Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma Výšková choroba, horská choroba, AMS, HAPE, HACE , výškovka

ELBe

Výšková choroba vo VT? Skôr je to horský folklór. Veď bežná vec – lietadlo: tlak v kabíne zodpovedá výške asi 2 500 m pri letovej hladine asi 10 000 m, do ktorej sa pasažieri dostanú za pár minút, skôr ako lanovkou na Lomničák. Aké percento z nich by muselo pociťovať príznaky výškovej choroby? Príčinu pobolievania hlavy pri výšľapoch v Tatrách treba hľadať v predchádzajúcej noci, myslím...

Bandolero

Tak-tak ono peso dam prev. 1300m ale s autom som presiel dalsich 1000 m.My dolniaci to mame tazke :D

Juh

majo105 11:24: So zmenou tlaku vzduchu pri zmene počasia v porovnaní so zmenou tlaku vzduchu s nadmorskou výškou by som to až tak jednoznačne netvrdil. Vôbec najvyšší atmosférický tlak vzduchu redukovaný na hladinu mora bol nameraný 31.12.1968 na Sibíri v Rusku, mal hodnotu 1083,8 hPa. Vôbec najnižší atmosférický tlak vzduchu redukovaný na hladinu mora s hodnotou 870,0 hPa bol nameraný 12.10.1979 počas tajfúnu Tip v Tichom oceáne. Rozdiel týchto dvoch hodnôt je 214 hPa a pochybujem, že by sa na jednom mieste na Zemi mohli v priebehu niekoľkých hodín vystriedať dva takéto extrémy. Za bežného počasia sa atmosférický tlak vzduchu redukovaný na hladinu mora zväčša pohybuje v rozmedzí približne 980 - 1030 hPa, čiže bežná zmena tlaku vzduchu sa pohybuje v intervale okolo 50 hPa. Pri výstupe z výšky 0 m nad morom do výšky 2000 m nad morom poklasne podľa MSA tlak vzduchu z 1013,3 hPa na 795 hPa, ten rozdiel je 218 hPa.

Peter61
  1. pls rozlisujte v prispevkoch tlak krvi a atmosfericky tlak
  2. kazdy reaguje individualne, ale "Gaussova krivka nepusti"
  3. priznaky lahkej formy AMS su imho podobne ako "pri opici", takze ludia s lahkymi priznakmi svoje problemy/diskomfort nemusia vobec pripocitat vyske. Ved predsa vyslapali iba 1200 m. Ze sa dalsich 1000 m priviezli za 3 hodiny, na to zabudaju.
  4. na rozdiel od primar.sk novsie zdroje uvadzaju mensie riziko AMS u starsich rocnikov.
  5. bolesti /hucanie v usiach kvoli (ne)vyrovnavaniu tlaku pri rychlom postupe ( lanovka) problem u deti, ale mohli by byt aj pri dospelych - pri/po zapaloch etc.
  6. ICHS je problem

linky v dalsom prispevku

Bandolero

@clarion noo moze byt.Ja mam selest na srdci,tak mozno to bolo tym.Ale ako som pisal podobne som sa este vo VT necitil.

Clarion

Ako človek trpiaci ischemickou chorobou srdca a pár "ďalšími" srdečnými problémami môžem napísať, že výškovka v Tatrách áno, žiaľ, ale aklimatizácia v podstate jedna noc. Príznaky: Zývanie, tlak v ušiach, nutkanie na spánok, veľmi krátke dýchanie, trošku problém zo zorným poľom, nadmerné potenie a občasná bolesť a tlak na hrudi. V Alpách to bolo horšie, Pri 3500m n.m. to trvalo 2 dni. Pomáham si neštandardnými prostredkami. (injekcie).

Pravdepodobne pri srdečných ochoreniach problém nastupuje aj v nižšej nadmorskej výške.

Cyro

Myslim si ze spominane tazkosti nie su vyskovou chorobou v pravom zmysle slova (kedze je to v Tatrach). Skor si myslim ze tie problemy mohli byt sposobene nahlou zmenou tlaku vzduchu, (niektori ludia, hlavne s nizsim krvnym tlakom su na to dost citlivi), momentalnou indispoziciou turistu (niekedy ti to skratka nejde, premahas sa pri kazdom kroku, myslim ze kazdy z nas to obcas pocituje), pripadne ked je clovek pred turou velmi najedeny (alebo az nazrany)... Alebo kombinacia viacerych faktorov :-)

Ucinky nadmorskej vysky som si na vlastnej kozi vyskusal v Juznej Amerike, vo vyskach nad 3400 - 3500 m a bola to pekna sranda :-)

Majo105

jedine, že by ste tých 2300 výšk. metrov prekonali v priebehu pár minút, tak to by bolo cítiť v úšiach :)

Majo105

Na zvýšenie/zníženie tlaku podľa mňa skôr viac pôsobí zmena počasia (slenčné počasie->daždivé počasie) ako nadmorská výška, Tatry sú príliš nízke :) Aj saturácia kyslíka je vraj najvyšších polohách cca. 98% normálu...

Bikemartin

Hoši, máte to pomýlené, tlak vzduchu s rastúcou nadmorskou výškou klesá.

Peto.z.bb

Poznam to len z vyssich pohori ako VT, ostatne sme to v Dolomitoch prvy den po prichode citili vsetci. Info ze sa to moze stat aj na Rysoch, aj vysvetlenie preco (nadpriemerne vysoky tlak) je pre mna cenna, vdaka. Kto vie, ako je tomu mozne predchadzat inac ako aklimatizaciou (myslim skor na byliny kt. vplyvaju na nas tlak krvi a pod.), a ako si vieme pomoct ked nas to chyti (co mat v lekarnicke a pod.), nech nam nevzdelanym :) napise, vopred velmi pekne dakujem.

Bandolero

No ja do Tatier chodim tak 4-5 krat do roka.Inak len nizsie pohoria.Myslel som si ze nebudem tak citlivy na vysku.Inak este sa mi to nikdy nestalo vo VT...

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Daulagiri k článku: Tri Vody Prechádzal som okolo 1.5.2024, oddychoval a skrýval som sa tu pred silným slnkom. Prístrešok je pekný, na spanie len v núdzi, ale pred dažďom by mal ochrániť do …

nová téma