Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma Ako zbrzdiť pád na zľadovatelom svahu?

Tigervegetarian

Ale veď to nie je vôbec v rozpore s tým čo som napísal. :)
Samozrejme že v náročnom teréne treba lyžovať tak že sa nepadá. Preto som napísal že lyžovať treba primeranou rýchlosťou, a „normálne“, čiže prispôsobiť jazdu daným podmienkam. :)

A píšeš že si viazanie nastavoval metódou pokus omyl. Lepšie je nastavovať ho podľa tabuľky ktorú obsahujú papiere k viazaniu. Čiže pri kúpe viazania si k nemu treba pýtať aj tie. Lebo keď ho niekomu namontujú v obchode, tam mu ich nemusia dať. Ja som si svoje viazanie namontoval sám cez víkend v práci, a som spokojný. A keďže som si ho z obchodu odniesol v krabičke, boli k nemu aj papiere s tabuľkou na nastavenie vypínacej sily. Pokiaľ má človek nastavenú vypínaciu silu primerane, čiže primerane svojej výške, hmotnosti, a štýlu jazdy, tak mu to viazanie nemá prečo bezdôvodne vypnúť. Takže ak tebe vyplo, buď si mal nastavené slabo, alebo si išiel prirýchlo. Ja som za túto zimu už zopárkrát stihol padnúť, ale lyže mi nevypli ani raz. A tom mám nastavenú vypínaciu silu (teraz sa podržte) číslo šesť. Síce som vyššieho vzrastu, ale som chudý, takže nemám vysokú hmotnosť. Okrem toho lyžujem konzervatívne. Takže mi to stačí. Pokiaľ človek lyžuje opatrne, tak môže padnúť dvoma spôsobmi: buď na chrbát, keď si nedá pozor na ťažisko (hlavne keď je rozbitý terén, alebo sa mení typ snehu každých pár metrov), alebo padne „na hubu“ keď zachytí lyžou nejakú hrču, alebo prekážku pod snehom. Stalo sa mi túto zimu niekoľko krát jedno aj druhé (samozrejme v ľahkom teréne) a lyže mi nevypli ani raz. Niečo iné je krkolomný pád pri vysokej rýchlosti, ale tak jazdiť je podľa mňa hlúposť, a ako si sám napísal, nad 35 stupňov nie je normálne lyžovanie, a tam si nejaké frajeriny človek nemôže dovoliť.

Inak úplne súhlasím s tým čo Sanco napísal že je dôležité sa postaviť na lyže. Hlavne na strmšom svahu, tam sa inak ani nedá. Ale nemusí to platiť vždy. Napríklad na miernom svahu sa je veľmi ťažké postaviť na lyže, a stačí klzký svah 25 – 30 stupňov, a keď človek nemá ako zastaviť, a rozbehne sa, aj tam to môže zle skončiť. Tam sa dá zabrzdiť paličkou. Ale to platí iba na miernych svahoch do tridsať stupňov. Inde by bolo dobré mať pre každý prípad pripravený čakan, tak ako sa to odporúča v metodike. A určite treba zohľadniť podmienky na mieste. Ak človek ide lyžovať nejaký zmrznutý žľab, a okrem lyží nemá nič na zastavenie, tak nech si tú vypínaciu silu dá trochu vyššie. Ale nieje to dobrá rada pre každého. Vysoká vypínacia sila je predovšetkým určená pre pády pri vysokej rýchlosti, kde dochádza k silnému a rýchlemu trhnutiu. (Niečo ako keď si človek chlp na brade vytrhne rýchlo, tak to nebolí, a keď pomaly, tak to bolí.) A počíta sa že pretekári sú trénovaní, a majú v dôsledku adaptácie organizmu pevnejšie nielen svaly, ale aj kĺbové väzy a kosti. Keď si netrénovaný, pomaly lyžujúci amatér dá privysokú vyp. silu, môže prísť ľahko k úrazu. Len na to som chcel upozorniť.

Lubo

Za tie poistne remienky ti to tu teraz Peter61 nanda :-)

Kali11

Chodil som na skialp s ludmi,ktori nepadali,viazanie mali na nevypnutie a vyzva na zlyzovanie bola klasifikacia horol.terenu.Ked to bolo 2,3 tak sa zjazd pocital.Ja som vacsinou siel na \\"jeden obluk\\".Prezil som a chodim s nimi dalej.Nosim prilbu,poistne remienky a stale si platim poistku.

Lubo

Tigrik, si vedla a Sanco ma pravdu.
Kto ide do volneho narocneho terenu musi vediet lyzovat tak, ze nepada. A ak ano, tak kontrolovane. Ovela horsie je, ked ti lyze v nejakom tazkom zlabe vypnu, hoci by si to v pohode ustal. Vlastna skusenost - ked som sa pozbieral v Deresskom kotli, nasiel lyze a zvysok vystroja, hned som pomocou vreckoveho nozika nastavil vypinaciu silu o 1 DIN vyssie. Takto metodou pokus-omyl som sa dopracoval k idealnemu DIN pre mna.
P.S. lyzovanie 35 a viac stupnoveho svahu s "normalnym" lyzovanim nic nema a ked si trenovany a svoje lyze dobre ovladas, tak aj v pripade padu vies, ako predist zlomenine. A pokial ma byt cenou za zabrzdenie nad priepastou zlomenina, tak prosim. Lepsie je nechat si operovat zlomeninu, ci robit plastiku krizoveho vazu ako vonat fialky od spodu.

Tigervegetarian

Ťažké úrazy dolných končatín spôsobené tým že lyže nevypnú nič? Špirálové zlomeniny, otvorené zlomeniny, roztrhané väzy v kolenách, zranenia s celoživotnými následkami nič? A to nehovoriac o tom čo sa stane keď sa niekto s viazaním na maximum ocitne v lavíne?

Vypínacia sila MUSÍ BYŤ PRIMERANÁ, nastavená podľa tabuľky. Lyžovať sa má PRIMERANOU rýchlosťou, v ťažkom teréne to platí desaťnásobne. Pokiaľ človek lyžuje NORMÁLNE, tak sa nemá čo báť že mu bezdôvodne vypne lyža. Samozrejme že musí mať normálne viazanie. Nie tie hnusné poplastované bullshit viazania čo sa bezdôvodne lámu. Ak niekomu mu ide len a len o rýchlosť, tak takému niet žiadnej pomoci, a skôr či neskôr sa zabije, a to bude dobre, lebo nebude ohrozovať ostatných. Toto je jedna vec čo mňa neskutočne irituje, a kvôli ktorej som prestal chodiť do lyžiarskych stredísk. Ten „freeriderský“ idiotizmus, absolútne zvrátená filozofia, kde jediným cieľom je rýchlosť. Rýchlo idúci lyžiach stráca akúkoľvek eleganciu, pripomína decko ktoré ukradlo rodičom kľúče od auta, a rúti sa s ním po ceste aby napálilo do stromu. A to už nehovoriac o tom že rýchly lyžiar je nebezpečný pre ostatných. Už samotný pojem freeride je slovo umelé, a označuje sa ním akási rýchla frajerská pirátska jazda, spravidla vo voľnom teréne, čiže niečo bláznivé, choré, a čo je v rozpore s naozajstnou filozofiou a úctou k horám. Ľudia úplne osprostievajú. Na dnešných upravených svahoch a s carvingovými lyžami sa naučí lyžovať doslova každý manták čo ani po schodoch nevládze výjsť, a niektorí už ani nevedia lyžovať klasickým spôsobom. Keď vidím ako rýchlo teraz všetci lyžujú, tak nechápem že tých úrazov nie je ďaleko viac. Pri tej rýchlosti si ten zjazd človek ani neužije. Rýchle lyžovanie je povrchné a choré. V neupravenom teréne dvojnásobne. Odporúčať maximálnu vypínaciu silu je totálny nezmysel. To si môže dovoliť iba blbec, alebo nejakých pár dober trénovaných kaskadérov, ktorý sa na nejaký konkrétny zjazd dlho pripravujú.

Sanco

Malá rada. Kto chodí lyžovať voľný terén, mal by mať nastavené viazanie na maximum. V žiadnom prípade mu nesmú lyže vypnúť. Pokiaľ ostanú lyže na nohách, vždy je možnosť o5 sa na ne postaviť, prípadne nimi spomaliť alebo zastaviť pád. Toto nie je rada, ktorú som niekde čítal, alebo počul. Je to vlastná skúsenosť, ktorá mi minimálne 2 krát pomohla ujsť zubatej v poslednej chvíli.

Peter61

A aby to nebolo take vazne:
navrhoval som v ramci junoveho zimneho stretka svts.sk sutaz pre I-VhT v dosahovani maximalnej rychlosti padu na firne. Merany usek mal koncit 10 m nad plesom. :-D
neviem preco sa nam dajak hromadne nehlasili ....

Peter61

xxxx, dajak asi sa nerozumieme - o tych lyziarskych svahoch som pisal ako o moznosti na trening na (umelom) snehu v obdobi, ked uz sneh v nizinach nie je a kvoli treningu sa do Tatier/Fatier nemusi dat ist kazdemu.A pritom ľetne Alpi sa blizia.
Btw pri prvom vystupe na MB som videl ucasntiky zajezdu, ktori si pri ref.Gouter prvykrat v zivote obuvali macky. Po x rokoch som zasa videl lidi, ktori si skusali pad rovno nach chatou. To bola celkom bohumila cinnost, akurat ze ten magor sa popri tom vystal rovno na svah, z ktoreho "kuchari" nahadzuju na strechu (starej) chaty sneh na topenie/varenie.

Kali11

Ten posledny naraz necitis,len ho vnimas.Pri pade kazda bunka reaguje na adrenalin tak uzastne ze nepocitujes bolest.Je to pre prezitie.

Zemo

Ja som zletel pred tyzdnom v Rakusku.
Istil som sa cepinom, ale vysmykol sa mi z putka. Naozaj ako sa tu pise pad na strmom ladovom svahu je poriadna supa, ja som mal pocit ako ked odstartuju dostihy, proste v momente idete tak rychlo ze je to tazke si dopredu predstavit. Lyze boli dole z noh v momente. Letel som niekolko sto metrov, a bolo to uplne peklo, presne ako tu niekto pisal som cakal kedy pride ten posledny naraz. Ale nieje pravda ze zaberaju iba pudy, rozmyslat sa pri tom este da a treba skusat brzdit vsetkym co este mate. Nakoniec som to ubrzdil lyziarkami, ale to bolo skor o stasti ze som vbehol do kuska maksieho snehu. Skoncil som len s vyklbenym ramenom. Mat trening a spravnu vystroj sa urcite oplati. Ja som mal novy cepin a dal som si tam len provizorne putko - velka chyba. A velke ponaucenie ze niektore useky radsej obist alebo zliezt na mackach.

Viol

pripomenuli ste mi nepríjemnú situáciu pred vyše týždňom, keď sme šli s kamoškou na Štefáničku. už nad Halaškou fúkal veľmi silný nárazový vietor (ale až na hrebeni, tesne pred chatou nabral tie ozajstné grády) a terén bol už vtedy samý ľad, kam len oko dovidelo.. šli sme na skialpoch hore, ja som v hornej časti obula aj mačky (haršajzne) na lyže. akonáhle sme sa prehupli do sedielka, ktoré je len cca 50 metrov od chaty, silný náraz vetra ma zhodil (lepšie povedané preklopil - lebo síce mačky boli dobre zaseknuté v ľade, ale vietor sa mi oprel do veľkého batoha a mojej mušej váhy...) - ani paličky nezabránili v tom vetre strate rovnováhy. myslela som, že keď budem na zemi, už ma nebude odfúkavať, ale ako som ležala na chodníku na boku, začal ma vietor sunúť smerom ku kraju "chodníka" (zľadovatelej lávky)... fakt to bol pocit bezmocnosti, keby ešte raz zafúklo, nevedela by som už na tom zvažujúcom sa svahu smerom do doliny Štiavnica vôbec zastaviť... v momente, keď na chvíľu víchor povolil, rýchlo som si upravila prekrížené lyže (a nohy) tak aby som sa na ne mohla opäť postaviť. až keď som prišla k jednej ľadom obalenej tyči zimného značenia a chytila sa jej ako kliešť, som sa obzrela a videla som, že kamoška v tej istej polohe bojuje s lyžami a vetrom.. nakoniec sme to zvládli a došli na chatu vporiadku. vtedy som si ale uvedomila, ako sa v jednej krátkej chvíli (aj napriek zdanlivo postačujúcej výstroje) môžem stať bezmocnou hračkou vetra a prírody... hore zdar a rešpekt!

Eric

Raxalpen, traverz zlabu, ktory koncil asi az niekde v pekle (nebolo vidiet, v doline bola hmla), chalan zakopol a uz letel. Sklon bol cca 40 stupnov a firn tvrdy, takze za moment svistal ako tatranska strela. Zasekol a brzdil. Zviezol sa este dobrych 150 metrov, ale nakoniec zabrzdil. Predna cast jeho osatenia bola potom dost smiesna :) Oslava este lepsia. Naucit sa brzdit sa fakt oplati, reci o tom, ze aj tak to nezvladnete, neberte prosim do uvahy.

Lubo

Skialpfest 2003, jarne firny v Zapadnych Tatrach. Sli sme turu s dvoma vodcami (sucast Skialpfestu). V traverze do Jamnickeho sedla popod Ostry Rohac vypadol chalan. Ubrzdil cakanom cca po 50m padu. Turu dokoncil v pohode. Takze cakan ano, trenovat ano ano ano :-).

Xxxxx

Konečne niekto napísal, že brzdenie cepínom je dobré akorát na lyžiarskom svahu(kde to aj väčšina ľudí zrejme trénuje) Netreba mať falošný pocit istoty, že kdyby náhodou neco ... tak sa to dá ubrzdiť ... nedá ... ja som mal šťastie :-)

Kali11

Velmi dobre rady,aj ked sa zda ze ked clovek leti,posobia iba pudy a reflexy,nie je to tak.Mozog zrychli uvazovanie x krat a ulozene vedomosti pomozu.

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum