Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Výber GPS navigátora

Mfi

To Jano:
Vsetko je relativne. Ak nosis 3kilovu fotovybavu. Tych par gramov sa strati :) Hlavne pri mojich skoro 2metroch a skoro 100kg vahy. Ale ak to nema naozaj fungovat, potom je skoda nosit akukolvek vahu. Mal som prve GPS zabudovane v telefone, a to boli naozaj vyhodene peniaze.

Jano

To 1tom1:
Jasne, ten starsi procesor je slaby, ale az tak zle to nie je. Ja ako svoj zakladny pristroj pouzivam Geko 201, ktory ma tiez starsi procesor a je sice pravda, vypadky su, ale na bezny zaznam (resp. zakladne orientovanie) to uplne staci. Aj v lese. Ked obcas pouzivam starsi etrex s mapou SK Topo 1.0, tak ma ovela viac trapi nepresnost tej mapy nez obcasne vypadky v lese (v2.0 je podstatne presnejsia).

Dost zavisi, ako prijimac nosis, ja ho mam na batohu tak, ze vzdy prijima signal. Uz zavesenie na krk znamena zhorsenie prijmu, nieto este nosenie vo vrecku a pod.
Tak ci tak idem kupovat Legend HCx, takze to uz neriesim :-)

To mfi:
A nie je Ti ten 60csx strasne velky na beznu turistiku? Ja som ho mal parkrat, ale je to taka krava velka (ale dobra, to je pravda :-)

Mfi

Este doplnim - Exportovat presle trasy z tury do GoogleEarth a pozriet si ich v 3D je tiez pekna hracicka. Rovnako aj opacne. Planovanie tras cez GoogleEarth. (Povedat si uz doma - tadial nejdem, je to tam strme. Alebo - tento strom chcem vidiet :))

Mfi

Ja osobne mam Garmin 60csx. A jednoznacne by som na turistiku iny nechce. Zazil som s nim neskutočne veci a naozaj ma viac krat zachranil od veeeeelkych problemov. Co sa tyka mojich kriterii:

Ak to ma byt na turistiku - tak original turisticke GPS (Hlavne koli odolnosti a vydrzi baterii. Mam aj PDA-cko). A nieje problem ho pouzit aj v aute.

Ak sa nepohybujem rychlejsie ako tych 5km/h - potrebujem magneticky kompas, pretoze GPS kompas je nepouzitelny.

Ak vyskomer - tak barometricky. Ten sa s GPS iba nastavuje a synchronizuje. Je to neporovnatelne presnejsie.

Mapa sice papierovu mapu pri planovani a celkovych prehladoch nenahradi, ale nova topomapa slovenska je uz dost presna a clovek naozaj nezabludi (skusenost aj s prechodom Nizkych tatier v snehovej fujavici s viditelnostou tak 5m).

Presnost a citlivost - ani neriesim. Chytil som signal aj tam, kde som ho necakal. Dalo by sa samozrejme diskutovat kolko toho ten procesor iba dopocital z predchadzajucich merani....

A co sa tyka hromadneho priradenia suradnic fotkam - je to zalezitost par kliknutí mysou vo PhotoStudiu.

1tom1

Vraj je fajny Garmin GPSmap60 Cx, clovek co ho ma vravel ze skutocne s nim nie je ziaden problem so signalom. Sak ma novy procak a este aj externu antenu. No ale ta cena je niekde inde...

1tom1

Sak to Jano, ten co pouzivam ma starsi procesor, chcel som si to len overit ci je to v tom. No tak je to potom bieda. Skutocne ked som v neakom poraste - les a pod. ma GPS fakt problem... Potom je to dost na nic. GPS potrebujem skor v lese ako niekde na hrebeni. Stalo sa mi napr. min. rok v NT, ze som stratil v lese znacku. Pri snahe pouzit GPS ani za toho certa - les nebol ani husty, len trocha hmla a uz to nedokazalo prijat signal.

Misob

Viator, konkretne aky model pouzivas?

Viator

Mal som Garmin eTrex, ale citlivosť nič moc. Stačil riedky les a trochu v doline a bolo po navigácii. Už tretí rok používam PDA s externou anténou (po kábli) a výpadky sú minimálne. Anténu mám v hornom vrecku batoha, PDA v púzdre zavesený na ľavom popruhu, vždy po ruke. Mapový soft Oziexplorer a naskenované mapy sú to pravé orechové do hôr. PDA-čku zopár kvapiek neuškodí, keď je lejak, tak putuje do sucha. Výhodou PDA je o.i. aj cena voči podobne vybaveným jednoúčelovým navigátorom.

Jano

Nič z menovaného im prakticky nijako nevadí. Môže im vadiť (najmä ak majú starší procesor) naozaj hustý lesný pokryv, vysoké budovy, hlboký kaňon či dolina, zatienený výhľad na juh, sklo auta s vyhrievaním alebo integrovanou anténou a i., ale počasie nie.
Teoreticky môže súvislejšia vrstva vody, nachádzajúca sa medzi družicou a anténou znížiť kvalitu signálu (napríklad skutočne mokré lístie na stromoch, vrstva vody na anténe, vrstva vody na skle auta) v kombinácii s vyššie menovanými faktormi znížiť kvalitu, ale ide skôr o teoretickú úvahu, podľa mňa ide o nepozorovateľné zníženie kvality príjmu ...

Pepo_SK

S GPS navigatormi nemam zatial skusenost a tak by ma zaujimalo ako pracuju ked je fakt hnusne pocasie. Huste snezenie, burka a podobne. Ci su plne pouzitelne.
Sice to nema asi nic spolocne ale ked dobre leje alebo snezi tak digitalny satak nam blbne lebo to sposobuje rusenie. Tak ma napadlo ci GPS pristroje nemaju podobny problem.

Jano

1tom1, staršie Garminy majú slabšie procesory (GEKO, eTrex okrem HCx a i.), ale aj tak v pohode použiteľné na bežné účely. Novšie Garminy majú oveľa citlivejší procesor (eTrex HCx, CS60x ...) s oveľa lepším príjmom signálu, pri bežnom používaní bez problémov (naopak - chytajú aj odrazy od budov a pod. a teda aj tam je nejaka nepresnost). Takže si pýtaj prijímač s procesorom SiRF III alebo ekvivalentným ...

1tom1

Ahojte, nosim obcas na viacdenne treky kamaratove GPS Garmin eTREX Legend CX.Mam taky dojem ze ma velmi slaby signal v lese, v poraste kde je nie priamy vyhlad na oblohu - staci len par stromov... Rad by som bol keby napisal niekto kto ma taky isty model a ake ma s nim skusenosti. Pripadne ake GPS by ste odporucili pre vyssi signal? Vdaka

Matee

Mapa ostane stale mapou a na GPS nikdy nebude to co na dokladnych turistickych mapach.To je fakt.

Markul

Téma fotky a GPS je myslím zrelá na zlášť rubriku.V poslednej dobe tento trend dosť podporujem a myslím že v budúcnosti to bude bežná vec hlavne z dôvodu vzniku veľkého množstva fotografií vďaka lacným digitálom. Synchronizáciu však skôr vidím zatiaľ v softwérovom riešení, ale predpokladám že časom začnú GPS prijímače dávať priamo do bežných foťákov.
V Prahe som videl jednu výstavu nádherných fotografií z celého sveta a ich autor pochopil nové trendy a dal im tretí rozmer práve tým, že pri každej boli uvedené GPS súradnice, takže každý si mohol na mape nájsť ich presné miesto fotenia, alebo sa tam rovno vybrať :-)).

Lubo

nik z nas, co tu diskutujeme, pokial viem nevlastni zaroven pro-DSLR a GPS prijmac, takze len teoretizujeme :-))))

v praxi to funguje tak, ze mas fotak na krku stale, objektivy mas na pase, z tela fotaku ide kabel do GPSky, ktora je pripnuta na vrchu popruhu batoha. Videl som takeho typka v Denali National Parku na Aljaske. Bol to ranger a mapoval pohyb zveri. Na to je GPS nepostradatelnou pomockou. Dalej to ocenia geodeti, architekti, zachranari, policajti, ci ini profici. Pre obycaneho fotoamatera akymi je asi vacsina z nas, je to k nicomu. Azda len pekna hracka. Pre mna by to zacalo mat zmysel ak by bolo spojenie bezdrotove.

Ja by som bol velmi rad keby to ludia pouzivali a posielali mi take fotky, Hikeplanner by vedel ukazovat foto z daneho chodnika.

Tento efekt sa vsak da relativne pohodovo dosiahnut inak. Existuje soft, ktory na zaklade casov zo zaznamenaneho Tracku v GPSke a casu odfotenia fotakom vie urcit priblizne suradnice kazdej foto a dat jej to do EXIFu. Uspech je vsak zavisly od presnosti synchronizacie casu na GPS a vo fotaku. Pri turistike su vsak pripadne rozdiely celkom zanedbatelne podla mna.

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum