Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Významné geografické body Slovenskej republiky

Diskusná téma K článku: Významné geografické body Slovenskej republiky

Niekedy sa cítim ako zberateľ, aj keď nezbieram hmotné veci ale miesta, ktoré som navštívil. O významných geografických bodoch Slovenska počúvam od základnej školy, kde sme sa o nich učili na geografii. Nikdy by mi však nenapadlo, že by som ich išiel cielene navštevovať. Pôvodne som taký plán ani nemal a väčšinu z nich som navštívil, keď som sa tými miestami túlal z iných turistických dôvodov.

Pavel Forgáč

Ako tu niekto napísal ďalšia senzácia :D. Úprimne som si to na mape ani nevšimol, ale prešiel som celú hrebeňovku, takže na najsevernejšom bode som určite bol. Prekvapila ma tá reakcia pána z KST. Nie, že by bol rád, keď ho niekto upozorní na chybu, ale chlapca takto vysmeje. Takýto ľudia by na čele klubu nemali čo robiť. Treba vedieť zniesť aj nejakú tú kritiku. Inak aj stred Slovenska nie je správny. Ak si to dobre pamätám tak Hrb vypočítal akýsi geograf, ale potom sa prišlo nato, že správny stred je niekde na svahu Poľany. No Hrb je príliš pekné miesto ako stred Slovenska, tak sa zaužívalo, že je to stred :).

SatelitHomer

ďalšia senzácia ako najvyšší vrchol Veľkej Fatry. keď som na ňom stál a pozeral sa na 300m vzdialený stĺpik Ostredok 1593m (všade uvedený ako najvyšší) tak som sa len pousmial že stojím na správnom mieste!

Ten najsevernejší udrie do očí snáď každému kto sa poriadne pozrie na mapu.
je to v lokalite medzi 91/9 - 10 (sever1).
dokonca tam chodí aj pošta ale asi to bola poľská donáška.

Je smutné že tabuľa stojí 1,3km+ mimo. ale v KST je veľa podobných hlúposti. osádzanie tabúľ s vrcholovou výškou niekedy mimo daný najvyšší bod aj 100m a výškovo aj 10m+.
Na Pipitke je tabuľa dokonca 200m od vrcholu "Pipitka 1224m" osadená skoro 40m pod touto výškou! pekne zavadzajúce informácie.

Mariad

K najsevernejšiemu bodu Slovenska sme si vyšli v rámci túlačky "Od najsevernejšieho bodu Slovenska k najjužnejšiemu". Z Vyšného tajchu cez Jalovecké sedlo na Modralovú a cez Horné Gluchačky späť na Vyšný tajch. Až som sa teraz zľakla, že bude musieť byť reparát. Nšťastie som si uvedomila, že modrá značka celý čas kopíruje severnú hranicu Slovenska a teda sme zákonite museli "navštíviť" aj geograficky správny najsevernejší bod. Ale sa mi uľavilo:-))
Čiže - môj názor je, že ako turistická atrakcia nech je tabuľka "Severný pól Slovenska" kde len chce, ale tabuľka s označením "Najsevernejší bod Slovenka" by mal byť umiestnený geograficky správne. Keďže obidva nápisy sú na jednej tabuľke, zodpovedný TK by mal tabuľku z nesprávneho miesta odstrániť, alebo údaj o najsevernejšom mieste "prekryť". Ideálne - ako píše aj FunTTomas - stĺpik "posunúť" na správne miesto.

Ade.e

Nevidim to spracovanie temy az tak cieerne.
Skor, ako napisal aj Tomas, je smutna (a trapna) reakcia KST z Namestova.

Ja.drobec

Čím viac najsevernejšich bodov tým viac Adidas, najmä aby si neatupil na otlak nejakému vedúcemu...

FunTTomas

Najsmutnejšie na tom je, že oravskí značkári nemajú problém s označením nesprávneho cípu hranice a ani to nechcú zmeniť. A pritom stačí "len" osadiť smerovník na správny bod a vymeniť tabuľky. A ešte vyjadrenie pána Janotíka je nekompetentné a amatérske na to, že má reprezentovať región (slušne povedané)...

Lubo

Téma ma pobavila a bol som zvedavý na výsledný text. Spracovanie témy je tak na hrane E / Fx. Postojáckemu elévovi by som to ani nezazlieval ale teda byť editorom, tak by ma hanba fackovala.

Tomka

Pekne popísané.
Väčšinu z nich mám, ale tiež ich zámerne nezbieram. Proste chcem len spoznať čo najlepšie to naše malé Slovensko.
Prvoradé sú pre mňa prírodne krásy a zaujímavosti, ale keď je príležitosť, rada si pozriem aj tie technické, historické, či kultúrne.
Väčšinou nie sú prvoradý cieľ, ale sú na trase, a keď sú ako prvoradý cieľ, zase sa dá k nim vymyslieť zaujímavá trasa.

Pavel Forgáč

martin knor - tak je to tiež zaujímavé. Mne k tomu ešte pár trás chýba ale k takému Klinu a Patinciam by som po tej rovine asi nešiel pešo. To je skôr terén na bicykel. Ak si bol pri Bodrogu na jar, tak si sa aspoň vyhol krvilačným beštiám, ktoré ma tam skoro zožrali. Neskutočné koľko tam bolo komárov. Toľko som ich nezažil nikde inde na Slovensku.

Wbk - to sú asi skôr geodetické body nie?

ade.e - cielene som ich nezbieral. Postupne sa nazbierali počas túr za 2 roky, a keď som si v lete len tak pozeral atlas SR, tak som si ich všimol na prvej strane a uvedomil si, že ich mám v postate všetky až na Gerlach, ktorý som mal v pláne z iného dôvodu a Klin nad Bodrogom. V Kline som sa zastavil cestou, keď som išiel obzrieť tokajskú oblasť a hrad Kamenec. V okolí Patiniec je veľa zaujímavých miest. Napr. Rímsky kastel v Iži, najväčšia pevnosť strednej Európy v Komárne, mini pohorie Burda atď.. Takže si myslím, že aj tu sa dajú nájsť zaujímavé zákutia. Ale chápem každý podľa svojho gusta :).

Daulagiri

Pekný súhrn, bol som len na Hrbe, Kremnických baniach a Modralovej, ale vždy boli len súčasťou trasy a nie hlavným dôvodom návštevy. Ešte by som chcel aspoň ten Gerlach a Kremenec, ale uvidím čo sa podarí.

Vrana

Nizsie spomenuty zakladny nivelacny bod Strecno je viditelny aj pocas jazdy autom v smere od Vrutok. Len treba byt pozorny :)

google.com/…/data=!3m6!1e1!3m4!1shPYhhlAoPLhFSKbtFlTwTA!2e0!7i13312!8i6656

Ade.e

Mato KNor:
Je pre mna cest, ze ked spomenies Rudohorie, tak sa ti vyrojim v pamati ako autor ja. :)
Zase ty sa mi spajas s ferratami, skalnymi oknami a liepanim. :)

Mne takeho nahananie sa za nejakymi bodmi pride tak trochu "burzujne" :) Alebo senzachtive, uz len treba vymysliet nejaku vyzvu v style Doby Tatry a snad nejaku appku a budu hordy turistov na Kremenci, Modralovej alebo pri Kline nad B. :)
Ja z tych bodov (ak pocitam aj trojhranicne body) mam v zbierke len Trojmedie na Kysuciach. A chystam sa len na Kremenec a Modralovu a to aj len v ramci viacdnovky.
Na druhej strane, treba uznat, ked sa niekto vyberie napr. k tomu najnizsiemu bodu na SK, lebo je dost odruky. Mne sa veru nechce, radsej sa pojdem tulat do Rudohoria. :)

Martin knor

Inak, Tomas toho ma pochodeneho u nas ovela viac ako ja. Len mu akosi nezostava cas na pisanie clankov. Aj Miro stihol obehat vela menej navstevovanych miest. Miestami iba cumim, kde vsade bol. Marian pozna Slanske vrchy ako malokto. A vela ludi ma lepsie ako ja prechodene Rudohorie (napr Heno, ale aj dalsi). Myslim, ze je tu celkom fajn komunita turistov :-).

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Matobee k článku: Chata Ipeľ V sobotu 13.4. som sa zastavil na Chate Ipeľ. Všetko v poriadku ako v Pavlovom komente. Slušne veľký altánok ale aj terasa chaty dobre poslúžia na oddych, úkry …

+ 6 ďalších príspevkov