Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

PR Jaskyniarska škola pre verejnosť

Prvú jaskyniarsku školu pre verejnosť sa v tomto roku rozhodli založiť jaskyniarske skupiny Speleo Bratislava a Speleoklub Trnava. Ide o silné jaskyniarske kluby pôsobiace zväčša na území Malých Karpát. Našim partnerom je Slovenská speleologická spoločnosť, ktorá združuje jaskyniarske skupiny na celom Slovensku.

Náplňou štvordňového kurzu budú prednášky a terénne exkurzie. V prednáškach sa frekventanti oboznámia so vznikom a ochranou krasu a jaskýň, s bezpečnosťou pri jaskyniarskej činnosti a s fungovaním speleológie na Slovensku a vo svete. Praktická časť bude pozostávať zo základných techník pohybu v jaskyni, predstavenie jednolanovej techniky, ako aj základov mapovania a fotografovania v podzemí. Toto všetko budú vykonávať skúsení lektori, jaskyniari a aj odborníci z jednotlivých vedných disciplín.

Prvý ročník sa symbolicky uskutoční v Prepadlom údolí nad obcou Borinka (Malé Karpaty), kde sa v auguste roku 1969 uskutočnila prvá Ústredná tábornícka jaskyniarska škola, ktorú mala pod svojím patronátom vtedajšia Slovenská únia táborníkov. Zároveň toto územie dýcha históriu z čias prvých prieskumov, ktoré tu v 50-tych rokoch minulého storočia vykonávali Ján Majko (objaviteľ Domice), či profesor Karol Silnický so svojimi spolupracovníkmi. Frekventanti kurzu v rámci praktickej časti tak budú môcť navštíviť aj lokality, ktoré sú späté s ich prieskumnou činnosťou. Pôjde o jaskyňu Veľké Prepadlé, ktorá je najväčšou jaskyňou Borinského krasu a dosahuje dĺžku 1755 m, jaskyňu Stará Garda hlbokú 96 m, či jaskyňu Sedmička s peknou krasovou výzdobou. Ubytovanie a strava bude zabezpečené v chate Cementár, odkiaľ je blízko do navštevovaných jaskýň, keďže sa nachádza v centre územia. Tohtoročná jaskyniarska škola bude prebiehať v dňoch 14. - 17.6.2012 (štvrtok – nedeľa).

Program sa začína registráciou vo štvrtok ráno (8:00), kedy účastníci dostanú podrobný program a inštrukcie. Odborný program bude rozdelený do 4 dní:

1. deň (štvrtok) – prednášky /bezpečnosť pri speleologickej činnosti, základy pohybu v jaskyni/, návšteva nenáročnej jaskyne
2. deň (piatok) – jednolanová technika, nácvik v otvorenom teréne, neskôr presun do jaskyne s jednoduchou vertikálou, popoludní prednášky
3. deň (sobota) – exkurzia do náročnej jaskyne, ukážky prieskumných prác, po zregenerovaní prednášky, večer premietanie filmov s jaskyniarskou tematikou
4. deň (nedeľa) – základy mapovania a fotografovania v jaskyniach, ukážka v nenáročnej jaskyni, poobede vyhodnotenie kurzu a odchod účastníkov.

Témy prednášok

1. Bezpečnosť pri speleologickej činnosti
2. Výstroj a výzbroj v jaskyni
3. Postupy pri speleologickom prieskume
4. Teória jednolanovej techniky (výstup a zostup po lane, uzly, kotvenia)
5. Geologické a hydrologické podmienky pre kras a jaskyne – mechanizmus vytvárania jaskýň a sintrovej výzdoby
6. Speleológia na Slovensku a vo svete
7. Teória fotografovania v jaskyni
8. Základy mapovania
9. Fauna jaskýň a ochrana podzemných krasových javov

Súčasťou kurzu budú exkurzie do jaskýň Sedmička, Stará garda, Majkova a Veľké Prepadlé.

Účastníkom bude zapožičaná výstroj – prilba s čelovkou, jaskyniarska kombinéza, opasok. Požadujú sa vlastné gumené čižmy a pracovné rukavice.

Cena kompletného štvordňového kurzu vrátane stravy, ubytovania a zapožičania výstroje je 117,- EUR. Kvôli ubytovaniu a dostatočnej príprave každého frekventanta je kurz obmedzený na 18 osôb. V prípade väčšieho záujmu plánujeme ďalšie termíny pre kurzy aj niekoľkokrát ročne.

Takže, ak máte záujem o spoznávanie čara neprístupných jaskýň, zdokonaliť sa v technikách pohybu v jaskyniach, na lane, mapovaní, či iných jaskyniarskych disciplínach – kurz je určený práve pre Vás! Zároveň kurz môže byť pekným zážitkom, strávenými s príjemnými ľuďmi v srdci malokarpatskej prírody.

Po štvordňovom úspešnom absolvovaní kurzu Vám bude vystavený certifikát, ktorý Vám bude umožňovať prihlásiť sa ako člen – čakateľ do jaskyniarskych skupín pracujúcich na Slovensku.

Viac o jaskyniarskej škole a prípadnej registrácii sa dozviete na stránke www.speleoskola.sk. Záväzné prihlášky prijímame do 3.6.2012, prípadne do naplnenia max počtu frekventantov.

Za tím Speleoškoly – Alexander Lačný a Peter Magdolen

Fotogaléria k článku

Najnovšie

Búda Chatrč pod Hrádkom

Na lokálnych trasách západným Podpoľaním veľa možností na skrytie sa niet. Ale iste poteší znalosť búdy pod Hrádkom, ktorá by mohla poslúžiť nielen ako úkryt pred dažďom, ale aj …

Henrich Tomáš