Hiking.sk HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Diskusná téma Nová turistická útulňa Čo hovoríte na aktivitu https://www.turistickeutulne.sk/ ? Nová útulňa má potenciál byť- architektonický skvost alebo iba symbol instantnej spoločnosti ženúcej sa za fotkou na instagram? Zaujíma ma názor hiking komunity, ktorá je predsa len trochu odlišná od sveta sociálnych médií, kde vznikla spomenutá iniciatíva. PS.: už sa vyzbieralo viac ako 25k e., mali by opraviť aj niektorú existujúcu útulňu. 18/03/21 bkn Polemika Nahlásiť adminom zobraz: naopak, len posledný týždeň, ďalšie

@ 17:35 iuhrin :
prekvapila ma tá kamera na drevárni. To ozaj ?

včera 18:40 Peter61

Mám trošku viac rokov, nechválim sa, niet prečo. Útulňu Jána Kruteka vo Volovských vrchoch pri Jedľovci som včera bol pozrieť, už je v prevádzke, v návštevnej knihe je plno nadšených záznamov. Naozaj krásne dielo, páči sami. Tvorcovia premysleli a urobili útulňu pred ktorou dávam klobúk dolu.
Prišiel som tam okolo 11-tej pred obedom, vonku bolo okolo nuly a vo vnútri teplúčko na neuverenie. Zistil som že v noci tam prespali dvaja turisti urobili ohník v piecke a útulňa teplo udržala až do obeda ďalšieho dňa. Steny sú asi perfektne zaizolované. Toľko moje dojmy.
K tu prebiehajúcej diskusii si dovoľujem povedať toto, nepáči sa mi čo tu viacerí píšu, pripadá mi to ako mlátenie prázdnej slamy, slovenský folklór, nič som neurobil ale komentárov mám až až. Namiesto pochvaly plno tárania. Niekto má len plno rečí a "skutek utek".
Chválu si zaslúžia tí ktorí sa zapojili do budovania útulní. Nie sú to hlúpi ľudia vedia čo treba, len aby po toľkých priblblých komentároch nestratili chuť pokračovať v tom čo začali.

Pre inšpiráciu pripájam pár fotiek (mám ich veľa) z mojej návštevy národných parkov vo Fínsku.

včera 17:35 iuhrinHiking

JaroB: tieto poziadavky treba posunut Hikemates

21/11/22 22:46 Pavol.Chodec.Horvath

Ahojte, chcem poprosiť návštevníkov útulne Sláviček o pár drobností:

  1. podľa možnosti neplytvajte drevom do piecky, ak tam plánujete stráviť max. 1 hodinu. Taktiež som zatiaľ nebol svedkom (6 prípadov), že by doplňovali zásoby dreva (von pod tou strieškou) keď už ho spotrebovávali, hoc mali na to čas, počasie aj kopu materiálu po okolí.
  2. nenechávajte vnútri otvorené balenia potravín (nedojedené keksíky), alebo všeobecne aj balené potraviny v plastových obaloch - láka to myši, plchy a pod.
  3. nedojedené potraviny a iný biologický odpad zahadzujte v lese minimálne 200 m od útulne, nech si ho zvieratá nespájajú so stavbou.
21/11/22 22:26 JaroB

Tiež sa mi nad tým často až rozum zastavuje, lebo takých prístreškov je veľa. Bude to asi tým, že ich stavajú ľudia, ktorí veľmi nerozumejú potrebám turistov. Taký prístrešok na Rokoši, Striebornej alebo pod Šípom by mali byť príkladom pre ostatných.

Nuž ako som písal. Národ je na tom mentálne biedne a kým sa to nezmení, vždy tu budú debili čo budú poškodzovať a ničiť útulne. Predísť sa tomu dá jedine zamknutím objektu (ale to útulňa stráca zmysel) alebo zjednodušením objektu. Väčšinu ľudí to odradí, keď by mali spať v nejakej jednoduchej búde. Na luxusné útulne sme ako národ ešte nedozreli. A hlavne nie v dobách internetu, keď je info o každej z nich len pár klikov v prehliadači.

21/11/22 20:20 Pavel Forgáč

Presne tak. Prístrešok-rebrík-podkrovie a okolo len tri steny. Za cenu jednej vystajlovanej útulne by mohlo byť po horách niekoľko desiatok takýchto "obytných prístreškov". Vždycky sa totiž čudujem, keď stretávam viditelne nové prístrešky typu štyri vysoké hranoly v rohoch,vnútri lavicostôl, okolo žiadne steny a hore vodorovné hranoly, na ktoré sa priam pýtajú nejaké dosky. Ale žiadne tam nie sú. Bolo málo len peňazí alebo aj rozumu?
Rozdelenie útulne na letnú a zimnú časť by sa v našej mentálne treťosvetovej krajine asi neujalo. Fungovalo by to len do príchodu prvého debila/ov, ktorý by si "právo" na vstup do zamknutej časti vydobili hoc aj krompáčom.

21/11/22 14:04 Mirino

Mirino - u nás na dedine tento rok predávali malý dom v horšom stave (nutnosť prerobiť, zatepliť vymeniť okná, strecha ok) za 20 000 eur. Tiež mi tie ceny prídu ohromne prestrelené ale neriešim, keďže som nato neprispel. Malo by to zaujímať hlavne ľudí čo sa podieľali na zbierke.

Úprimne mne sa najviac páči ten koncept prístrešok s podkrovím. Je to jednoduchá stavbička. Spodná časť využiteľná pre výletníkov a vrch využijú už len skalnejší turisti. Na takomto prístrešku som ešte idiotov nestretol a ani som nikdy nepostrehol neporiadok. Do týchto objektov musí byť človek už viac vybavený, takže to dosť filtruje potenciálne osadenstvo. Na lepšiu útulňu môže ísť prespať prakticky hocikto so spacákom z tesca. Ale na druhú stranu chápem aj význam tých lepších útulní, ktoré sú dôležité hlavne v zime. Vtedy môžu potenciálne aj niekomu zachrániť život. Prípadne je fajn sa zohriať po celom dni v mraze. Dalo by sa to možno čiastočne vyriešiť aj keď by to trochu skomplikovalo výstavbu útulne. Tiež som sa nad tých zamýšľal :D. Rozdeliť búdu na 2 časti letnú a zimnú. Letná by bola väčšia miestnosť jednoducho vybavená a zimná menšia miestnosť (2-3 prične) s pieckou. Zimná časť by sa otvárala na obdobie december - február a zvyšok roka by bola uzavretá. Len je to samozrejme komplikácia. Absencia piecky tiež dosť filtruje osadenstvo útulne.

Bohužiaľ pár podobných skúseností mám tiež a tak väčšinou využívam prístrešky alebo beriem stan. Útulne len výnimočne. Ako národ sme mentálne na úrovni nejakej krajiny tretieho sveta. Takže si tu istá časť populácie nevie uvedomiť, že takéto verejné miesta sa neničia a neokupujú lebo slúžia všetkým. A to že sa na útulni správam slušne a potichu keď je tam niekto ďalší už ani nehovorím.

20/11/22 22:40 Pavel Forgáč

Ja sa stále nemôžem zbaviť dojmu, že hodnota diela jednoducho nezodpovedá vynaloženým nákladom. Ale to je prosím môj súkromný názor. Vôbec nemám chuť sa prpliť v tom,ktoľko sa vyzbieralo, kolko prispel aký úrad či inštitúcia, koľko stál projekt....
Kategorizáciu útulní máš zmáknutú celkom dobre. Pre mňa osobne bohato stačia prvé dve kategórie. Už som to tu ventiloval x-krát, že nerád vidím prílišný luxus v útulniach. Pretože práve luxus a snadná dostupnosť sú magnetom pre ľudí, ktorých v horách stretávať určite nechcem. A nedostupnosť autom snáď v našich podmienkach ani neexistuje. Za peniaze vyvezie akýsi gazda z L. Revúc na starom gaze už podguráženú partiu až k lesu ku Koniarke a to aj v noci. Keď som ich počul v noci v daždi hulákať po lese, tak som si najprv myslel, že sa mi to len sníva. Keď sa nasáčkovali ďalší štyria ku mne do minikolibky a pokračovali v chlaste a potom pridali aj trávu, tak som zvažoval opustenie objektu. Ale lialo, tak som len sedel u otvorených dverí. A moje podvedomie celý čas produkovalo jediné slovo kkti....kkti....kkti...

20/11/22 11:38 Mirino

Mirino - útulne to určite sú aj keď ja som k tomu mal tiež taký náš starosvetský postoj. No po návšteve pekných útulní v Chorvátsku som to prehodnotil. Sú dobré aj takéto "luxsusné" útulne. Len treba vybrať správne miesto kde ich postaviť. Nedávno som sa pri prechádzke lesom nad týmto trochu zamýšľal. Bolo by fajn pri budúcej výstavbe útulní vytvoriť tri kategórie objektov.

  1. Prístrešok s podkrovím ako je napr. na Rokoši. Dole posedenie pre denných turistov a na podkroví jednoduchý priestor na prespanie. Takéto objekty by som staval na ľahko dostupných a turisticky exponovaných miestach. Napr. celé Malé Karpaty. Maximálne nevýhodné objekty na ožranpárty a dlhodobú okupáciu ale skvelé pre klasických tulákov.

  2. Jednoduché útulne v štýle Salaš Obrubovanec alebo útulňa pod Uchánkom. Takéto objekty by bolo vhodné stavať v odľahlejších končinách, ale zároveň nie úplne nedostupných. Napr. Slanské vrchy, Strážovské vrchy alebo aj Biele Karpaty. To či by sa dala do búdy aj piecka by sa zvážilo na základe lokality. Napr. vyššie pohoria nad 1000 m piecka áno nižšie piecka nie.

  3. Luxusné útulne v štýle Sláviček, Gálová a pod.. Takéto objekty by sa umiestnili na najviac nedostupné miesta autom a zároveň aby k nim trebalo aj kráčať pár hodín. Zároveň ich však umiestniť k nejakej dlhej trase, kde bude aj reálne potrebná pre pútnikov (SNP, Rudná magistrála, Východokarpatská... ) prípadne by som si niečo také vedel predstaviť aj niekde na hrebeni Západných Tatier.

Taká útulňa Sláviček je v dobrej lokalite akurát škoda zdvojovania objektov. Najväčšiu obavu mám čo bude s tou v Malých Karpatoch. Neviem či to tam bude mať dlhú životnosť. Masívna propagácia však môže ublížiť aj útulniam v zapadnutejších končinách. Tento projekt hikemates som už videl snáď všade. Od internetu cez televíziu, rádio až po klasické tlačené noviny. Ako nedávno povedal jeden kamarát. Útulne by bolo najlepšie hodiť do turistickej mapy bez väčších fanfár a dosť. Turista si útulňu nájde a tí ostatní o nej vedieť nemusia. Tak ako to bolo v dobách bez internetu.

18/11/22 22:55 Pavel Forgáč

Je velmi naivné si myslieť, že v týchto prípadoch ide vôbec o nejaké útulne.

18/11/22 21:10 Mirino

Konečne nové informácie aj o tej tretej útulni. Fajn, že už začínajú s výstavbou. Akurát neviem ako ostatným ale mne príde tých 45 000 eur za nejakú búdu trochu prestrelené. 3 mesiace dozadu sme kupovali za kamión miešaných dosák a hranolov 3. triedy a stálo to nejakých 1300 euro. Myslím, že by sa z toho dali postĺkať 3 možno 4 búdy do lesa, ktoré by pre nenáročných turistov poslúžili rovnako dobre.

18/11/22 18:11 Pavel Forgáč

Oficiálne otvorenie útulne bude už túto sobotu 8.10.2022

Zdroj: keturist.sk/…/?fbclid=IwAR22_ywVVg8vX1r…

06/10/22 20:51 Pavel Forgáč

Cez víkend som sa vyskytol vo Volovských vrchoch a krátko sa zastavil pri útulni Prielohy. Práce pokračujú.

03/10/22 14:31 matobee
Pridaj príspevok RSS tejto témy
Kontrolný reťazec:
Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vysvetlivky → klikni na postavičku
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Jesenné Bralce pri Hliníku nad Hronom dnes 13:34 4 príspevky
Šport s deťmi a jeho špecifiká dnes 06:45 1 príspevok
Chata pod Hrbom včera 22:51 146 príspevkov
Horalka pod Ponickou Bukovinou včera 22:30 16 príspevkov
Strelnícky salaš na Bukovine včera 22:25 39 príspevkov
Partizán na Novej ceste (nad Mincou) včera 22:17 44 príspevkov
Salaš v sedle Príslopy včera 22:06 59 príspevkov
JetBoil Zip – sada variča a hrnca s výmenníkom včera 19:41 11 príspevkov
Nová turistická útulňa včera 18:40 96 príspevkov
Okruh cez Fatry: Kráľova studňa – Skalka – Strečno včera 15:53 12 príspevkov
Martinova dolina so sprievodcom - zoológom včera 12:25 15 príspevkov
Jesenné Popradské pleso a magistrálou na Štrbské Pleso včera 09:13 10 príspevkov
Giewont - okruh s deťmi včera 05:34 5 príspevkov
Voisthallerhütte a Jegermayer Steig včera 00:00 nová téma
Hýľ z Dediniek cez planinu Geravy 28/11/22 21:00 3 príspevky
Práca Na Horách 28/11/22 08:53 69 príspevkov
Čermáčka pod Vysokou 27/11/22 20:24 16 príspevkov
S rádiostanicami PMR na horách ešte bezpečnejšie 27/11/22 18:18 33 príspevkov
Modrý Kameň – Trúbiaci kameň – Litava, Dolinka 27/11/22 16:32 10 príspevkov
Wӧrschachklamm a zrúcanina Wolkenstein 27/11/22 09:45 2 príspevky
Polster, Vordernberger Griesmauer a (takmer) TAC 27/11/22 09:44 2 príspevky
Co pocuvate 26/11/22 07:31 445 príspevkov
0.23 (0.03)