normy nie sú medzi sebou kompatibilné (NNN versus SNS, NNN versus NNN BC, SNS a SNS X-adv). Preto sa treba rozhodnúť pre niektorú normu viazania a podľa toho kupovať. Spravidla sa kupuje viazanie podľa topánok, pretože topánky sa zháňajú ťažšie.

Ďalšou možnosťou je univerzálne viazanie, do ktorého môžeme dať aj turistické topánky (vyrába napr. firma Stubai). Topánka je upevnená o lyžu pomocou remienkov, alebo viazanie tvorí rámová konštrukcia, o ktorú je upevnená topánka. Toto viazanie nie je veľmi stabilné. Má výhodu v tom, že nemusíme mať 2 páry topánok (lyžiarky+turistická obuv). Hlavné využitie má na expedíciách, kde ide hlavne o presuny z miesta na miesto viac ako o lyžiarske vyžitie sa. Nakoniec ešte zmienka o novej norme, ktorá vznikla viac-menej pre telemark a skialp – NTN (New Telemark Norm). Táto norma umožňuje lyžovanie aj s voľnou pätou a aj alpským štýlom. Pre BC lyžovanie asi nebude mať väčší význam, pretože sa používajú plastové „tvrdé“ skeletové lyžiarky.

Nakoniec ešte spomeniem výrobcov a ich modely:

Rottefella – Supertelemark ( NN75 3 pin, bez káblu), Supertelemark cable (to isté, ale s káblom okolo päty), s káblom - Chili New, Cobra R4, Cobra R8, NATO 100/120, Military, Riva (www.rottefella.no)
Voile – Heavduty (NN75 3-pin, bez káblu), 3-pin cable (NN75 3 pin aj s káblom), Hardwire telemark (www.voile-usa.com)
G3 – Targa (toto dávam zvlášť do pozornosti – ľahké, s káblom okolo päty, robustné, možno meniť tuhosť cartridge, tri možnosti (www.genuineguidegear.com)
Podložky – Rottefella, Voile, G3.

V ďalšej kapitole si povieme niečo o lyžiarkách, paliciach a pulkách.

Fórum 64 príspevkov
Backcountry výbava II. 13/01/13 17:59 64 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Test Backcountry výbava IV. - záver V predchádzajúcich častiach sme sa dozvedeli niečo o backcountry (BC) výbave, v tejto záverečnej časti sa pozrieme, kde a ako zohnať výstroj, čo býva hlavným problémom. Ako som už viackrát spomenul, táto výstroj nie je v našich končinách príliš žiadaná. Veľmi ťažko sa zháňa, pre obchodníkov je to málo zaujímavý artikel, pretože nejde na odbyt a je pomerne drahý. 29/01/08 Ondrej Simek Ostatné
Test Backcountry výbava III. Ako som už spomínal v minulých častiach backcountry (BC) seriálu, výbava musí niečo vydržať a byť spoľahlivá. V dnešnej tretej časti si povieme niečo o lyžiarkách a paliciach vhodných pre tento šport. Taktiež sa dozviete niečo o pulkách - expedičných saniach. 22/01/08 Ondrej Simek Ostatné
Test Backcountry výbava II. Dnes, ako som naznačil v minulom článku, si povieme niečo o viazaní vhodnom pre backcountry lyžovanie (BC). Keďže viazanie do ťažšieho terénu musí aj niečo vydržať (hrubšie zaobchádzanie, prípadné častejšie pády, vyššia hmotnosť lyžiara – batoh a ďalšia výbava, náročnejšie manévre), používajú sa robustnejšie spoľahlivé typy. 15/01/08 Ondrej Simek Ostatné
Najnovšie články na titulke
 
Túra Kolešne, Klenovský Vepor a Kabátová za víkend Medzi ikony Veporských vrchov rozhodne patria jeho bratské výsosti Vepor Ľubietovský a Klenovský. Preto bolo jasné, že na ne musím zájsť. Keďže druhý zmieňovaný je v atraktívnej lokalite plnej usadlosti a samôt, tak bolo treba len to nejako dômyselne pospájať. dnes Henrich Tomáš Veporské vrchy
Podcast O Slovenskom raji s riaditeľom národného parku Tomášom Dražilom Slovenský raj nie sú iba rokliny, kaňony a vodopády. Sú to aj lúky so svetovým rekordom, čo sa týka zdokumentovanej biodiverzity na malej ploche. Je to jediný národný park so zonáciou a kladie veľký dôraz na symbiózu s miestnymi ľuďmi. Riaditeľ Tomáš Dražil argumentuje, že ak nepresvedčí ľudí, ktorí v okolí žijú, že národný park je príležitosťou pre ich živobytie, ochrana prírody v ňom nemá dlhodobo šancu na úspech. včera Ľubomír Mäkký Rozhovory
Túra Velická dolina Velická dolina je témou deviatej časti série Tatranské doliny. Nachádza sa v strednej časti Vysokých Tatier, priamo pod Gerlachovským štítom. Ohraničujú ju dve rázsochy odpájajúce sa z hlavného tatranského hrebeňa. Zo západnej strany je to rázsocha Gerlachovského štítu a z východnej strany rázsocha Bradavice s pokračovaním cez hrebeň Granátových veží. V jej zadnej časti ju uzatvára úsek hlavného hrebeňa medzi Zadným Gerlachom a Východnou Vysokou, s najnižším bodom v sedle Poľský hrebeň. Hlavnou prírodnou atrakciou doliny je Velické pleso, ktoré dopĺňajú vyššie položené Kvetnicové pliesko a Dlhé pleso. včera Peťo Nový Vysoké a Belianske Tatry

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Backcountry výbava II. 13/01/13 17:59 64 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.8 (0.34)