Viacdňový prechod nízkotatranského hrebeňa je veľmi obľúbenou túrou a preto sa najmä v letnom období môže stať, že kapacita útulne Andrejcová nebude stačiť. Ak vás v takom prípade vrtochy počasia prinútia hľadať inú strechu nad hlavou, môžte sa poponáhľať po hrebeni do koliby v Ždiarskom sedle. Druhou možnosťou je z hrebeňa zbehnúť po modrej pod smerovník Pod Úplazíkom, kde vás prichýli priestranný zrub.

Poloha a prístup

Chatka je postavená na slnečnom, záveternom mieste na okraji lúčky Kanapej pod lesom, priamo na južnom okraji hranice Národného parku Nízke Tatry. Križuje sa tu lesná cesta s chodníkom, ktorým vedie modro značená turistická trasa z Pohorelej do rázcestia pod Andrejcovou.

Polhodinová zostupová trasa od Andrejcovej vedie traverzom kopca po rázcestník Pod Úplazíkom a odtiaľ nasleduje jedno krátke strmšie klesanie stále po modrej až na lúčku pod les. Zrub budete mať po ľavej ruke. Návrat na hrebeň k Andrejcovej (225 výškových metrov) sa dá zvládnuť do trištvrte hodiny aj s väčším nákladom. Pár pováľaných smrekov po ceste je možné pohodlne obísť. Pozor, spojka traverzujúca hrebeň z Úplazíka na východ do Žiarskeho sedla už nie je vyznačená ani na jednej strane.
Od konca obce Pohorelá trvá výstup ku chatke tiež okolo hodiny, možno trochu dlhšie.

Objekt

Celodrevená staršia prízemná stavba má obdĺžnikový pôdorys s rozmermi zhruba 3 x 4 metre. Obvodové steny z nahrubo otesaných klád nie sú nijako izolované, čiastočne ich však chráni hlboko spustená sedlová strecha a najmä poloha chatky v závetrí. Strecha pokrytá starým dreveným šindľom však môže zatekať. Viditeľné diery v nej ale nie sú, až na prekrytý otvor na odvádzanie dymu.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Vstupuje sa cez zvnútra uzatvárateľné dvere, zakryté vystúpeným štítom. Vedľa dverí sú zvonka osadené dve police. Jednopriestorové vnútro chatky bez podkrovia je strohé – nič, až na tri úzke lavice po krajoch a ohnisko v strede na udupanej hlinenej podlahe. Na prinesených podložkách sa tu vyspí odhadom 4 až 6 osôb, plus jeden v štíte nad dverami. Nesmie sa ale veľmi prehadzovať, priestor hore je úzky a komfort znižujú aj špáry medzi latami v štíte.

Pred chatkou je k dispozícií druhé ohnisko s primitívnym sedením. V čase mojej návštevy tu nebolo pripravené žiadne drevo, ale ani odpadky.

Najbližší prameň sa nachádza zrejme pri útulni pod Andrejcovou, Pohorelský medokýš je dolu nad dedinou. Na žiadny iný v blízkosti zrubu som nenatrafil.