Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Správa Náučný chodník Monkova dolina vynovený

Pred časom sme vás informovali o grantovom projekte Živé chodníky, vďaka ktorým by mali turisti už tento rok využiť v rámci Západných, Belianskych a Nízkych Tatier niekoľko nanovo preznačených a zrekonštruovaných chodníkov, či novú turistickú infraštruktúru. Vylepšený náučný chodník Ždiar - Monkova dolina bol ako prvý z týchto projektov slávnostne otvorený 22. júla.

Projekt sa skladá z dvoch častí - oddychovej plochy na východiskovom mieste chodníka nad Ždiarom a z odpočívadiel a tabúľ priamo na chodníku. Na oddychovej ploche sú informačné panely a malá expozícia hornín, z ktorých sú zložené Belianske Tatry. Priestranstvo bolo v rámci projektu upravené.

Lavice, stoly a informačné panely na trase sú nanovo urobené. Nie sú veľmi veľké a sú umiestnené tak, aby nerušili - pri skale, pri poraste kosodreviny, jeden je dokonca schovaný pod skalou, aby bol chránený voči lavínam. Združenie turizmu však plánuje na zimu panely demontovať. Panely sú vkusné a osadené v drevených rámoch. Majú ale tradičný neduh - viac textu na úkor obrázkov. Na vrchole stúpania v Širokom sedle je spravené odpočinkové miesto s vyhliadkou.

Podmienkou schvaľovacej komisie bolo, aby tabule a informačný letáčik boli stručné a vystihovali charakteristiku Belianskych Tatier. Návrh na zachovanie brožúrky a jej vylepšenie (zjednodušený text, fotografie, výmena mapky) vyšiel z HIKING.SK, ktorý bol členom schvaľovacej komisie, a sme radi, že bol prijatý ako konštruktívny. Nový letáčik na rozdiel od starého obsahuje fotografie a obrázkovú titulnú stranu. Texty sú výrazne skrátené, napriek tomu obsahujú dostatok informácií. Mapa chodníka v letáčiku je vylepšená, stále je však príliš jednoduchá, potešili by vrstevnice a vodstvo. Pri fotografiách fauny a flóry by sa zišli popisky k fotografiám. Súčasťou projektu bolo aj vytvorenie nových informačných letákov v anglickom a nemeckom jazyku.

Projekt zrealizovali členovia Združenia turizmu obce Ždiar, Nadácia Ekopolis a spol. Toyota ho podporili grantom vo výške 110 000 Sk. Dĺžka chodníka je 8,3 km, stúpanie 945 m, klesanie 75 m. Celý náučný chodník má východiskové miesto s informačnými panelmi a 6 zastávok.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Článok o všetkých projektoch si môžete prečítať tu.

Ak ste tento chodník navštívili už po jeho renovácii, budeme radi, ak sa o svoje pocity podelíte vo fóre.

Fotografie: Ján Roháč


Fotogaléria k článku

Najnovšie

Búda Chatrč pod Hrádkom

Na lokálnych trasách západným Podpoľaním veľa možností na skrytie sa niet. Ale iste poteší znalosť búdy pod Hrádkom, ktorá by mohla poslúžiť nielen ako úkryt pred dažďom, ale aj …

Henrich Tomáš