Prístup a poloha

Chata sa nachádza na planine Smrečiny, vo výške 1396 m, na západnom kraji lesa. Približne 100 metrov od smerovníka Smrečianske sedlo, ktoré je významnou križovatkou zo všetkých strán:

  • z obce Vernár (bus) po červenej za 2.55 h;
  • z obce Spišské Bystré (bus) po modrej za 4.25 h;
  • z obce Vikartovce (bus) po zelenej za 4.00 h;
  • z obce Liptovská Teplička (bus) po modrej a zelenej za 3.45 h;
  • z Kráľovej hole (vysielač) po modrej za 1.45 h;
  • z Pustého Poľa (bus) po zelenej za 2.20 h.

Očami cára Coburga – Foto: Galéria / branulik

Objekt

Chatu Smrečiny spravuje Klub slovenských turistov Spišské Bystré. Ide o tretí objekt na planine Smrečiny (lovecký zrub bulharského cára Coburga v medzivojnovom období; drevený zrub v druhej polovici 20. storočia). Oba drevené zruby vyhoreli (resp. boli vypálené). Pre tulácku verejnosť je súčasná turistická chata KST Spišské Bystré bežne uzavretá. Avšak krytá obdĺžniková veranda priam zvádza, aby sa stala ideálnym miesto na prespatie na najočarujúcejšom mieste Nízkych Tatier.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Smrečiny 1938 – Foto: Galéria / Tomáš Trstenský

Veranda turistickej chaty KST Spišské Bystré je dlhá asi 10 metrov a široká 4 metre a je chránená zvažujúcou a predĺženou strechou, takže spoľahlivo ochráni pred bočným dažďom. Pre ideálny stav je možnosť použitia celty, ktorá sa dá zaviazať o asi pol metra vysoké zábradlie z latiek.

Na verande sa nachádzajú voľne posúvateľné lavice a stôl, kde môže prespať jedna osoba. Na jednej lavici druhá osoba. Najviac pojme podlaha, ktorá je drevená s malými medzerami, ale s nutnou karimatkou si tu nájde miesto päť až šesť nocľažníkov (po uvoľnení miesta). V čase návštevy sa tu nachádzali výplne fotelov, ktoré asi slúžia na vonkajšie prespatie osadenstva chaty počas letných nocí. Do príslušenstva chaty patrí vonkajšie ohnisko, obložené kamením a posedenie. V lese sa nachádza latrína.

Turistická chata Smrečiny KST Spišské Bystré, podľa ich nefunkčnej stránky (https://ktsb.dobrodruh.net/hlavne-menu/turisticka-chata/turisticka-chata) ponúka pre turistov ubytovanie.

Zima na Smrečinách – Foto: Galéria / Honza Nezkusil

Voda

Na planine Smrečiny sa podľa mapy majú nachádzať pramene (vyvieračky Bystrej) zachytené do rúrky a do žľabu a to neďaleko chaty, smerom po zelenej TZT na Doštianky.

Pod Uplazom – Foto: Galéria / Rado

Cirkevný objekt pod Prostredným vrchom

Pri potulke rozľahlou planinou Smrečiny, som na jej SZ kraji, smerom k loveckému zámočku Spišského biskupstva, objavil malý celodrevený objekt, ktorý primárne slúži na konanie vonkajších bohoslužieb. V čase návštevy bol voľne prístupný, a tak vďaka tomu, že je plne uzavretý, drevený, s lavicami ponúka ešte vyšší komfort prespatia ako veranda turistickej chaty Smrečiny, čím nemusí byť len alternatívou pre prespatie.

Koniec ticha na Smrečinách? – Foto: Galéria / misou

Cirkevný objekt okrem lavíc okolo stien, kde by sa mohli vyspať asi dvaja ľudia, ponúka síce "len" drevenú podlahu, no s karimatkami dnu dokáže prespať osem ľudí. Výhodou oproti otvorenej verande, je možnosť úplnej ochrany pred dažďom i vetrom a v zime aj pred snehom. Piecka tu nie je, ale v dobrom spacáku, je to takmer istá výhra.

Pod Prostrednym vrchom – Foto: Galéria / Rado