Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K fotke: Bojisko

Diskusná téma K fotke: Bojisko

Pohľad na bojove pole Bitky na Moravskom poli (1278). Bojisko, kde sa v stredoveku stretlo v krvavej bitke okolo tridsaťtisíc mužov v plnej zbroji, sa nachádza na otvorenom, mierne zvlnenom priestranstve. Bojové pole dnes roztína cesta, na jej západnej strane sa črtajú obrysy Malých Karpát. Dnes je to obyčajné, mierové pole, na jednej strane cesty rastie repka, na druhej sú lúky a vinohrady. Panorámu príjemne dotvárajú osamelé stromy.

Vladvlad

Pekný pohľad.
Mňa tieto lokality tiež zaujali, nedávno som sa tam tiež vybral, ale je tam toho toľko na prejdenie, že mám čo do budúcna robiť :)

Matwey

paráda, úžasné foto a kompozícia...

Mato_d

Paráda! Fotka aj info v popise a diskusii. Diki diki ;)

Tono

Inak, na fotke je vidiet predpokladany priestor utoku zalohy vojska Rudolfa I.(cca 300 rytierov) do boku a ciastocne aj do tyla ceskeho vojska, ktory rozhodol boj.

Tono

Tie najserioznejsie a najtriezvejsie odhady hovoria o poctoch cca 30 000 muzov (celkovy pocet - nie len rytierov) na strane Rudolfa a cca 25 000 (celkovy pocet - nie len rytierov) na strane Otakara II. Odhady o poctoch rytierov na zaklade badania vo vseobecnosti vykazuju pomer pre 13. stor. cca 1/4 az 1/3 muzstva z celkoveho poctu bojovnikov. Co by tak cca spolu aj sedelo. Ostatne vojsko bola pechota, lucisnici, lahka jazda, pomocne zbory a pod.

Vladimir Popluhar

:-)))) musim len dodať že moje preštudované pramene o tejto bitke tvrdia že len na strane českého krála tam bojovalo 35-tisíc bojovníkov.

Tono

Ahoj Mato, spravne konstatujes, ten boj sa odohral ozaj vzadu a z "bojiska" sme spolu s Vladom Popluharom o dve hodiny utekali, az sme skoro pustili do gatí :) Taka búrka sa privalila...

Daulagiri

Vynikajúce Tóno, teraz to vyzerá že tie boje sa odobrávajú tam vzadu za pahorkom.

Adina

Ako dobre, ze je pokoj, pekny pohlad.

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Yetee k fotke: Leto v Balogu Drevenice v Balogu to budú asi ťažko, keďže je to zrubový, gréckokatolícky kostol z Matysovej zo skanzenu pod Ľubovnianským hradom.

nová téma

Komentár

Daulagiri k fotke: Nad Starinou Predbežne mám vymyslenú trasu, ktorá zahŕňa túto červenú, potom modrú z Topole a ešte motanie sa okolo Uliče. Len musí prísť vhodný čas :-)

+ 2 ďalšie príspevky

Komentár

Adina k fotke: Vzsušná Prechádzala som okolo v noci. Rozhľadňa je ozaj osvetlená vďaka solárnym panelom na nej.

nová téma

Komentár

Matobee k fotke: Na Striebornici Díky Maťo. No to by som netipol, že máš sem namierené aj keď si nakoniec nešiel. Červená "hrebeňovka" je na urobenie si obrazu o tejto časti pohoria fajn a zlák …

+ 1 ďalší príspevok