Tak ziadne vypredaje nebudu.
patagonia.com/…/pfoa_and_flourochemicals.pdf (posledna sekcia Fluorochemicals in the Waterproof Membrane)
Skoda :(


Ak tomu spravne rozumiem, na stole je navrh zakazu latky, ktora je sucastou DWR impregnacii (polyfluorkarbóny, a.k.a. PFC). Samotna membrana je vyrobena z polytetrafluoroetylenu (PTFE) a o tom zakaz nehovori nic. V realite teda budu musiet vyrobcovia prejst na ekolicke impregnacie. Nieco ako ma EcoShell od Fjallraven:
hiking.sk/…/fjallraven_keb_eco_shell_bunda_a_nohavice.html


Zakázali látku, z ktorej je Gore-Tex
ekonomika.sme.sk/…/nepremokave-oblecenie-moze-skodit-zakazali-latku…


doplním k laickému vysvetleniu poréznej membrány... ako človeku orientujúcemu sa v prírodných vedách mi to nedá: voda má molekuly tak isto veľké, či je to plynné skupenstvo, alebo kvapalné. stále sú to H2O. v kvapalnom skupenstve len držia viac pokope, čo vidíme ako kvapku, ktorá je minimálne 20 tis. krát (podľa autora) väčšia ako otvor v membráne :) možno kozmetická chyba, ale rezalo mi to oči


@PaliT ;-) Ale pravdive... Ja membranu nosim celorocne, ale IBA ako zaloznu bundu pre pripad zhorsenia pocasia. Tych naviac 350g v batohu nijako neublizi.


Najlepší pomer ochrany pred dažďom (víznempriepustnosť) a mieru odparovania má naisto dáždnik.


Membrány sú dobré, ale nie všemocné. Ak budeme v prostredí, ktoré neumožňuje dobre alebo vôbec odparovanie (jednoducho je okolo nás taká kombinácie vlhka a teploty) tak budeme mokrí aj my v membráne. Ale to je v poho, s tým sa musí rátať.


Ahojte mam otázku. Mama môjho kamaráta vyprala jeho vetrovku (Authority) v aviváži. Chcem sa spytať, či sa daju navrátiť vodoodpudive vlastnosti vetrovky, alebo ju bude musieť impregnovať. Nazov membrany som nezistil, tak sa pýtam len tak všeobecne.


To ako membránové oblečenie funguje (princíp membrány je už objasnený) vieme všetci čo si ho kupujeme a platíme za to čo potrebujeme v daných klimatických podmienkach pre svoju obľúbenú aktivitu!
To do akých čísel sa bude zvyšovať paro-priepustnosť a vode-odolnosť dnes nevie nikto (obdoba MPx vo fototechnike).
V lete sa človek potí tak isto ako v zime len v lete je pot vplyvom horúceho vzduch v kratšom čase vysušený na pokožke alebo oblečení. V zime ten pot horšie schne vplyvom vrstiev a chladnejšieho vzduchu. Toto vedia už aj na základnej škole.
Takže dobrá rade na záver:
1) kto sa chce potiť nech si kúpi membránové oblečenie
2) kto sa nechce potiť nech sedí doma pred televízorom
Horám a lesu zdar! Len nech je tam nejaký pohyb...


Samozrejme, že sa v membráne budeš potiť ide o to do akej miery je schopná transportovať od pokožky pápá smer fuč do ovzdušia ...


Tak to som netusil, ze membrana na bunde nemeni fyziologicke pochody:), mali by tam pridavat botox:)... Bohuzial patrim k tym stastlivcom, co vedia, ze pred potenim sa nic neochrani


lenrob: dúfam, že to nemyslíš vážne. Mýtus membrán je, že sa v nich človek prestane potiť alebo nebudete potiť, ale popiť sa bude stále.

