Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Správa Náučný chodník Monkova dolina vynovený

Pred časom sme vás informovali o grantovom projekte Živé chodníky, vďaka ktorým by mali turisti už tento rok využiť v rámci Západných, Belianskych a Nízkych Tatier niekoľko nanovo preznačených a zrekonštruovaných chodníkov, či novú turistickú infraštruktúru. Vylepšený náučný chodník Ždiar - Monkova dolina bol ako prvý z týchto projektov slávnostne otvorený 22. júla.

Projekt sa skladá z dvoch častí - oddychovej plochy na východiskovom mieste chodníka nad Ždiarom a z odpočívadiel a tabúľ priamo na chodníku. Na oddychovej ploche sú informačné panely a malá expozícia hornín, z ktorých sú zložené Belianske Tatry. Priestranstvo bolo v rámci projektu upravené.

Lavice, stoly a informačné panely na trase sú nanovo urobené. Nie sú veľmi veľké a sú umiestnené tak, aby nerušili - pri skale, pri poraste kosodreviny, jeden je dokonca schovaný pod skalou, aby bol chránený voči lavínam. Združenie turizmu však plánuje na zimu panely demontovať. Panely sú vkusné a osadené v drevených rámoch. Majú ale tradičný neduh - viac textu na úkor obrázkov. Na vrchole stúpania v Širokom sedle je spravené odpočinkové miesto s vyhliadkou.

Podmienkou schvaľovacej komisie bolo, aby tabule a informačný letáčik boli stručné a vystihovali charakteristiku Belianskych Tatier. Návrh na zachovanie brožúrky a jej vylepšenie (zjednodušený text, fotografie, výmena mapky) vyšiel z HIKING.SK, ktorý bol členom schvaľovacej komisie, a sme radi, že bol prijatý ako konštruktívny. Nový letáčik na rozdiel od starého obsahuje fotografie a obrázkovú titulnú stranu. Texty sú výrazne skrátené, napriek tomu obsahujú dostatok informácií. Mapa chodníka v letáčiku je vylepšená, stále je však príliš jednoduchá, potešili by vrstevnice a vodstvo. Pri fotografiách fauny a flóry by sa zišli popisky k fotografiám. Súčasťou projektu bolo aj vytvorenie nových informačných letákov v anglickom a nemeckom jazyku.

Projekt zrealizovali členovia Združenia turizmu obce Ždiar, Nadácia Ekopolis a spol. Toyota ho podporili grantom vo výške 110 000 Sk. Dĺžka chodníka je 8,3 km, stúpanie 945 m, klesanie 75 m. Celý náučný chodník má východiskové miesto s informačnými panelmi a 6 zastávok.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Článok o všetkých projektoch si môžete prečítať tu.

Ak ste tento chodník navštívili už po jeho renovácii, budeme radi, ak sa o svoje pocity podelíte vo fóre.

Fotografie: Ján Roháč


Fotogaléria k článku

Najnovšie