Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Jarné kvety na Sedliskách. Foto - Soňa Mäkká
Jarné kvety na Sedliskách. Foto - Soňa Mäkká Zatvoriť

Basecamp Hlaváčiky a poniklece pri Hlohovci, rozhľadne okolo Žiliny a kysucké horské samoty

V Tatrách je stále sneh a tak sa môžete vybrať na skialpoch do Soliskového sedla, ale aj za hlaváčikmi a poniklecmi na Sedliská pri Hlohovci. Navštívte aj krásne kremencové skalky neďaleko Zobora, výhľadový Veľký Grič či rozhľadne pri Žiline. Peknú krajinu s horskými osadami si môžete pozrieť neďaleko Kysuckého Nového Mesta a z trávnatých Ráztockých lazov je krásny výhľad na Nízke Tatry.

Aktuálne

  • Pre lesnú kalamitu obrovských rozmerov zasadalo v Čiernom Balogu mimoriadne obecné zastupiteľstvo. Ťažba dreva v zničenom lese spôsobí aj čiastočnú uzáveru lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline a zasiahne aj do premávky známej Čiernohronskej železničky.
    Viac info

  • Linka 43 v bratislavskom lesoparku bude premávať na skrátenej trase z dôvodu ochrany migrujúcich žiab. Týkať sa to bude prvých ranných a posledných večerných spojov od 14. do 26. marca 2024. (imhd.sk)
    Viac info

  • Banícke múzeum v Rožňave otvorilo výstavu venovanú chráneným druhom sov V moci noci. Potrvá do 23. augusta 2024. Potrvá do 23. augusta 2024.
    Viac info

  • Ornitológovia vyzbierali 45-tisíc eur na kúpu Halovho močiara na východnom Slovensku. Hoci tam hniezdia vzácne vtáky, územie má len prvý stupeň ochrany a hrozila jeho premena na solárnu elektráreň či les rýchlo rastúcich drevín.
    Viac info

    [ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Tip na túru

Na okraji Považského Inovca nad Hlohovcom sa nachádza Chránený areál Sedliská. Miestni ho poznajú aj ako poniklecovú lúčku. Lokalita je síce neveľká, ale zaujímavá. Prevedie vás ňou pekný náučný chodník. Okrem poniklecov tu môžete obdivovať aj žlté hlaváčiky jarné. Výlet zakončíme na vyhliadke Šianec nad Hlohoveckým zámkom.

Ďalšie tipy

  • Tribeč: Veľmi estetickú túru na kremencové skalky nad Nitrou popísala Danka Tomášiková. Trasa vedie od liečebného ústavu Zobor cez Malú skalku na majestátnu Veľkú skalu s panoramatickým výhľadom. Nasledoval výstup na predvrchol Zobora Pyramída, odkiaľ je takmer letecký pohľad na Nitru. Danka s partiou následne pokračovali po červenej značke na vrchol Zobora a ďalej na vápencový Haranč, kde ich potešili aj poniklece a hlaváčiky.
    Kremencové skalky nad Nitrou a Haranč

  • Vtáčnik: Veľký Grič je často navštevovaný vrch vulkanického hrebeňa Vtáčnika. Ako východiskový bod pre jeho zdolávanie býva najčastejšie zvolená Handlová. Atraktívnosť trasy zvyšuje možnosť kombinácie s výstupom na jeho menšieho brata, Malý Grič. Za trošku estetickejšiu možnosť oproti postindustriálnemu handlovskému chotáru považuje Vladimír Mikuš prístup z podhorskej obce Cigeľ.
    Veľký Grič - okruh z Cigľa

  • Kysuce: Náročnejší okruh cez horské osady a za výhľadmi od Dušana Šrenkela. Na trase je aj vrch Tábor s rozhľadňou a kamenný strom pri osade Jurdovci.
    Osady Nesluše – okruh z Kysuckého Nového Mesta
    Detskú túru v tejto lokalite prešla Jana Bílešová:
    Z Nesluše cez osady s deťmi

Tipy na túru s deťmi

Výlety na dve rozhľadne neďaleko Žiliny popisuje Andrea Morongová:

Na rozhľadňu Strečno sa dostanete od parkoviska pod hradom Strečno lesom za približne 40 minút. Z rozhľadne môžete obdivovať letecký pohľad na hrad Strečno, vlniaci sa Váh, hrebeň Krivánskej časti Malej Fatry, Žilinu, Kysuckú vrchovinu, ako na dlani je vodné dielo Žilina.

K rozhľadni sa Dubni sa dostanete zo žilinskej mestskej časti Budatín lesnou cestou za približne hodinu. Najkratšia trasa vedie z mestskej časti Zádubnie cez lúky. Rozhľadňa má oceľovú konštrukciu v tvare kvádra a zvonka je obložená drevom. Sú z nej krásne výhľady na krivánsku ajlúčanskú časť Malej Fatry, Žilinu priamo pod nohami, opäť vodné dielo Žilina. Autorku zaujali aj neobvyklé pohľady na západ, smerom k vodnej nádrži Hričov, a na Kysuce.

Predhorie Nízkych Tatier z oboch strán je pomerne rozsiahle, a najmä z horehronskej strany poskytuje nespočetné možnosti túlať sa po nízkych kopcoch, dolinách a rozľahlých horských lúkach. Veľa z týchto miest leží len v ochrannom pásme Národného parku Nízke Tatry, kde platí 2. stupeň ochrany, môžete tu teda chodiť aj mimo značených chodníkov. Mirka a Milan Kvietkovci sa vybrali s deťmi na lúčne Ráztocké lazy s výhľadmi na hrebeň Nízkych Tatier.

Skialp

Dominik Baco sa vybral na skialpoch do Soliskového sedla, na trase medzi Predným Soliskom a vodopádom Skok v Mlynickej doline.

Z fotogalérie

Tatranský súmrak
Tatranský súmrak – Foto: Galéria / Martin Drahomirecký

Počasie

V sobotu bude podľa SHMÚ oblačno až zamračené, ojedinele zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach dážď alebo prehánky. Na hrebeňoch Tatier zrážky snehové. Najnižšia nočná teplota 6 až 1, na západe a Honte okolo 8 st. Najvyššia denná teplota 9 až 14, na západe miestami okolo 16 st.

V nedeľu bude premenlivá, spočiatku miestami až veľká oblačnosť. Ojedinele prehánky alebo dážď. Vo vyšších, na severe neskôr aj v stredných polohách sneženie. Najnižšia nočná teplota 8 až 3 st., v údoliach ojedinele okolo 1 st. Najvyššia denná teplota 10 až 15, v Žilinskom kraji a hornom Spiši okolo 8 st.

Obmedzenia na turistických chodníkoch

Podľa HZS platí vo Vysokých a Západných Tatrách 2. stupeň lavínového nebezpečenstva, v ostatných pohoriach 1. stupeň.

Vysoké a Západné Tatry
HZS upozorňuje, že povrch snehu je vo vyšších polohách tvrdý až zľadovatený. Na turistiku je potrebný kompletný zimný výstroj.

Červeno značený chodník od Hrebienka smerom do Studených dolín je uzavretý, obchádzka vedie spodným chodníkom okolo Bilíkovej chaty.

Zelený TZCH Svorad - Špania - Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné - dolina Borovianky v Chočských vrchoch je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou. Strhnuté a v zlom technickom stave sú mostíky v Bobroveckej doline, Hlbokej doline a Bystrej doline.

Nízke Tatry
Aj tu HZS odporúča na turistiku kompletný zimný výstroj. Z dôvodu množstva popadaných stromov je ťažko priechodný červený chodník z Ludrovej na Salatín.

Malá Fatra
Od 1. marca jarná sezónna uzávera troch turistických chodníkov. Dôvodom je ochrana živočíchov v citlivom období pre výchovu a vyvádzanie mláďat rôznych druhov vtákov a cicavcov. Ide o trasy:

  • Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutce (červená turistická značka)
  • Obšívanka – Malé nocľahy (modrá turistická značka)
  • Vendovka – Malý Kriváň (modrá turistická značka)

Úsek hrebeňa Suchý - Malý Kriváň - Bublen nie je vyznačený zimným tyčovým značením. Stohová skratka (žltá značka) je zatvorená.

Lúčanská Malá Fatra
HZS neodporúča pohyb vo vrchnej časti (od hranice snehu) Ferraty HZS na Martinské Hole - hrozí prepadnutie do potoka a pád základových splazov zo strmých bokov ferraty.

Veľká Fatra
Na turistiku je potrebný kompletná zimná výstroj. Snehová pokrývka začína od 1200 m n.m. Vplyvom dažďa a oteplenia aj na hrebeni môže dôjsť k pádu základových lavín. Vplyvom predchádzajúcich daždivých dní sú TZCH pod hranicou snehu rozmočené, blatisté a šmykľavé. Nad hranicou snehu počítajte so starým zľadovateným podkladom.

Slovenský raj
V doline Tiesňavy pri Stratenej došlo k zosunutiu celého svahu s turistickým chodníkom aj zaisťovacími reťazami. Dolina je dlhodobo uzatvorená. Následkom teplého a upršaného počasia je v roklinách zvýšená hladina vody. V roklinách a na chodníkoch sú na niektorých miestach popadané stromy, prechod týchto miest môže byť náročný.

Kysuce
Správa CHKO Kysuce informuje, že v dôsledku veternej kalamity sú v súčasnosti turistické chodníky v prírodných rezerváciách Veľký Polom a Klokočovské skálie nepriechodné. Odporúčajú vyhnúť sa týmto trasám, kým nedôjde k ich spriechodneniu.

Pieniny
Modrý chodník z Lesnice cez Cerlu do Červeného Kláštora je ťažko priechodný.

Najnovšie