Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Búda Zrub Bukovinka pod sedlom Homôľky

Opis drevorubačského zrubu pod hlavným hrebeňom Nízkych Tatier, ktorý môže v núdzi poslúžiť ako turistická útulňa. Chatka sa nachádza na križovatke lesnej zvážnice a zelenej turistickej trasy, vedúcej z Polomky do sedla pod Homôľkou.

Poloha
Na zelenej turistickej trase z Polomky do sedla pod Homôľkou, približne pol až jednu hodinu chôdze z hrebeňa na juh.
Nadmorská výška
1192 m n. m.
GPS súradnice
šírka: 48.890217 ° SŠ
dĺžka: 19.860267 ° VD
» Mapa
Nocľah
3 až 5 osôb s vlastným spacákom a podložkou
Prevádzka
celoročná
Voda
Nezachytený prameň do 10 minút chôdze od zrubu.
Cena
-
Kontakt
-
Spojenie
Bus, vlak Polomka.

Vo východnej časti hlavného hrebeňa Nízkych Tatier veľa možností povoleného táborenia na výber nie je. Priamo na magistrále môžu turisti prespať v známych útulniach Ramža a Andrejcová, prípadne si postaviť stan v sedle Priehyba, ktoré leží medzi nimi. V núdzi preto môže “bodnúť” prístrešie zrubu južne od sedla pod Homôľkou.

Poloha a prístup

Drevorubačská chatka je situovaná na miernom odlesnenom svahu s pekným výhľadom na Horehronie. Nachádza sa na križovatke lesnej zvážnice a zelenej turistickej trasy, vedúcej z Polomky do sedla pod Homôľkou.
Sedlo na hrebeni je vzdialené asi dve hodiny pochodu od Ramže na východ, do sedla Priehyba sú to odtiaľto ďalšie 2 hodiny (resp. 4 a pol na Andrejcovú). Ku zrubu sa dá z hrebeňa zbehnúť za trištvrte hodiny po zelenej. Opätovný výstup na červenú (380 výškových metrov) zaberie asi hodinu.
Úsek od chatky do Polomky je o niečo dlhší. Najmä hneď pod zrubom je potrebné venovať zvýšenú pozornosť značeniu, je totiž zneprehľadnené neporiadkom po ťažbe dreva.

Objekt chatky

Klasický jednopriestorový prízemný zrub má výmeru približne 3 x 4 metre. Pevná drevená konštrukcia bez okien je zvnútra izolovaná miestami rozbitými doskami z drevotriesky. Keďže chatka je na otvorenom priestranstve, môže tu dosť prefukovať. Zato sedlová strecha je kvalitná, pokrytá zvlneným asfaltom a opatrená vikierom na odvádzanie dymu.

Vnútri sú len úzke dosky na sedenie po obvode troch stien a ohnisko v strede hlinenej udupanej podlahy. Pod “lavicami” bol v čase mojej návštevy relatívny dostatok suchého naštiepaného dreva a zopár odpadkov. Keďže sú dosky na spanie priúzke, treba vnútorný priestor trochu upraviť. Potom tu nájde vcelku pohodlné útočisko 3 až 5 nocľažníkov v spacákoch na karimatkách. Chatka sa dá zvnútra zatvoriť, uzamykateľná kovová závora bez zámku je však len na vonkajšej strane dverí.
Voda je dostupná vo vzdialenosti 300 – 400 metrov po zvážnici na severovýchod mierne dolu svahom. V závere doliny naprieč zvážnicou preteká nezachytený prameň.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Fotogaléria k článku

Najnovšie