Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K fotke: bezzásahové

Diskusná téma K fotke: bezzásahové

územie v TANAP-e v praxi. Zásluhou hnedého Talibanu ( tento názov lepšie vystihuje ich činnosť, bo majú zjavne radi hnedú farbu ) od Hrebienka po Zamku v podstate všetko vyschlo. Stačí, aby pofúkalo a sucháre padajú na chodník. Takže v bezzásahovom pásme sa veselo zasahuje. Škoda, že sa sucháre pília, bo verím, že tak ako medvede väčšinou ochutnávajú poľovníkov, lesníkov, tak aj tie sucháre by vedeli, komu majú padať na hlavu. Pre tých, čo obhajujú teóriu samozmladenia lesa, ako som hľadal, tak som hľadal, veru som nevidel drobné zelené stromky. Naproti tomu, zo Smokovca na Hrebienok, kde bola kalamita spracovaná, už začína rásť krásna mladina, sčasti vysadená a sčasti nálet. Ešteže som v tejto voľakedy krásnej časti Tatier aspoň trochu pookrial na Rajnerke, bo by som išiel domov poriadne nasrs. Nuž idem si vylepšiť náladu nad knižkou od pána Petrasa.

Sanco

Igor, máš pravdu, nefúkali do doliny ani neroznášali podkôrny hmyz. Akurát tým, ako agresívne tlačili prístup bezzásahovosti v TANAPe majú na svedomí práve lykožrútovú kalamitu. Les nad Smokovcom bude zrejme prvý zmiešaný tatranský les ktorý vznikol aj prispením človeka. Nuž a porovnávať Bukovské vrchy so strmými tatranskými dolinami je trochu dosť nekorektné.A na záver. Stromy na zábere boli spílené nedávno, no mali len slúžiť ako ukážka " bezzásahovosti " v najvyššom stupni ochrany ... No a úplne na záver. Kde bol hnedý taliban, keď vznikali lunaparky Štrbské pleso a Lomnica ... ?

JaroB

na pníku v pravom rohu sú hneď možno aj 2 mladé stromčeky :)

Igor Strhárský

Pýtam sa autora, akým právom sa naváža a osočuje konkrétnych ľudí, ktorí sa snažia zmeniť prístup k nášmu prírodnému bohatstvu?
To akože oni konkrétne vyliezli 19.11.2004 na Liptovské kopy a spoločne fúkali do doliny? Oni potajomky chodili
po lesoch a roznášali podkôrny hmyz? (mimochodom, táto kalamita začala podstatne skôr pred rokom 2004, stačilo chodiť po Tatrách s otvorenými očami).
Argumentuješ tu stáročnými skúsenosťami lesníkov a zmenenou krajinou. Kam to celé dotiahli? Od čias Jozefa Dekreta Matejovie
až po dnešný divoký kapitalizmus im išlo v prvom rade o hospodárske využitie lesa. Isto, aj mne sa páčil pekný, uhladený monokultúrny tatranský les a ani som netušil, aké to prináša problémy.
Porovnávaš tu les v okolí Smokovca, kde bolo kalamitné drevo vyťažené hneď v roku 2005(opäť hlavne kvôli peňažnému zúžitkovaniu) s lesom
nad Hrebienkom, ktorého sa bóra nedotkla. Kedy boli spílené tie stromy na Tvojom zábere? Kedy tam malo stihnúť niečo narásť?
Choď sa pozrieť do Bukovských vrchov, ktoré sú zatiaľ ako-tak ponechané na seba a skús to porovnať s čímkoľvek na západ
od Slanských a Volovských vrchov vrátane. Tie holiny po vyťaženom 'kalamitnom' dreve Ti nevadia? Nízke Tatry ani nespomínajúc.
Lunaparky Chopok-Štrbské pleso-Tatranská Lomnica sú osobitná kapitola. Ale malé bezzásahové úseky vadia mnohým, čo si nedovidia ďalej od nosa...

Sanco

Tidoj, je veľký rozdiel, keď niečo rastie v lužnom lese v podstate opreteky a je rozdiel, keď naraz vyschne celý les v strmých tatranských svahoch ktoré sa nachádzajú v podstate na morénach. Ak to tam vyschne neraz, nie sú semenáčiky, nie je prirodzená bariéra, ktorá by bránila v prípade väčších dažďov erózii. Hrozí, že letné búrky postupne spláchnu pôdny pokryv a na skalách stromky nemajú šancu. Bude trvať stovky rokov, pokiaľ sa vyschnuté stromy rozpadnú a tým pripravia živnú pôdu pre nárast nového lesa ...

Tidoj

Sanco, a ten "nový, zdravý, zmiešaný tatranský les", ako píšeš, by nevyrástol, keby bol úplne bez "prispenia človeka"? V Tatrách som nikdy nebol, preto sa pýtam. Všade inde, kde som bol, rastie les s prispením človka, ale rovnako rastie aj bez prispenia. Možno pomalšie, ale 100% prírodný (tada len presne to, čo tam sama príroda chcela/potrebovala). Teraz sa nechcem baviť o Tatrách a či tam ťažiť alebo nie. Ja tomu vôbec nerozumiem, neviem to objektívne zhodnotiť a určite by som si nedovolil mudrovať iba na základe vlastných pocitov, osobných názorov, pár prečítaných článkov v časopisoch alebo na nete a z toho, čo som videl pri prechádzke. Ale prekvapuje ma, ako veľmi sa všeobecne na Slovensku obhajuje "zásahovosť" kdekoľvek a to, že to je pre prírodu potrebné, dôležité, výhodné, dokonca nevyhnutné, že tak to bývalo odkedy je svet svetom a bez človeka les neprežije, alebo prinajmenšom by to bol len "experiment bez veľkej nádeje na úspech".
Ja neviem - pri Dunaji za Inchebou vyrúbali pred cca 20 rokmi kus Pečnianskeho lesa. Nikto tam nehospodáril, len psíčkari zobrali sem-tam nejaký papek na hádzanie svojmu psovi, lebo tých "papekov" tam bolo pohádzaných celkom dosť. A čuduj sa svete - les zase zarástol. A celkom sám.
Naozaj neviem, ako to je v Tatrách, ale mám veriť tomu, že ak nechám hmyzom napadnuté stromy len tak pováľané v lese, tak o 30 rokov tam bude stále rúbanisko, alebo lúka, alebo púšť, alebo veľké nič?

Vlado 2

O zalesňovaní Kôprovej doliny je zaujímavý článok v časopise TATRY 6/2013, Tento článok ozaj len veľmi, veľmi ťažko je možné označiť za tendenčný...

Sanco

Matúš, treba si uvedomiť jednu vec. Celá Európa a nie to malé Slovensko je pretvorené činnosťou človeka. Prírodné procesy nepriebehajú izolovane v krajine, kde nepôsobí človek, ale v krajine, ktorú stáročia človek pretváral. Tatry z hľadiska prírodných procesov sú také malé, že momentálne experimenty nemajú veľkú nádej na úspech a keď, tak len v ozaj dlhodobom časovom horizonte. Hrať sa u nás na divočinu, ako si písal, aj by to bolo smiešne, keby to nebolo smutné. Nuž a ten hnedý taliban, budúca skaza, 19. november, to všetko je len uhoľ pohľadu. Ja napríklad vidím, ako nad Smokovcom po Hrebienok vyrastá nový, zdravý, zmiešaný tatranský les aj s prispením človeka. No a na záver. Poslednú " divočinu " v Tatrách, doliny T+K obhospodaroval človek a zrazu si ju prisvojil hnedý taliban a tí ľudia, ktorí ju spoluvytvárali pri pohľade na momentálny stav majú slzy v očiach ...

MatusM

"taliban", "výčiny", človek vykreslený ako tvorca lesa, ... aj by to bolo smiešne, keby to nebolo smutné, že aj takto vie niekto uvažovať, och.

Koľko prírodných katastrof vám treba zažiť na dôkaz, že tie "stáročné skúsenosti predchodcov" predsalen nezasievajú len oné bohatstvo (vyvolených), ale hlavne zárodok rizika? Nerovnováhu, ktorá dlhodobo mení riziko na istotu: budúca skaza je len otázkou času a 19.november sa bude opakovať. Kým sa nepoučíme, páni.

Sanco

najsmutnejšie na tom je, že títo samozvaní " ochrancovia " alias hnedý taliban nenesú za svoje výčiny žiadnu právnu zodpovednosť ...

Vlado 2

Je zaujímavé, aj keď veľmi smutné, sledovať ako skupinka samozvaných " ochrancov " prírody, bez akejkoľvek zodpovednosti, dokáže účinne brániť v práci ľuďom, ktorí majú priamo starostlivosť o lesy v náplni, vrátene zodpovednosti za ich stav, a ktorí nadväzujú na stáročné skúsenosti svojich predchodcov, po ktorých nám zostalo nesporné bohatstvo ktoré ešte máme...

MatusM

No, neviem, či by som to za vinu dával im .. ale ak sa na niečom zhodneme, tak na tom, že "bezzásahovosť" v lokalitách ako Hrebienok - Zamka nemá žiaden zmysel.

Sceben

Sanco,
odporučám Ti schladiť si hlavu do AQUA parku Poprad.

Sanco

nuž, stromy sucháre na fotke museli spíliť, bo mohli padnúť niekomu pri vetre na hlavu. Ostatné je snáď jasné. Nuž a fotka sa ani mne nepáči, ale nebude to asi samotnou fotkou, ale stavom, aký tam je ... Týmto " ďakujem " všetkým Lukáčovcom, Balážovcom, Smatanovcom, že sa o to zaslúžili ...

MatusM

Prepáč, ale tentoraz vôbec neviem, čo chceš fotkou a popisom situácie povedať, alebo ukázať. Asi priveľa metafor. Ani fotka sama osebe sa mi nepáči.

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Matobee k fotke: Pod Skríželným Veru bolo to neplánované a také sú naj. Hehe. Aj si ja ho zapamätám aj skrz medvedieho incidentu čo sa v ten deň stal a o týždeň zas tu neďaleko, kde sme sa str …

+ 1 ďalší príspevok

Komentár

Daulagiri k fotke: Šarišský hrad Vďaka za kontakt, možno sa sem niekedy dostanem. Akurát tá otváracia doba je trochu zvláštne formulovaná. V jednej vete je že sú otvorený 365 dní v roku a z tab …

+ 2 ďalšie príspevky

Komentár

Matobee k fotke: Ako na Marse Pavol tak si aj ty bol v tom čase v teréne. Výhľady nám veru nevyšli. No bolo mi to zláštne čo sa to deje, až kým som okolo 9 ráno čítal, že po rokoch opäť dor …

+ 1 ďalší príspevok

Komentár

Matobee k fotke: Zachádzka Bol som tam síce len raz v apríly, ale rovnako ma toto miesto silno zasiahlo. Podľa mňa sa naň nechytá ani blízka Kojšovska. Skutočne úžasné a pre mňa top miest …

+ 1 ďalší príspevok