Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Novinka Pre výrazné oteplenie HZS očakáva mokré lavíny

Horská služba varuje v utorok pred výskytom mokrých lavín v dôsledku výrazného oteplenia takmer vo všetkých nadmorských výškach slovenských pohorí. V Tatrách nad pásmom lesa prevláda zvýšené lavínové nebezpečenstvo, teda tretí stupeň.

"Uvoľnenie lavíny je možné už pri malom dodatočnom zaťažení, tiež sa očakáva uvoľnenie spontánnych lavín. Vyskytovať sa budú predovšetkým na strmých svahoch a v žľaboch, kde pripadlo najviac snehu počas posledného sneženia," konkretizovali horskí záchranári. V polohách do 2000 metrov nad morom sa na trávnatých svahoch môžu vyskytnúť aj kĺzavé základové lavíny.

V dôsledku silného oteplenia je sneh prevažne mokrý. Výnimkou sú severné orientácie v najvyšších polohách Tatier, kde sa stále nachádzajú dosky, vankúše a preveje. Vetrom exponované hrebene sú často vyfúkané na tvrdý až zľadovatený povrch. Súvislá snehová pokrývka sa nachádza od nadmorskej výšky 1100 až 1200 metrov, nad hranicou lesa dosahuje výšku jeden až tri metre.

Vo Fatrách prevláda mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. "Uvoľnenie lavíny je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení. Očakáva sa aj uvoľnenie spontánnych mokrých lavín na strmých svahoch," upozornili z HZS.

(tasr)

Novinky

Novinka

Lyžiarsky klub Baba upozorňuje na uzáveru časti Babských trailov. Na okruhoch A, B a traile Tajná Baba prebieha plánovaná ťažba dreva. Babské traily sa nachádzajú na Pezinskej babe v Malých Karpatoch.