
Výber Strážov – štyri trasy na vrchol
Strážov je výrazný vápencový vrch, najvyšší v Strážovských vrchoch. Podľa neho je pomenované celé pohorie. Na jeho vrchol vás privedú štyri atraktívne trasy. Uvidíte strmé bralá so vzácnymi kvetmi, ďaleké výhľady, ľudovú architektúru aj prielom potoka.
- Čas
- 1 deň
- Pohoria
- Strážovské vrchy (CHKO Strážovské vrchy)
- Trasa
-
- Najvyšší bod: 1213,3 m n. m.
- Mapa: Otvoriť mapu v novom okne
- GPS súradnice
-
šírka: 48.95492 ° SŠ
dĺžka: 18.46305 ° VD
» Mapa
Neviem, ako vzniklo meno hory, ale pri pohľade z doliny Nitrice naozaj vyzerá ako strážca alebo orol s mohutnými krídlami. A možno to bola len moja detská fantázia, ktorá mi vsugerovala, že tento vrch drží stráž nad našou dolinou.
Faktom však je, že výrazný vápencový vrch je najvyšší v Strážovských vrchoch a podľa neho je pomenované celé pohorie. So svoju výškou 1213,3 metrov vysoko prečnieva ostatné vrchy pohoria. Leží v centrálnej časti pohoria, v podcelku Zliechovská hornatina. Celý masív leží v NPR Strážov v 5. stupni ochrany prírody. Predmetom ochrany sú krasové javy – bralá, jaskyne, priepasti, vodopády a vzácne druhy fauny a flóry. Lesy v masíve Strážova majú pralesovitý charakter.
[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom Facebooku a Instagrame ]
Vrcholové partie tvoria dve lúčnaté polianky zakončené strmými bralami. Na nich rastie zaujímavá zakrpatená bučina a viacero druhov chránených rastlín. K najkrajším patrí astra alpínska, klinček lesklý, klinček včasný, horec Clusiov, jastrabník huňatý, všivec praslenatý, iskerník alpínsky, lomikameň vystúpavý, veronika kríčkovitá či fialka dvojkvetá. Celá oblasť Strážova je teritóriom našej najväčšej šelmy - medveďa hnedého.
Vďaka vrcholu bez lesa patrí Strážov k vďačným výhľadovým kopcom na Slovensku. Z lúčky, kde stojí slovenský dvojkríž, je pekný výhľad na bralnaté Sokolie. A z vrcholu na okolité kopce Strážovských vrchov, dedinky v údolí, dolinu rieky Nitrice s priehradou Nitrianske Rudno a s Vtáčnikom v pozadí. Nie som odborníkom na výhľady, a tak si dovolím odcitovať Martina Birku z jeho článku zo Strážova.
„Pomaly sa presúvam k nižšej plošine s mohutným krížom a panorámou, ktorú som dosiaľ poznal len z fotiek. Hlboko pod bralom je učupený charizmatický Zliechov. Vyššie leží široká paleta vrcholov od Rokoša úplne vľavo, cez Veľký Tribeč, Panskú Javorinu, Inovec a dokonca slabo vidieť malokarpatské Záruby. Na západe sa čnejú mnou nenavštívené Biele Karpaty s rozoznateľným Vršatcom. Dobre vidieť aj neďaleké Javorníky, nad ktorými spoznávam moravsko-sliezske ikony – Praděd, Smrk a Lysú horu.“
Turistické chodníky
Prístupové trasy na vrchol sú štyri. Chýba trasa z juhu, ale vzhľadom na strmosť a nesmiernu členitosť bralného terénu je to pochopiteľné, navyše južná a juhozápadná časť masívu je celá v 5. stupni ochrany. Trasy sú prístupné celoročne, ale pri vyššej snehovej pokrývke ťažšie prechodné, skalnaté úseky bývajú za vlhka šmykľavé a lesné cesty v hospodárskych lesoch často rozbahnené. Na väčšine trás sú studničky, no vzhľadom na meniacu sa klímu a vápencové pohorie sa nedá na ne spoľahnúť.
Tipy na túry
Zliechov – Strážov
- Vzdialenosť
- 8 km
- Prevýšenie
- +764 m stúpanie, -764 m klesanie
- Náročnosť
- mierna 2. stupeň z 5-dielnej Hiking stupnice
- Čas
- 1 deň
- Obdobie
- jeseň 28.11.2020
- Pohoria
- Strážovské vrchy (CHKO Strážovské vrchy)
- Trasa
- Voda
-
- studničky cestou do sedla Strážova
- Doprava
- Ilava (vlak, bus) - Zliechov (bus, parkovanie pri konečnej autobusu na hornom konci)
- SHOCart mapy
- » č.478 Malá Fatra, Strážovské… (1:40.000)
1.55 h, prevýšenie 608 m
Trasu začneme v Zliechove, v dedinke učupenej priamo pod strmými svahmi Strážova. Je to jediná trasa, z ktorej uvidíme cieľ hneď na začiatku. Trasa je značená červenou farbou a je to jeden z úsekov Cesty hrdinov SNP (E8).
Asfaltová cesta nás vyvedie za dedinu a treba dávať dobrý pozor, lebo značka zrazu prudko odbočuje z pohodlnej asfaltky doprava a posiela nás rovno cez Podhradský potok. Keď úspešne preskackáme po kameňoch (lávka neexistuje), ideme pekný úsek výhľadovými lúkami, z ktorých vidíme náš cieľ. Nasleduje dlhé tiahle stúpanie lesom do sedla pod Strážovom. V sedle sa pripája žltá značka od Červíkovej. Oddych v sedle dobre padne, lebo teraz nás čaká strmý výstup na Lúku pod Strážovom. Cesta hrdinov SNP pokračuje do Čičmian, my prejdeme na významovú odbočku "výhľad / vrchol" a krásnou horskou lúkou vyjdeme na vrchol Strážova.
Priedhorie – Strážov
- Vzdialenosť
- 18 km
- Prevýšenie
- +832 m stúpanie, -832 m klesanie
- Náročnosť
- stredná 3. stupeň z 5-dielnej Hiking stupnice
- Čas
- 1 deň
- Obdobie
- jeseň 12.10.2008
- Pohoria
- Strážovské vrchy
- Voda
-
- pramene v doline Strážovského potoka, prameň v sedle pod Strážovom, hostinec v Priedhorí
- Nocovanie
- Priedhorie (lúka v doline na hranici CHKO Strážovské vrchy pod dedinou)
- Doprava
- autobus z Púchova alebo z Považskej Bystrice do Pružiny alebo až do Priedhoria
- SHOCart mapy
- » č.1075 Strážovské vrchy, Tren (1:50.000)
2.55 h, prevýšenie 788 m
Veľmi pekná trasa na Strážov vedie z Priedhoria, časť Pružiny. Pokiaľ je čas, odporúčam vybehnúť si na lezecké skaly Nad vápenkou, ktoré sú západne priamo nad dedinkou. Je z nich nádherný výhľad. Pod skalami sa stretajú zelená a žltá značka, ktoré nás budú obe ďalej sprevádzať. Pri súbehu značiek je socha Jána Nepomuckého, oddychové miesto s altánkom a prameň Svätého Janka. Odtiaľto trasa pokračuje peknou tiesňavovitou dolinou Strážovského potoka do lokality Pod Hrádkom. Tu sa žltá značka odpája a pokračuje do sedla Samostrel.
Pokračujeme zelenou značkou najskôr pekným prielomovým úsekom a potom pohodlnou lesnou cestou ku chate Červíková. Tu musíme opäť presedlať na žltú značku. Zelená pokračuje cez sedlo pod Sokolím do Mojtína a nás žltá vyvedie pomerne strmo na Medvediu skalu. Z Medvedej skaly je krásny pohľad do doliny Strážovského potoka a na bralá Sokolia. Vyhliadka je to však dosť závratová, preto na nej opatrne. Vychodený chodník ide k hornej časti Strážovského vodopádu, no nie je to oficiálny chodník a k vodopádu sa po odstránení rebríka nedá zísť. Je tam veľmi strmý a šmykľavý terén. Pri Medvedej skale je stará búda, ktorá v nutnom prípade môže slúžiť na úkryt v nečase.
Od Medvedej skaly pokračujeme strmo hore do sedla pod Strážovom. Tu sa napojíme na červenú, ňou zase strmo na Lúku pod Strážovom a významovou odbočkou na vrchol Strážova.
Briestenné – Strážov
- Vzdialenosť
- 28 km
- Prevýšenie
- +1548 m stúpanie, -1548 m klesanie
- Náročnosť
- stredná 3. stupeň z 5-dielnej Hiking stupnice
- Čas
- 1 deň
- Obdobie
- zima 27.12.2006
- Pohoria
- Strážovské vrchy
- Voda
-
- sedlo pod Strážovom, pod Hrádkom, rázc. Priedhorie
- Doprava
- autobus do/z Pružiny
- SHOCart mapy
- SHOCart 1: 50 000 - č. 1083
VKÚ 1: 50 000 - č. 119 resp. 157
4.15 h, prevýšenie 1071 m
Trasa je určená pre výkonnejších turistov. Nie je síce extra dlhá, ale prevýšenie hovorí za všetko. Je to ako hrebeňovka, treba rátať s tým, že ťažko nadobudnuté výškové metre párkrát stratíte a musíte opäť vystúpať. Značka ide väčšinou lesom, ale nájde sa aj pár výhľadových miest.
Zeleno značená trasa začína v Briestennom, ktoré je súčasťou Pružiny. Tu sa nachádza prírodná pamiatka Briestenské skaly. Je to veľmi zaujímavé zoskupenie vápencových zlepencov, ktoré zvetrávajú do jednotlivých veží, bášt a homolí. Najzaujímavejší je skalný útvar v tvare tyranosaura.
Z Briestenného po chatu Kortmanku sa striedajú pozvoľné úseky so strmšími. Pri chate je pekná lúčka, na ktorej si môžeme oddýchnuť a nezabudneme si pozrieť priepasť medzi Kačkami ("Kortmanka"). Priepasť je pomenovaná po Bohuslavovi Kortmanovi, významnom slovenskom jaskyniarovi, muzikantovi, znalcovi Strážovských vrchov a sprievodcovi po Pružinskej Dúpnej jaskyni. Od Kortmanky vystúpime na rozľahlú poľanu pod vrcholom Hrubej Kečky (Kačky). Z lúky výhľady nie sú, treba zájsť na vrchol a zo skalky pod vrcholom je výhľad do Čičmianskej doliny. Z Hrubej Kečky ideme najskôr pozvoľným klesaním na peknú poľanu pod Hrubou Kečkou a z nej prudším klesaním do sedla Samostrel.
Zo sedla kráčame dlhší úsek lesom, miernou hrebeňovkou cez Vrábľovú a Čierny vrch na rázcestie pod Strážovom. Tu sa napojíme na červenú značku E8 (Cesta hrdinov SNP) a ňou vyjdeme na Lúku pod Strážovom a odtiaľ významovou odbočkou na vrchol Strážova.
Čičmany – Strážov
- Vzdialenosť
- 38 km
- Prevýšenie
- +1916 m stúpanie, -1916 m klesanie
- Náročnosť
- stredná 3. stupeň z 5-dielnej Hiking stupnice
- Čas
- 2 dni
- Obdobie
- jar 18.06.2022
- Pohoria
- Strážovské vrchy (CHKO Strážovské vrchy)
- Voda
-
- Prameň pod sedlom pod Strážovom - rúrka, Pod Hrádkom, Priedhorie, sv. Ján, Rúrka s vodou v Predhodí
- Nocovanie
- pod Strážovom
- Doprava
- Rajec (vlak, bus) - Čičmany (bus)
2.00 h, prevýšenie 563 m
Trasou zo starobylej dediny Čičmany zas pôjdeme červenou značkou, čiže úsekom Cesty hrdinov SNP (E8). Pokiaľ máme čas, pozrieme si expozíciu v Radenovom dome, ktorá je veľmi kvalitne a pútavo urobená. V obci sídli tiež nové Múzeum na dreve maľované.
Značka nás vyvedie z obce a žiaľ, asi 1,5 km pokračuje po štátnej ceste, tak pozor na autá. Ďalej pokračuje lúkami pomedzi malé remízky. Lesnou cestou začne potom stúpať hore dolinou. Okolo sú hospodárske lesy, často tu prebieha ťažba a niekedy je cesta rozbahnená tak, že je problém prejsť. Keď sme šťastlivo prekonali nepríjemný úsek, čaká nás strmší výstup na rázcestia pod Strážovom, kde sa pripája zelená značka z Briestenného. Ďalším výšľapom prídeme na Lúku pod Strážovom a odtiaľ významovou odbočkou na vrchol Strážova.
Nech si už vyberiete ktorúkoľvek trasu, odmenou za trochu namáhavejší výstup bude pekný výhľad zo Strážova. A pokiaľ nebude výhľadový deň, aj vychádzka sviežim jarným, chladivým letným, nádherne sfarbeným jesenným či belostným zimným lesom na Strážov, určite stojí za to.
Mne osobne sa najviac páčil okruh z Priedhoria cez Medvediu skalu, zostupom do sedla Samostrel a odtiaľ späť do Priedhoria.
Pozrite si ako opísali svoj výstup na Strážov autori Hikingu: