Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

PR Lyžiarov trápia najmä zlomeniny

V minuloročnej lyžiarskej sezóne trápili slovenských lyžiarov v zahraničí najmä problémy s podvrtnutými kolenami a zápästiami, zlomeniny pri pádoch a náhle ochorenia spojené s vysokými horúčkami a kašľom. Vyplýva to z údajov poisťovne Union za obdobie od januára do marca 2011. Pomerne často sa zimní dovolenkári stretávajú aj s črevnými ťažkosťami, zápalmi očí, opuchmi kĺbov a klasickými lyžiarskymi úrazmi.

„V úvodných mesiacoch roka pravidelne rastie počet klientov, ktorí si prezieravo uzatvárajú cestovné poistenie do zahraničia. Okrem poistenia liečebných nákladov v zahraničí si ľudia cestujúci na dovolenku často uzatvárajú aj poistenie batožiny a úrazové poistenie,“ hovorí o trendoch v cestovnom poistení Marek Kopča, manažér odboru priameho predaja poisťovne Union.

Kým v minulosti si klienti cestovné poistenie uzatvárali prevažne na kamenných pobočkách, v ostatných rokoch výrazne narástol počet tých, ktorí sa poistili cez internet alebo na poslednú chvíľu cez SMS. „V ostatných rokoch počet poistných zmlúv cestovného, horského a úrazového poistenia uzatvoreného online v Union poisťovni výrazne vzrástol. SMS poisteniu, ktoré je ideálnym spôsobom poistenia sa na poslednú chvíľu, sa rovnako darí veľmi dobre“, dodáva Kopča.

Okrem poistenia liečebných nákladov, batožiny a úrazového poistenia obsahuje cestovné poistenie aj poistenie zodpovednosti za škody, ktoré kryje neúmyselné škody spôsobené na zdraví či majetku tretej strane, napr. pri zrážke s iným lyžiarom na svahu. Komerčné cestovné poistenie má v porovnaní s európskym preukazom zdravotného poistenia viacero výhod. Kým európsky preukaz platí len v krajinách Európskej únie a zabezpečuje ošetrenie vo verejných zdravotníckych zariadeniach, v ktorých si klient často musí za zdravotnú starostlivosť doplácať z vlastnej peňaženky, cestovné poistenie je platné na celom svete a kryje náklady spojené s ošetrením či liečbou aj u súkromných lekárov.

Ani ľudia, ktorí trávia dovolenku na Slovensku, by nemali zabúdať na poistenie. Špeciálnou kategóriou sú turisti, ktorí počas túry v horách utrpeli zlomeniny, precenili svoje sily či zablúdili a na pomoc volali Horskú záchrannú službu (HZS). Podľa zákona je osoba zachraňovaná Horskou záchrannou službou povinná v plnej výške uhradiť náklady, ktoré sú spojené s technickou časťou zásahu. Dovolenkári, ktorí sa rozhodli pre lyžovačku či turistiku na Slovensku, by teda nemali zabúdať najmä na úrazové poistenie a poistenie nákladov na zásah HZS.

Viac zaujímavých informácií o vhodnom poistení pri ceste do hôr či na lyžovačku doma alebo v zahraničí, pravidlá správania sa na lyžiarskej trati a pokyny pre lyžiarov v prípade poistnej udalosti nájdete tu.

Najnovšie