Test

Garmin eTrex H

20. 08. 2008
Medzi turistickými navigátormi dominujú prístroje s veľkými farebnými displejmi, nakŕmené mapami a množstvom doplnkových funkcií. Nájdu sa však ľudia, ktorý využijú iba základné GPS funkcie a za ostatné sa im platiť nechce. Staršie prístroje s nízkou výdržou a zlým príjmom v lese pre nich tiež nie sú najvhodnejšie. Ak ste sa v tejto definícii našli, čítatajte ďalej, eTrex H môže byť vhodný práve pre vás.

Obsah balenia

Krabica je zhodná s ostatnými turistickými navigátormi Garmin, ktoré som doteraz testoval. Celá je z papiera a vo vnútri je minimum plastových súčastí. Opäť teda dávam plus za ekologické cítenie výrobcu. V krabici je okrem samotného prijímača ešte šnúrka a manuál v slovenčine. Nie je tam žiaden softvér, čo nepovažujem za problém, pretože aj tak si každý stiahne aktuálnu verziu z webu výrobcu.

Príjem signálu

Písmeno H v názve prístroja naznačuje, že je použitý čip s vysokou citlivosťou. Tak ako pri ostatných eTrex prijímačoch s vysokou citlivosťou, aj v tomto prípade ide o Mediatek. Zvolený bol pravdepodobne vďaka svojej nízkej energetickej náročnosti, ktorá je o niečo nižšia ako SirfStarIII. Vďaka vstavanej anténe typu "patch" v hornej časti tela prístroja je príjem o niečo horší, ako by tomu bolo s helix antenou (Colorado, GPSmap60CSx), no stále je na veľmi slušnej úrovni. Tá je subjektívne rovnaká, ako tomu bolo v prípade dávnejšie testovaného eTrex Legend HCx.

Telo a displej

Krivky eTrex H sú totožné s ostatnými modelmi tejto rady. Oproti modelom s farebným displejom je však telo trochu užšie a vyššie (11,2 x 5,1 x 3,0 cm), kvôli displeju s iným rozmerom. Farba plastu je jasne žltá, po stranách a na spodu sú gumené plochy, aby sa prístroj v ruke ani rukavici nešmýkal. Ovládacie tlačidlá sú umiestnené na bokoch prístroja, konektor pre dátový kábel je zas na spodnej strane prekrytý gumou. Celkovo ide o rokmi preverený dizajn, ktorý nie je dôvod meniť. Prístroj dobre padne do ruky a pri jeho veľkosti nie je problém ho mať počas túry vo vrecku nohavíc, prípadne v bočnej kapse batoha. Hmotnosť je taktiež veľmi pozitívna a turistu príliž nezaťaží.

Čiernobiely displej (64 x 128 pixelov) so štyrmi stupňami šedej má vonkajšie rozmery 2,8 x 5,4 cm. Je veľmi dobre čitateľný aj bez podsvietenia, čo je veľkou výhodou čb LCD oproti farebným. Dokonca aj v noci väčšinou postačí svetlo z čelovky, vtedy treba nájsť takú polohu voči očiam, aby sa eliminovali odlesky. K dispozícii je aj podsvietenie jantárovej farby. Jeho časté používanie má však negatívny vplyv na životnosť batérií. Na displeji je zaujímavé, že aktívna plocha nevyužíva celú šírku, ale vpravo je priestor na cca 10 pixelov, ktoré sú vypnuté (viď ilustračné obrázky).

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Ovládanie

Oproti vyšším modelom rady eTrex zaujme, že chýba krížový ovládací joystick vľavo nad displejom. Vzhľadom na jednoduchosť bol vypustený a prístroj sa spolieha na ovládacie tlačidlá na stranách. Na ľavej sú tri – pohyb kurzoru (hore/dolu) a potvrdzovacie. Na pravej sú iba dve – prepínanie medzi obrazovkami a pod ním, mierne zapustené tlačidlo ON/OFF. Pre zapnutie/vypnutie treba tlačidlo dlhšie podržať, kratšie zas slúži na zapnutie a vypnutie podsvietenia displeja.

Celkovo je ovládanie komfortné, keďže som však naučený pracovať s vyššími eTrex-mi, na absenciu krížového ovládača som si musel zvyknúť. Palec častokrát naprázdno hrabol do ľavej hornej časti, ktorá je tu prázdna. Vzhľadom na jednoduchosť ovládania to však za negatívum nepovažujem. Jediná situácia, kde je to slušná rana ergonómii, je zadávanie textu. Pri krížovom ovládači sa z abecedy dá vyberať oveľa rýchlejšie ako v tomto prípade, kde je k dispozícii pohyb iba v jednom rozmere (hore a dolu).

Pripojenie k počítaču

K počítaču sa eTrex H pripája prostredníctvom sériového kábla RS232 (nie je súčasťou dodávky), čo v dnešnej dobe považujem za nešťastné riešenie. Veľa počítačov, najmä notebookov, toto rozhranie už dlhšiu dobu nepoužíva. Rovnako sú na tom všetky počítače Apple. Kto nemá sériový port, nemusí však zúfať, za pár sto korún je možné dokúpiť univerzálny konvertor. Jeden taký mi spoľahlivo funguje aj s iMacom, no na tejto platforme sa softvér Bobcat (to isté ako MapSource na Windows) so sériovým eTrexom nekamaráti. Toto je zlá správa pre používateľov Apple počítačov, Windows s MapSource programom však funguje bezproblémovo. Správa waypointov, prejdených trás aj plánovaných ciest tak, ako sme na to zvyknutí. Aby však bolo plánovanie trás zmysluplné, je nutné si zakúpiť mapu Slovkia TOPO. Prípadne do MapSource importovať trasu vytvorenú v inom programe (napr. OziExplorer). Priemerne počítačovo zručný používateľ tak nebude mať problém si vytvoriť svoj vlastný postup.

Skúsenosti z používania

Počas používania som ocenil jednoduchosť prístroja. Niekoľko geocache skrýší som našiel vďaka dobrému príjmu bezproblémovo – jednoduchá navigačná šípka s ukazovateľom vzdialenosti do cieľa stačila. Takisto navigácia po trase, ktorú som si pripravil v počítači, bola bezproblémová. Na "mapovej" orientačnej obrazovke sa ukazovala aj táto trasa, pričom obrazovka nebola orientaná na sever, ale podľa smeru môjho postupu. Spolu s navigačnou šípkou opäť veľmi dobré skúsenosti.

Príjem v hustom lese bol na dobrej úrovni. Výpadky som takmer nezaznamenal a s tracklogom som taktiež spokojný. Prístroj som nosil vo vrecku nohavíc, vo vrchlíku batoha aj vo vnútri batoha. Na príjme sa to výraznejšie neodzrkadlilo. Samozrejme, v úzkych prielomoch a roklinách sa príjem zhoršuje a prístroj si rád "vymýšľa" zo zachytených odrazov, je to však stále lepšie, ako stratený fix na starej eTrex Viste.

Výdrž prístroja bola v rozmedzí 14 až 17 hodín na kvalitné alkalické AA batérie. Zarazilo ma, že takto ochudobnený model s úsporným čb displejom má kratšiu udávanú životnosť batérií ako eTrex Legend HCx. Čakal by som výdrž niekde okolo 30 hodín.

Záver

Turistická GPS navigácia eTrex H nie je vhodná pre každého. Najmä technickí fajnšmekri sa len ironicky pousmejú nad týmto ošklbaným modelom. Garmin však podľa mňa triafa dobre – predstavil príjmač s výborným príjmom, základnými funkciami a veľmi dobrou cenou. Odporúčam ho do pozornosti geocacherom s menším rozpočtom, turistom/cyklistom, čo si zbierajú logy a pripravujú trasy na počítači, prípadne pre sprievodcov outdoorových cestoviek.

Fórum 50 príspevkov
Garmin eTrex H 07/03/19 21:25 50 príspevkov
Najnovšie články autora
 
Túra Glóc, Zrkadlisko a Geldek – okruh z Častej V prvý jarný deň napriek nepriaznivej predpovedi vyšlo slnko. Pôvodný plán ísť niečo krátke som preto narýchlo zmenil. Chcel som lokalitu na južných svahoch Malých Karpát a chcel som sa vyhnúť davom. Pomôckou boli preto Mirove vrcholy v rámci OTO 24 vrcholov Malých Karpát. Hneď dva z nich boli trochu bokom a logicky tvorili jednu túru – Zrkadlisko a Geldek. Cestou sme náhodou naďabili aj na Glóc, skalný útvar s borovicovým hájikom, ktorý možno zaradiť medzi skryté perly Malých Karpát. 15/04/21 Ľubomír Mäkký Malé Karpaty
Podcast O Zbojníckej chate s chatárom Mikim Knižkom Od 17-tich rokov bol horským nosičom. Neskôr sa odsťahoval do Kanady, kde pôsobil v miestnych horách. Po tom, ako sa stal horským vodcom, sa vrátil na Slovensko a do Kanady vodil klientov na heliskiing. Koncom roka 2020 prebral Zbojnícku chatu. V Hiking podcaste sme sa s ním rozprávali o tom, ako zladí svoj život horského vodcu s chatárčením a čo chata v blízkej dobe urgentne bude potrebovať. Odporučí aj svoje obľúbené skialpové túry v Malej Studenej doline vhodné pre stredne zdatných skialpinistov. 09/04/21 Ľubomír Mäkký Rozhovory
Recenzia Hardshell bunda Skogstad Kirkestinden a páperovka Salen Nepremokavá 2,5-vrstvová membránová bunda so všestranným využitím celoročne na turistiku a v zime na skitouring. Testujem ju zároveň s ľahkou páperovou bundou, s ktorou tvorí dobré kombo na lyžiarske túry. 03/03/21 Ľubomír Mäkký Oblečenie
Najnovšie články na titulke
 
MTB Cyklookruh z Majdanu cez čergovský hrebeň Začiatkom apríla už boli dni teplé a príjemné a po dlhej zime nedali našim nepokojným povahám pokoj. Lákali nás do prírody, a tak sme vytiahli bicykle a hneď na prvú väčšiu bicyklovačku sme si naplánovali pekný okruh Čergovom. dnes Stanislav Ďurica Čergov
PR ADAMSPORT otvára 19. 4. 2021 novú predajňu v Ružomberku ADAMSPORT.EU otvára v pondelok 19. 4. 2021 svoju novú a väčšiu predajňu v Ružomberku na Bystrickej ceste. Aj vďaka vašej podpore a záujmu sme sa rozhodli prebudovať náš "base camp", ktorý môžete navštíviť kedykoľvek, keď pôjdete okolo. 18/04/21 sponzorovaný článok Obchody
Túra Skalica – Veterník – Holíč Koncom minulého roku som začal putovanie v Gbeloch, a tak s prvým jarným víkendom som si povedal, že by som mohol dokončiť putovanie až po Skalicu. No a konečne nájsť holíčske menhiry. Vzhľadom na situáciu, ale aj všeobecnú nefunkčnosť klubovej činnosti, nik so mnou nešiel. Predpoveď počasia meteorológom vyšla na chlp presne, a tak som prišiel do Holíča opálený a zmoknutý. včera Miroslav Svítek Záhorie

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Garmin eTrex H 07/03/19 21:25 50 príspevkov
Fakty
 • Výrobca
  • Garmin
 • Model
  • eTrex H
 • Typ
  • ručný nemapový GPS prijímač
 • Hmotnosť
  • 150 g
 • Farebné kombinácie
  • žlto-čierna
 • Páči sa mi
  • dobrý príjem, dobre čitateľný displej aj bez podsvietenia, jednoduchosť, cena, veľká navigačná šípka
 • Nepáči sa mi
  • sériové rozhranie, absencia dátového kábla (treba kúpiť osobitne), absencia slovenského menu, pomalé zadávanie písmen
 • Ostatné info
  • čb displej (4 úrovne šedej), 10000 trackpointov/10 trás, 20 ciest, 500 waypointov, sériové rozhranie
 • Infocena
  • 132.44 €
 • Hodnotenie
  • - cena: 9 z 10
  • - hmotnosť: 9 z 10
  • - dizajn: 7 z 10
  • - manipulácia: 7 z 10
  • - rozmery: 8 z 10
  • - materiály: 7 z 10
  • - údržba: 7 z 10
  • - cena/výkon: 10 z 10
  • - detaily: 4 z 10
  • - multifunkčnosť: 3 z 10
  • Celkové hodnotenie (súčet bodov): 70 bodov
   » vysvetlenie hodnotenia
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Oficiálni partneri
Partneri
0.65 (0.29)