Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Prístrešok Vojtovské sedlo pod Črchľou

Svatopluk , 3 reakcie

Prepáčte, som mimo, ale ak tu je nejaký lingvista - čo je "črchla" ? Jednu poznám pri Starej hute, ďalšiu pri V. Boce a určite budú aj ďalšie.

Peter61

Svaťo, to som zvedavý, čo ďalšie zdroje vyčrchlia. Zatiaľ Čergov od SAV :

"Význam slova Čergov
Podľa vyjadrenia Ústavu slovenského jazyka SAV z roku 19618 etymológia názvu Čergov súvisí so slovesom črchliť, čerchliť. Slovesá črchliť, čršliť, kršliť, kržliť mali významy 'obsekávať, lúpať kôru dookola kmeňa stromu, aby vyschol', neskôr 'vytínať očrchlené stromy' a potom 'klčovať, získavať užitočnú pôdu'. Slová črchľa, kršľa označovali pôvodne miesto, kde boli očrchlené stromy, potom vyklčované miesto, z lesa vyklčovaná kultúrna pôda.9"
in : cergov.sk/article.php?id=56

Daulagiri

Minulý rok pri mojom prechode Javorníkov som si sem zašiel po vodu a obzeral som tento prístrešok. Vravel som si že by bol vhodný na prespatie, ale vtedy som mal ešte dosť času a plánoval som spať inde. Ale do búdúcna pouvažujem aj nad týmto miestečkom, lebo ten výhľad v rannom alebo večernom svetle môže stáť za to.

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Pavel Forgáč k článku: Prekliate pivo Jasné cocktu poznám a mám aj nejakú doma momentálne :). Podobná našej kofole, akurát má viac bylinkovú chuť. Mám rád aj Solu a Schwepper, ktoré predávajú v Slov …

+ 27 ďalších príspevkov