Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K fotke: Ľoch

Diskusná téma K fotke: Ľoch

Tradičný murovaný ľoch (vstup do viničnej pivnice) alebo tiež chyžka (ľudovo "chiška", maďarsky "borház") pri Plášťovciach v regióne Hontu na južnom úpätí Krupinskej planiny - Bzovícka pahorkatina. Chyžky tvoria vinohradnícku osadu na úpätí vrchu Čierny hrad v kaňone rieky Krupinica, ktorá sa pri Plášťovciach zlieva s riečkou Litava a pri Šahách Krupinica ústí do Ipľa. Vinič má v Honte dobré podmienky na pestovanie, lebo región má vysoké priemerné teploty vzduchu a veľa slnečných dní do roka. Najkrajším zoskupením viničných chyžiek v Honte je osada Stará Hora pri Sebechleboch a najvyššie položenú vinicu na Slovensku taktiež nájdeme v Honte a to pri dedine Žibritov medzi Krupinou a Banskou Štiavnicou.

Jonathan.sk

Jeden z tých hajlochov mali až ženiny starí rodičia, ej veru nejeden litrík rykynčického kolenačkového tam pošiel, keď sme tam v potu tváre hrudy obracali s motykou vo vinohrade. :)

Jonathan.sk

Nad Rykynčicami to celé pustne a zarastá. Starí dedinčania to už nevládzu obrábať a mladí nechcú robotovať s motykou vo vinohrade.

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Janabilesova k fotke: Lúčnaté Javorníky Toto je pekná časť hrebeňa Javorníkov, škoda toho vyrúbaného Chotárneho kopca... Budem zvedavá, či sa na ňom aj niečo vysadí a či niekedy opäť zazelená. Samotná …

nová téma

Komentár

Adina k fotke: Vzsušná Prechádzala som okolo v noci. Rozhľadňa je ozaj osvetlená vďaka solárnym panelom na nej.

nová téma

Komentár

Matobee k fotke: Na Striebornici Díky Maťo. No to by som netipol, že máš sem namierené aj keď si nakoniec nešiel. Červená "hrebeňovka" je na urobenie si obrazu o tejto časti pohoria fajn a zlák …

+ 1 ďalší príspevok

Komentár

Daulagiri k fotke: Nad Ľubietovou Ja som tu bol pred dvoma rokmi v čase ešte nerozvinutej vegetácie, ale páčilo sa mi tiež. Ešte tu mám nejaké resty, takže prídem opäť.

nová téma