Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Túra Z Uhlísk do Banskej Štiavnice po červenej

Banská Štiavnica patrí k mimoriadnym mestám na Slovensku. Svedčí o tom aj jej záznam v zozname UNESCO. Jej okolie je bohaté na vodné nádrže (tajchy), ktoré boli vybudované s cieľom využitia vodnej sily na pohon banských strojov. Táto túra so začiatkom v Uhliskách povedie pri niektorých z nich. Ak ťa okrem toho dokážu očariť zelené pasienky, lemované rozkvitnutými čerešňami je táto túra práve pre teba.

Vzdialenosť
17 km
Prevýšenie
+452 m stúpanie, -550 m klesanie
Náročnosť
ľahká, 1. stupeň z 5-dielnej Hiking stupnice
Čas
1 deň
Obdobie
jar – 25.04.2005
Pohoria
Štiavnické vrchy (CHKO Štiavnické vrchy)
Trasa
Voda
kde-tu bufet pri jazerách, prípadne od ľudí čo bývajú v ich okolí
Doprava
do Uhlísk autobusom z Levíc alebo z Banskej Štiavnice
SHOCart mapy
VKÚ Harmanec, Štiavnické vrchy, č. 138, mierka 1 : 50 000

Túru začíname v dedinke Uhliská - od autobusovej zastávky po modrej značke sa po krátkom stúpaní (15 min) dostaneme k sedlu Lachtriská, kde sa križuje modrá a červená značka. Pokiaľ si chceš trasu naplánovať cez Hike planner zadaj, prosím, ako začiatok trasy práve Sedlo Lachtriská, vzhľadom k tomu, že obec Uhliská zatiaľ nie je v databáze. Pokračujeme teda už po červenej značke a vchádzame do lesíka.

Asi po 1 hodine sa dostaneme do obce Vysoká. V jej blízkosti sa nachádza skala s vyrytými rímskymi číslicami údajne z čias tureckých nájazdov (mimo značenia). Trasa pokračuje po asfaltke (5 km), premávka však nebýva hustá... Z tohto úseku sú možné vyhľady napr. do Pukanca, Kopaníc. Pomaly sa dostávame k prvému z jazier - k Richňave, ktorá je obklopená množstvom chatiek s možnosťou občerstvenia (penzión, salaš).

Pri Richňave odbočíme doprava (10-15 min stúpanie), na svah na ktorom bol kedysi zrejme lyžiarsky vlek. Aj odtiaľto je veľmi pekný výhľad na okolie. Vzhľadom k tomu, že je to otvorené priestranstvo treba dať zvláštny pozor na značenie. Ako orientačný bod poslúži vysielač, ktorý treba mať po pravej ruke a byť od neho zhruba 200 m. Značka je na malom stĺpiku. Zhruba odtiaľto je vidieť už aj na Počúvadlianske jazero. Pokračujeme teraz už klesaním opäť asi 15 min. Dostaneme sa k lesíku za ktorým odbáčame vľavo až sa dostaneme na sedlo Krížna (v Hike planneri uviesť „Krížna“).

Pokiaľ sa ti chce - odbočením na žltú značku sa po 1,5 km dostaneš k Počúvadlu. Prejdením cez cestu a pokračovaním po červenej značke na krátkom úseku súbežne s modrým značením sa dostávame k ďaľšiemu sedlu Pod Pinkovým vrchom (v HP „Pinkov vrch“). Cestička je veľmi príjemná hoci miestami zatarasená vyvrátenými stromami.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Asi po 2 km prichádzame k druhému z jazier s názvom Evičkino jazero, ktoré už je v obci Štiavnické Bane. Štiavnické Bane sú starou baníckou osadou s množstvom starých domov, chalúpok a niekoľkými technickými a historickými objektami (kaplnky, kostol, šachty, sochy). Za kostolom je ostrá zákruta vpravo, po chvíli pretneme hlavnú cestu a znovu vojdeme do lesíka, paralelne s našou trasou vedie aj hlavná cesta do Banskej Štiavnice.

Z lesíka vyjdeme na asfaltku (bez premávky) a po nej sa dostaneme k najväčšej "pecke" z celej túry - jazeru Klinger. Rozlohou síce neveľké ale farbou úchvatné. Videl som ho prvýkrát a doteraz žasnem nad jeho farbou a okolím. Ak ste videli film Poklad na striebornom jazere (nakrúcané v NP Plitvické Jazerá, Chorvátsko), tak práve jazero Klinger mi ho veľmi pripomína. Od jazera Klinger sa cez krásny lesík, z ktorého je vidieť Nový zámok aj Kalváriu pomaly (asi 20-30 min) dostaneme na námestie v Banskej Štiavnici. Ku križovatke odkiaľ chodia autobusy je to ešte asi 1,5 km.Ja som celý úsek prešiel zhruba za 7 hod. vrátane prestávok, hľadania značiek :) a fotenia.

Poznámka: Značenie na celej túre je celkom dobré aj viditeľné, ale vzhľadom k niekoľkým ostrým zákrutám odporúčam vziať si so sebou mapu.

Fotogaléria k článku

Najnovšie

Búda Chatrč pod Hrádkom

Na lokálnych trasách západným Podpoľaním veľa možností na skrytie sa niet. Ale iste poteší znalosť búdy pod Hrádkom, ktorá by mohla poslúžiť nielen ako úkryt pred dažďom, ale aj …

Henrich Tomáš