Hiking.sk HIKING.SK Posledná zastávka pred cestou na hory

Vysoká zo sedla Ostrvy. Foto – Ľubomír Mäkký
Basecamp

Špeciál s tipmi na túry vo Vysokých a Západných Tatrách

17. 06. 2021
Turistická sezóna sezóna vo Vysokých a Západných Tatrách už začala. Množstvo turistických chodníkov, ktoré boli sedem mesiacov uzatvorené, je opäť k dispozícii návštevníkom. V tomto dieli basecampu sa zameriame práve na tipy z Tatier, z Vysokých, Západných aj z ich poľskej časti.

Hneď na úvod pripomíname, že v Tatrách je ešte pomerne dosť snehu. Na snehových poliach je vysoké riziko pošmyknutia a úrazu. Viac o aktuálnych podmienkach a ďalšie správy z TANAPu nájdete v tomto článku.

Na záver pripájame zoznam aktuálnych uzáver turistických chodníkov a predpoveď počasia.

Dnešný basecamp zostavila Soňa Mäkká

1. Tip na túru

Celodenný prechod Zadnou Javorovou dolinou cez sedlo Sedielko na Téryho chatu a do Starého Smokovca. Horná časť Javorovej doliny je veľmi pekná s výhľadmi na Belianske Tatry, zároveň tu nestretnete veľké množstvo ľudí, až pri zostupe od Téryho chaty.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

2. Tip na túru s deťmi

Jitka Švarcová prešla populárnu túru v Západných Tatrách cez Roháčske plesá a Roháčsky vodopád pomerne netradične. Okrem nosiča pre malú Lucku niesli počas celého okruhu so sebou odrážadlo.

3. Tip na cyklotúru

Roman Matkovčík absolvoval cyklookruh z Tatranskej Kotliny cez Lendak, Bachledovu dolinu, Monkovu dolinu a späť do Tatranskej Kotliny. Ide o veľmi fotogenický výlet, s nie veľkou vzdialenosťou, ale takmer tisíc metrovým prevýšením.

Ďalšie tipy na túry

Ďalšie tipy v kategórii vysokohorská turistika a horolezectvo

Ďalšie tipy na túry s deťmi

Poľské Tatry

Príbehy z Tatier

Z fotogalérie

Vysoké Tatry z Ulože

Výhľad z Ulože

Prečítajte si

Po prvom fatálnom útoku chcú poľovníci a lesníci opäť strieľať medvede, vedcom a ochranárom to nedáva zmysel

Vypočujte si

Viktor Beránek pôsobí ako chatár na vysokotatranskej Chate pod Rysmi už viac ako 40 rokov. Témou 25. podcastu bolo jeho chatárčenie, či a ako sa za tie desaťročia zmenili návštevníci hôr, reč prišla aj na panoramatickú kadibúdku a nosičstvo. Dôležitou kapitolou bol život v socializme, kedy režim rozhodoval, kto, kde a kedy bude žiť a pracovať.

Vypočujte si ako podcast

S chatárkou Zamkovského chaty Jankou Kalinčíkovou sme sa rozprávali o pohnutom osude Štefana Zamkovského, ktorému komunisti zničili život. Tiež o chate, chatárčení, vysokohorských nosičoch či o prebiehajúcich rekonštrukčných prácach.

HIKING.SK podcast

Miki Knižka bol od 17-tich rokov horským nosičom. Neskôr sa odsťahoval do Kanady, kde pôsobil v miestnych horách. Po tom, ako sa stal horským vodcom, sa vrátil na Slovensko a do Kanady vodil klientov na heliskiing. Koncom roka 2020 prebral Zbojnícku chatu. V Hiking podcaste sme sa s ním rozprávali o tom, ako zladí svoj život horského vodcu s chatárčením a čo chata v blízkej dobe urgentne bude potrebovať.

HIKING.SK podcast

Počasie cez víkend

Bude veľmi teplo, SHMÚ na sobotu vydal výstrahu pred vysokými teplotami najmä pre južné, juhovýchodné a západné Slovensko. Najvyššia denná teplota 30 až 35°C, na Orave a pod Tatrami miestami okolo 28°C. Rovnako má byť aj v nedeľu, prehánky a búrky sa môžu vyskytnúť len ojedinele.

Uzávery turistických chodníkov

Nová uzávera v Malej Fatre na zeleno značenom chodníku cez Boboty (úsek Tiesňavy - Vrchpodžiar). Chodník bude uzavretý do 15. 8. 2021. Dôvodom uzávery je hniezdenie orla skalného.

Uzavretý je modro značený turistický chodník medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským plesom popri ozubnicovej železnici.

HZS upozorňuje na ťažšiu schodnosť týchto chodníkov

Z dôvodu popadaných stromov a zlého značenia je ťažšie prechodný zelený TZCH Svorad – Špania – Lômy (Lomné) a zelený TZCH Prosečné - Dolina Borovianky.

V Lúčanskej Malej Fatre je na zeleno značenej trase z Vrícka na Kľak ťažko priechodný TZCH z dôvodu popadaných stromov, v úseku nad Kľackým vodopádom.

Z Malej Fatre je dôvodu bezpečnosti je uzavretý žltý TZCH Chrbát Stohu - Medziholie tzv. Stohová skratka. Pre popadané stromy je ťažko prechodný zelený TZCH zo sedla Brestov na Javorinu neďaleko Chaty pod Suchým.

V Slovenskom raji sú v roklinách Veľký Sokol a Kláštorská roklina v zlom technickom stave sprístupňovacie zariadenia a prechod roklinami je veľmi náročný. V zlom technickom stave je tiež sústava drevených rebríkov v doline Bieleho potoka a to na zelenej značke od ústia Kyseľa po Klauzy.

V Poloninách je po ťažbe ťažko prechodný modrý TZCH Uličské Krivé - Ruský Potok.

Fórum 1 príspevok
Špeciál s tipmi na túry vo Vysokých a Západných Tatrách 20/06/21 18:37 1 príspevok
Najnovšie články
 
Túra Motanica osadami Terchovej Pôvodne som chcel na autorskom stretnutí v Dierach pri Terchovej ísť na túlačky inam, ale fakt, že nebolo až také ideálne počasie a najmä to, že takto s kolegami veľmi nemám možnosť pochodiť nejaké trasy, tak som rozmýšľal … » celý článok dnes Henrich Tomáš Malá Fatra, Kysucká vrchovina
Túra Z Krupiny do Vyhní cez Kozelník 1 Prakticky všetky dlhšie túry, čo som absolvoval v Štiavnických vrchoch, začínali, končili, prípadne prechádzali ich srdcom, samotnou Banskou Štiavnicou. Tak teraz si plánujem niečo ... » viac 24/07/21 Vladimír Mikuš Štiavnické vrchy
PR Dovolenka v Pieninách: Červený Kláštor, plte na Dunajci, či Tri koruny Dovolenka na Slovensku je výborný nápad. Tento itinerár sme pre Vás pripravili v spolupráci s rodinným podnikom Antiqua Villa, ktorý svojim hosťom sprostredkúva jedinečné zážitky a ... » viac 19/07/21 sponzorovaný článok Slovensko
Najnovšie články autora
 
Basecamp Lúky s výhľadmi aj horské doliny na bicykli či s kočíkom V dnešnom basecampe sme vybrali viacero výhľadových túr horskými lúkami. Nájdete tu tipy na túru okolo horských samôt na Kysuciach, túlačku južnou časťou Levočských vrchov aj cyklotúru otvoreným terénom Silickej planiny. … » celý článok 22/07/21 Soňa Mäkká Basecamp
Basecamp Skombinujte jaskyne s poldennou túrou v okolí Na Slovensku je 13 jaskýň sprístupnených klasickým spôsobom, ďalšie takzvaným turistickým spôsobom. Mnohé z nich ležia priamo na značenom chodníku alebo v jeho blízkosti. K návšteve ... » viac 15/07/21 Soňa Mäkká Basecamp
Basecamp Tento víkend aj túry na hrady či ku skalným obydliam V dnešnom basecampe sme pozbierali tipy z celého Slovenska, okrem klasických túr sme pridali aj kultúrne zaujímavosti, samozrejme spojené s pohybom, ako hrady, skalné obydlia, skanzen, či ... » viac 08/07/21 Soňa Mäkká Basecamp
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
0.49 (0.22)