Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma Hike Planner

Lubo

Pri tvorbe rovnice na vypocet casu sa vobec nemusis zatazovat uvahami o odozve systemu. Matematicke operacie sa zvladaju svizne. Problem je v algoritme, ktory vypocitava cestu - ten ked bezi pre cele slovensko, tak v cisto teoretickej rovine sa moze stat, ze potrebuje az 5.4miliona cyklov (2700edgov*2000vertexov). Preto som zaviedol obmedzenia na maximalne 10 lokalit. Potreba cyklov sa tak znizila na niekolko desiatok tisic a to sa uz da :-).
A aby to bezalo uplne najlepsie, tak spocitavanie vzorca moze vykonavat priamo SQL server, ktory fici daleko rychlejsie ako PHP CGI interpreter.

MisoB

Skusim ten treti clen v rovnici nejako upravit... Tak ako som ti pisal v maili, pri prudkom klesani (ale aj stupani) by mali byt koeficienty ine. Nebolo by ale asi dobre, aby sa kvoli nejakemu fikanemu vypoctu odhadu casu prilis predlzovala odozva systemu.
Mozno naozaj treba ten minusovy vplyv klesania vyhodit - hoci ja idem nadol rychlejsie (dokonca sa mi osvedcilo dolu strmsim usekom aj zbiehat - mensia zataz klbov?)... Ale to uz sme narazili na to, ako velmi individualny je cas. Ved aj ta rychlost po rovine (4 km/h) moze byt pre niekoho (alebo za urcitych podmienok) vela, pre ineho by sa hodilo 5 km/h (a stale to este nie je beh).

Lubo

Ja by som bol za to, aby klesanie nemalo minusovy vplyv na cas. Konkretne ja idem rychlejsie po rovine ako dole kopcom. A cim je kopec strmsi tym pomalsi je zostup. Mozno by stalo za to vyskusat nejaku nelinernu funkciu v pripade klesania - napriklad nejaky rozumny logaritmus. Matematici, ozvite sa :-)

MisoB

Vzorec bude isto potrebovat nejake korekcie. Pri prudkom klesani sa dostane do minusu :(.

MisoB

Len na objasnenie vzorca a koeficientov: rata sa s priemernou rychlostou 4 km/h po rovine, priratuva sa 10 min na kazdych 100 m stupania, odratuva sa 5 min na kazdych 100 m klesania.

Lubo

Som rad, ze sa diskusia o hike planneri takto dobre rozbehla. Po malej vymene emailov navrhol MisoB nasledujuci vzorec na vypocet priblizneho casu:

t = d/4 + st/600 - kl/1200

[t - cas v hodinach, d - dlzka v km, st - stupanie v m, kl - klesanie v m]

PRETO VYZYVAM KAZDEHO, CO MA DOMA MAPU S CASMI NECH ZOPAR USEKOV S TYMTO VZORCOM OTESTUJE. NAJLEPSIE USEKY, KTORE POZNA.

Bude to velka pomoc a cim viac usekov sa otestuje tym lepsie pre vsetkych buducich pouzivatelov.

Goro

pani, jednoznacne chvalim napad a aj realizaciu. aj ked ma este par much, je to super ... urcite pouzijem.

MisoB

Farba znacky ma zhruba nasledovny vyznam: cervena=hrebenovka, magistrala...; modra=pristup na hreben dolinou, bocnym hrebenom...; zelena=podobne ako modra; zlta=spojovacie useky... Samozrejme, neda sa to vzdy uplatnit - farby su len 4 a zasadou je, aby sa nekrizovali chodniky vyznacene tou istou farbou. Z toho vyplyva, ze super vyhlad moze byt aj z nejakej zlto vyznacenej spojky alebo bocneho hrebena...
Rozsirenie datovej casti suborov s ohladom na panoramatickost, prip. ine subjektivne kriterium by velmi zalezalo od osoby (osob), ktore by to hodnotili - tak ako pise Lubo. Dlzka a prevysenie sa daju ziskat z mapy (tak to aj bolo), ale pre "oznamkovanie" musis usek naozaj prejst... je ich v systeme cca 2700.
Skor sa mi zda rozumnejsie kriterium zlozitosti, ktore by bralo do uvahy dlzku aj prevysenie. Prip. ak by sme stotoznili mieru zlozitosti s casom, dala by sa vyhladavat trasa s minimalizaciou casu.

Lubo

Chapem, vsetci mame svoje projekty a ine povinnosti. Hiking prachy nikomu neprinasa a s velkou pravdepodobnostou nikdy prinasat ani nebude (aj ked to je na dlhsiu diskusiu, ktora sem nepatri).

V sucasnosti sa zameriam na ziskanie co najvyssieho benefitu zo sucasnych dat. Do buducnosti je tvoj napad urcite zaujimavy a rad ho zahrniem. Budem na to musiet postavit team ludi, pretoze pre 1-2 ludkov je to nepredstavitelna zataz. Len pre ilustraciu, databaza v sucasnosti opbsahuje cez 2000 rozcestnikov a skoro 3000 usekov :-).

Risko

pokial viem, aspon to dakedy tusim tak bolo, tak farba znacky rozprava o tom, aka to je cesta, a udaj o prevyseni zcasti rozprava o zlozitosti. ale skor som myslel, ze by sa urobili dalsie subory dat pre kazdu z tychto alternativ. mas pravdu ze zazitok je subjektivny pocit, ale aj to sa da generalizovat, ked to pomenujeme napriklad ako panoramatickost. nie? :)

iny algoritmus pri tomto mojom modely nie je potrebny. pri nakratsej ceste sa snazis zostavit cestu s najnizsim celkovym suctom km, a dajme tomu pri tej panoramatickosti by sa jednotlive useky obodovali (10 - nestoji za rec, 0 - prekrasna panorama) a uz to mas to iste, cim by bolo cislo mensie, tym lepsi vyhlad.

ja to navrhnut nemozem, resp. si netrufam, lebo aj ked dlhe roky programujem (hlavne v php), tak podstatu takychto algoritmov som si vzal az teraz na musku (ma to asi 550 stran v anglictine). a este k tomu mam skolu, dva rozrobene projekty a spavat uz teraz chodim o tretej - stvrtej rano :(

Lubo

V zasade som za. Treba si vsak uvedomit, ze tvoje kriteria su velmi subjektivneho charakteru. Pre niekoho je maximalny zazitok prejst najvyssimi bodmi, niekto rad navstivi kazdu dolinu, niekto najradsej jesennym lesom, niekto chce prejst z bodu A do bodu B za co najkratsi cas.
To by samozrejme nevadilo, otazka znie ako nastavit algoritmus. Data, ktore su k dispozicii vyzeraju asi takto:
a) rozcestniky s nazvom a nadmorskou vyskou
b) useky s farbou znacky, dlzkou a prevyseniami

Riso (alebo ktokolvek), ak vies navrhnut rozumny algoritmus, ktory vyseka z tych dat viac informacii, budeme vsetci velmi vdacni.

Risko

pozrel som sa na pouzity algoritmus (Dijkstra) a rozmyslam, ze nebol by problem, keby sa vdialenosti mezdi uzlami nadefinovali aj ako:

  • A) zlozitost trasy (teda stupen narocnosti);
  • B) panoramatickost trasy (teda nejaky ten stupen zazitku)

Dalo by sa potom vyhladavat nie len podla najkratsej (najdlhsej) trasy, ale aj podla narocnosti, a zaujimavosti trasy.

Co vy na to?

Lubo

v momentalnom stadiu dlhu trasu optimalizuje podla vzdialenosti - t.j. kratsia cesta vyhrava. V takomto pripade je vhodne si cestu rozdelit na etapy, teda najprv nahodis stefanova-rozsutec a potom pridavas dalsie etapy az si tam kde chces. Zatial tam chyba funkcia, co by vedela spojit dve etapy do jednej pripadne to vyriesit nejakymi medzisuctami. Teraz treba rucne zratat etapy aby bol vysledok.

Rad by som aby do tohto fora pribudali pocity a zelania pouzivatelov a za par tyzdnov/mesiacov spravim novu verziu, ktora ich bude zohladnovat.

Rujir

Planner je super, len jedna drobnost. Co spravi v pripade, ze mu zadam dva pomerne vzdialene body, na ktore sa da dostat "priamo", ale aj oklukou. Ako priklad ma teraz napada len start Stefanova a ciel napr chata pod Chlebom v MF. Priama cesta vedie priamo na Grun, ale zo Stefanovej vedu este dalsie dva chodniky - cez Stoh a cez Rozsutec... Nehodilo by sa, keby sa dal navolit aj nejaky "medzibod"? Inak fajn praca. Len tak dalej!

Jojo

Super vec. Autori maju specialnu pochvalu :)
Hlavne co sa udajov v databaze tyka. Este "dostelujte" tu MF :)
Myslim, ze by bodla ciara nad sumarom.

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum