Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Extra Letná sezóna v TANAPe so zmenami

Dnes sa začala letná sezóna vo Vysokých Tatrách. Počas uplynulých mesiacov sa medializovalo predovšetkým zatváranie chodníkov kvôli Schengenu, veľa diskutovalo o príprave nového návštevného poriadku, otváraní nových chodníkov, polemizovalo sa o vyberaní vstupného. Čakajú nás teda v nastávajúcej sezóne nejaké novinky?

Zmenené trasy

Kvôli ochrane významných biotopov veľkých šeliem a obavám z výrazného nárastu turistickej návštevnosti po vstupe do Schengenu Štátne lesy TANAPu rušia nasledovné turistické chodníky:
- červeno značkovaný chodník v Tomanovej doline vedúci do Tomanového sedla zo slovenskej aj z poľskej strany,
- zeleno značkovaný chodník v Juráňovej doline v úseku od Umrlého sedla cez sedlo Príslop a vrchol Bobrovca do Bobroveckého sedla,
- ako náhrada je obnovený turistický chodník prechádzajúci na poľskú stranu Tatier cez Bobrovecké sedlo s napojením na žltý chodník vedúci z Chocholovskej doliny na Lúčnu.
Počas dvoch letných mesiacov bude kvôli ťažbe presmerovaná modrá značka Mengusovskou dolinou od TEŽ Popradské pleso popri rieke Poprad na zelenú značku k Popradskému plesu.

Uvažovalo sa nad otvorením značeného chodníka po hrebeni od Pyšného sedla az na Kasprov vrch, čaká sa však na schválenie novej zonácie národného parku.

O otvorenie ďalších nových chodníkov sa snaží OZ Tatranské chodníky. Konkrétne by malo ísť o sprístupnenie Baranieho sedla, sedla Váha od Ťažkej doliny, Svišťového, Štrbského a Furkotského štítu. Projekt je podľa spoluzakladateľa občianskeho združenia Stanislava Klauča momentálne stále v štádiu posudzovania vplyvu na životného prostredie, ktoré by sa malo v lete ukončiť. Tiež sa čaká na roztopenie snehu pod Javorovým štítom, kde sa minulý rok spevnil chodník novou technológiou, ktorá by mala byť použitá aj pri budovaní nových chodníkov. V tejto letnej sezóne však turistom iste slúžiť nebudú.

V štádiu výstavby je modro značený náučný chodník v Žiarskej doline. Ide o chodník vedúci po Starej ceste, ktorá smeruje k Žiarskej chate. Buduje ho Združenie vlastníkov lesa a urbariátu zo Žiaru z grantu od nadácie Ekopolis. Chodník bude dokončený najneskôr do konca októbra, bližší termín nám Jozef Kováč zo združenia vlastníkov nevedel povedať.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Návštevný poriadok

V minulom roku sme vás informovali o príprave nového návštevného poriadku, ktorý mal prehodniť súčasné ustanovenia týkajúce sa sezónnej uzávery, bivakovania, cyklistických trás, skialpinizmmu či rozlišovania návštevníkov podľa členstva v športovom zväze. Podľa našich informácií sa na novom návštevnom priadku v súčasnosti nepracuje, pretože sa rovnako čaká na novú zonáciu.

Nový zákon o ochrane prírody a krajiny

Háčik je v príprave nového zákona o ochrane prírody a krajiny. Zonácia jednotlivých návštevných parkov sa totiž bude riešiť až po jeho schválení. Zákon je momentále v štádiu medzirezortného pripomienkového konania, podľa hovorcu ministrestva životného prostredia Petra Višvádera by ho vláda mala mať na stole v najbližšom období.

Nová zonácia má zmeniť súčasných 5 stupňov ochrany na zóny A, B, C a D, pričom každý národný park sa bude špecifikovať zvlášť nariadením vlády. Odborné návrhy zonácie všetkých národných parkov by mali byť hotové do konca tohto roka.

Vstup bez poplatkov

Denník Pravda informoval o plánovanom spoplatnení vstupu do TANAPu. Poplatky mali byť jednou z foriem odškodnenia súkromných vlastníkov, ktorí svoje pozemky v Tatrách nemôžu využívať. Minister životného prostredia Jaroslav Izák aj ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová však tieto informácie odmietli.

Najnovšie