Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Bunda Lowe Alpine Fusion GTX

Prepracovaná technická bunda zo zaujímavej kombinácie GORE-TEX PacLite a XCR. Vďaka súhre týchto dvoch špičkových materiálov sa vyznačuje výborným pomerom odolnosti a nízkej hmotnosti. Je vhodná na celoročné nosenie – v lete sa do batoha v pohode zmestí a ani v zimnom počasí nesklame. U nás sa s touto americkou značkou stretneme pomerne zriedka, čo je určite škoda.

Výrobca
Lowe Alpin
Model
Fusion GTX
Typ
hardshell
Materiály
GORE-TEX XCR a PacLite
Priedušnosť
Ret < 6 m2 Pa/W
Hmotnosť
450 g
Farebné kombinácie
modro/šedá, červeno/tmavo červená, šedo/čierna
Páči sa mi
kapucňa, odvetrávanie, zips s prekrytím, hladký chod zaťahovátok a zipsov (aj pogumovaného)
Nepáči sa mi
prenitovanie cvokov na prekrytí zipsu
Infocena
298.75 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 93 bodov
» vysvetlenie hodnotenia
Obchody
Trekland, Sport Rysy

Materiál

Fusion jacket je po novom označená ako Pro Shell, avšak môj kúsok je o niečo starší a tak je známe jeho presné zloženie - kombinácia GORE-TEX PacLite a XCR. Druhý zo spomínaných je na viac namáhaných miestach ako kapucňa, ramená, lakte a spodná časť (sivé časti). Zvyšok je PacLite, ktorého je plošne viac ako XCR v pomere približne 60:40. Bunda je podlepená mikropáskou, okrem posledných švov na okrajoch bundy, a to na kapucni, rukávoch a spodnom okraji, kde podlepenie z pochopiteľných dôvodov nie je možné. Všetky zipsy sú YKK.

Dizajn a vyhotovenie

Ani ten najlepší materiál však nespraví dobrú bundu. Tým najpodstatnejším je zhotovenie, ktoré tu považujem za veľmi dobré. Treba pochváliť dokonalé spracovanie strihu, pomery dĺžky a šírky rukávov a tela. Bunda sedí veľmi dobre, je ideálne anatomická a neobmedzuje v žiadnom pohybe.
Vstupuje sa do nej veľkým predným drôteným zipsom s protismernými bežcami. Zips je prekrytý z oboch strán a spodná (vnútorná časť vonkajšieho prekrytia) je ešte preložená a prešitá kvôli maximálnej nepremokavosti. Prekrytie sa zatvára pomocou krátkych úsekov so suchým zipsom a na vrchu a spodku je pridaný cvok. Samozrejmosťou je ochrana brady, okrem toho je spojená s prekrytím zipsu na ochranu krku pred nepríjemným cvaknutím do bežca. Potiahnutá je mikrofleecom, ktorý sa postupne rozširuje až do kapucne, kde slúži na ochranu brady.

Kapucňa je dostatočne veľká aj na prilbu, s 3D sťahovaním. V šilte je integrovaný ohybný drôt, vďaka ktorému je zvýšený komfort videnia pri úplnom zabalení sa. Kapucňa nie je zbaliteľná, čo vnímam ako výhodu.
Rukávy sú zakončené manžetami na suchý zips s jedným suchým zipsom pre základnú polohu a druhým dlhším pre zaťahovanie. V lakti je jednoduchým prešitím zabezpečené anatomické tvarovanie rukávov.
Bunda je vybavená troma vreckami, všetky sú vonkajšie na prednom dieli. Prsné vrecko je zabezpečené veľkým prekrytím a pogumovaným zipsom, predné sú obojstranne prekryté. Spodné prekrytie je opäť prehnuté a prešité. Vrecká nie sú odvetrávacie, ale z mne neznámeho materiálu (z jednej strany sa tváriaceho ako XCR a druhej ako Packlite). Odvetrávanie nie je v podpaží, ale na rukávoch. Je síce trochu menšie a na zvláštnom mieste, ale je jednoducho otvoriteľné aj s batohom na chrbte.

Vďaka jednoduchému strihu a absencii prebytočných vreciek a podobných nezmyslov si bunda udržala nádherných cca 450g pri veľkosti L. Bola navrhnutá tak, aby nepremokla ani v extréme.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Skúsenosti

Začína to vyzerať ako dokonalosť sama, ale aj tento pretechnizovaný a do detailov domyslený kúsok má svoje muchy, ktorých však nie je veľa. Asi najvážnejšou sú bočné vrecká. Kvôli umiestneniu nad bedrovým popruhom je trochu zložitejšie otváranie a vnikanie do nich, zvykol som si však veľmi rýchlo.
Odvetrávanie je vynikajúco umiestnené, nemám žiadne problémy pri otváraní s batohom na chrbte, avšak prekrytie sa mi zdá nedostatočné, pretože ak by fúkal veľmi silný vietor zo "zadoľava" a unášal dážď, tak by do odvetrávacieho otvoru na pravej ruke mohla vniknúť voda. Pri vetre zo "zadoprava" by zase dážď mohol vniknúť do otvoru na ľavej ruke. Zatiaľ sa mi to nestalo, ale celodenný dážď som v nej nezažil a v teoretickej rovine je to možné.

Cvoky na prekrytí hlavného zipsu sú prenitované len cez vnútornú látku a pri rozopínaní mam pocit, že sa vytrhne. Zatiaľ sa nestalo a myslím, že ani nestane, ale zlý pocit pretrváva.
Bunda je vďaka GORE-TEXu nepremokavá a priedušnosť je vysoká (RET < 6 m2Pa/W podľa výrobcu). Mne osobne odvetráva veľmi slušne, jedine v najviac tepelne namáhaných miestach ako hruď sa na podlepení a v tesnom okolí vyzráža malé množstvo pary pri vyššej záťaži (napr. pri poriadom výšľape do kopca). Priedušnosť je však veľmi subjektívne hodnotenie.

Všetky tieto chybičky sú vyvážené dobrými vlastnosťami. Všetky zdrhovadlá, ako na kapucni, tak aj v dolnom leme, sú jednoručne ovládateľné s veľmi hladkým chodom. Bežce sú vybavené pútkami na uľahčenie ovládania rukavicami. Prekrytie bundy a všetky detaily s ním spojené, ako preloženie a prešitie proti vode, či prešitie proti zasekávaniu bežca do chrániča krku len zvyšujú dobrý dojem z bundy. Za zmienku stojí aj prepracovaný strih, vďaka ktorému sa bunda nezdvíha pri zdvíhaní rúk. Kapucňa je vynikajúcim počinom, tejto časti asi nemôžem nič vyčítať. Je vidieť, že si výrobca dal záležať a prepracoval tento kúsok takmer do detailu. Za miernu nevýhodu považujem to, že výrobca k nej nedodáva transportný obal, dá sa to kompenzovať balením bundy do kapucne, ale nie je to ono.

Záver

Bundu jednoznačne odporúčam, je to vynikajúci pomocník aj do tvrdších podmienok.

Fotogaléria k článku

Najnovšie