Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Správa Vitajte cyklisti! hľadá hodnotiteľov

Už aj na Slovensko sa dostala certifikačná schéma Vitajte cyklisti!, ktorá sa snaží zvýšiť počet turistických zariadení a služieb, ktoré sú prispôsobené potrebám cyklistov. Jej cieľom je podoporiť cyklistickú dopravu a cykloturizmus na Slovensku. Nadácia Ekopolis, ktorá na Slovensku túto aktivitu zastrešuje, momentálne hľadá hodnotiteľov týchto zariadení.

Certifikácia Vitajte cyklisti! je inšpirovaná certifikačnými schémami v Nemecku Bett&Bike, Rakúsku a Švajčiarsku a priamo vychádza z certifikácie Cyklisté vítáni, v rámci ktorej je v Českej republike certifikovaných už viac ako 750 zariadení a cieľov. Certifikované zariadenia musia spĺňať niekoľko požiadaviek, ktoré uľahčujú návštevu a pobyt cyklistom, napríklad musia mať bezpečné miesto na odloženie bicykla, poskytovať informácie potrebné pre cyklistu, ponúkať cyklistické jedlá a nápoje, disponovať základným náradím na jednoduchú opravu bicykla a pod.

Kritériá hodnotenia sa líšia podľa toho, či ide o ubytovacie, stravovacie zariadenia, kempingy, turistické ciele (hrady, zámky, jaskyne, múzeá a i.) či služby (obchody, kúpaliská, informačné centrá). Zariadenia, ktoré certifikát získajú, budú zaradené do internetovej databázy, ktorú budú môcť využívať individuálni cyklisti i cyklokluby, cestovné kancelárie, vydavatelia máp či tvorcovia propagačných materiálov v regiónoch.

Certifikácia sa vykonáva prostredníctvom vyškolených hodnotiteľov, ktorými sú obyčajne miestni cyklistickí aktivisti, členovia cykloklubov a aktívni bicyklisti. Plánované spustenie certifikácie je 1. mája 2008, potenciálni hodnotitelia sa musia prihlásiť do 10. marca. Úlohou hodnotiteľov bude vyhľadávať vo svojom regióne vhodné ubytovacie a stravovacie zariadenia a turistické ciele, pripraviť ich na splnenie kritérií Vitajte cyklisti!, následne skontrolovať, či tieto kritériá spĺňajú a odporučiť Nadácii Ekopolis ich certifikáciu.

Miestom práce je región, v ktorom hodnotiteľ žije, vo veľkosti cca 2-3 okresov. Práca je odmeňovaná, ale odmena nepostačí na živobytie, ide o vedľajšiu prácu popri inom hlavnom zamestnaní, podnikaní či v dôchodku. Odmena je najmenej 1 500 Sk za každé certifikované zariadenie, hodnotiteľ si z tejto odmeny hradí všetky súvisiace náklady. Viac informácií a prihláška sa nachádza tu.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Najnovšie