Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Chcete zabiť medveďa?

Wolflike

lubo: a co ked prave ten kriticky bod 2. je u nas proste nerealizovatelny, prave vzhladom na celkovu industrializaciu krajiny a prakticky neexistenciu dostatocne velkych nenarusenych uzemi? presne to ma napadlo ked som pisal clanok o smoky mountains, to je tiez narodny park nevelkej rozlohy relativne, ale je to naozaj narodny park, divocina, nie to co sa rozumie pod narodnym parkom na slovensku, cize opat je to uplne ina situacia. je iste fajn zvysovanie osvety, rovnako ako technicke prostriedky ako tie "antimedvedove" kontajnery na smeti a pod. to je to dobre. na druhej strane tvrdit ze pocty medvedov su pre krajinu ako slovensko irelevantne pretoze starosti "robia len problemove medvede" - to je podla mna tiez velmi extremny pristup. tiez suhlasim s moznostami hladania spoluzitia, ovsem treba si polozit otazku nakolko je toto v preludnenej europe mozne.

Lubo

Je jasne, ze opatrenia z Aljasky a Kanady nie su aplikovatelne, avsak mne sa pacia na amikoch dve veci:

  1. robia velmi silnu medvediu osvetu - na Slovensku chyba
  2. hladaju moznosti ako spoluzit, nie ze jedinym riesenim je zabijat - na Slovensku je zial extremny pristup, bud extremna ochrana alebo extremne kantrenie
    Nemozeme sem prenasat vsetko, ale aplikovatelne a dobre by sme mali. Vsak je lahsie sa poucit z cudzich chyb ako z vlastnych...
Wolflike

ja osobne za najcastejsie opakovany omyl povazujem tvrdenie ze premnozenie nie je mozne, lebo priroda sa "o to postara". toto zaznieva z ust "ochranarov" velmi casto, jediny problem je, ktora ze priroda na slovensku sa o to ma postarat. u nas snad neexistuje uzemie nezasiahnute clovekom, ludi je vela a to aj v horach a je logicke ze ovela skor nez sa "prirodne kapacity" naplnia a "priroda zacne regulovat stavy" dojde k neziaducim a konfliknym situaciam medzi clovekom a zverom. zial, nie sme kanada ani aljaska, kde maju medvede nekonecne lesy pre seba. preto tiez povazujem bazirovanie na skusenostiach z ameriky za skodlive nielen pre ludi ale aj pre medvede samotne.

Peterbar

Nemôžeme na našom fliačiku rodnej hrudy budovať svoj postoj k medveďom rovnako ako na Aljaške či obrovskej Kanade. Rozhodne nie som za nejaké bezhlavé kántrenie zvierat či čo len nejakých kvietkov, som veľký milovník prírody a zanietený turista, ale ak ohrozuje zdravie, či dokonca život hociktorého človeka napr. medveď (a je úplne jedno, či ho zle "vychoval" človek)určite, určite, určite!!! je prvoradý človek, jeho život a zdravie. Keby mňa napadla nejaká šelma, tak logicky čakám, že ma snáď (hneď ako to bude možne) bude niekto chrániť a okamžite !!! urobí stopercentné opatrenia, aby už nemohla ani náhodou ohroziť ďalších ľudí.
Inak článok fakt aktuálny.

Pinus

Celý tento "medvedí problém" je na dlhšiu debatu, ale aspoň má niekto podobné názory ako ja.

Wolflike

pinus: presne tak, lenze moj dojem je ze sws nerazi tuto strednu cestu ale skor sa priklanana k ochranarskemu extremu, netvrdim ze uplne a opakujem ze medvede.sk je velmi uzitocna a naozaj dobra stranka, ale za celkom objektivnu ju ja osobne nepovazujem. ako tu uz bolo niekde spomenute, chcelo by to urobit rozhovor aj s inym odbornikom na medvede na slovo vzatym.

Pinus

Wolflike, trafil si klinec po hlavičke a tak isto si myslím, že porovnávať prírodné pomery v Spojených štátoch alebo v Kanade je nedobré. Pán Rigg a SWS budú stále tvrdiť, že medveďov je tak akurát.(lesnatosť a ani výmera SVK sa ale nedá len tak nafúknuť) Keď im (záp. Európe) všade ten medveď chýba, tak nech si ho tam vysadia. Napr. do prímestkého parku menom Sherwood. Pripadá mi to tak, ako keby malo byť SVK prírodným skanzenom, kde budú turisti zo západu chodiť na exkurzie ako teraz do Vlkolínca. Podotýkam, že aj na Slovensku žijú ľudia so svojimi potrbami. Ako som uviedol v skoršom príspevku, chce to zlatú strednú cestu.

Wolflike

medveda v amerike som naposedy videl asi mesiac a pol dozadu, tak na vzdialenost 5-6 metrov. fascinuje ma, ako niekto porovnava ameriku a slovensko co sa medvedov tyka. ved to su uplne ine podmienky, uplne ine plochy divej prirody, snaha aplikovat to co funguje tam na nase pomery je naozaj divna. mna osobne zaraza jedna vec: ak vieme kolko je medvedov a na tom cisle sa zhodne aj pan robin, ak vieme ze rocne sa povolene kvoty odstrelov nenaplnia ani nahodou,nie je tazka matematika zistit ci ich bude coraz viac alebo nie. zaujimalo by ma, pri akom cisle by uz as sws povedala ze ich je vela. pretoze nemyslim si ze v tak husto preludnenej krajine ako slovensko je mozne sa spolahnut na prirodnu regulaciu poctu, ani donekonecna tvrdit ze vsetko je o.k. a problemom je len par macov zvyknutych na ludi.

MD

Bacaardi: super myšlienka. Som si istý že by bola aj účinná. PS: je to naozaj u nás zakázané? Dá sa to vôbec u nás kúpiť?

MD

Ešte ku stránke medvede.sk - nie je tam zmienka o jedincoch, ktorí si hľadajú (vytvárajú) vlastné teritórium, alebo o správaní sa medveďov v období párenia, keď sú samce popudlivejšie a ľahšie reagujú na narušenie svojho územia. Je to podľa mňa oveľa zložitejšie, než by sa na prvý pohľad zdalo.

Bacaardi

keby bli povolene na slovensku signal flares(take tie ziarive "prskavky" co pozname z futbalovych stadionov v juznej amerike alebo z americkych filmov ked je havarka na ceste - keby boli povolene, kady turista by to mal poruke, staci buchnut spodkom, dymovnica sa zapali a maco zdrhne pretoze sa prirodzene boji ohna. a nikoho by sme nemuseli strielat.

MD

Čo sa týka útokov medveďov, zdá sa mi, že väčšinou medveď zaútočí, keď je prekvapený - v lokalitách kde človeka bežne neočakáva. Nepočul som ešte, aby (u nás) medveď napadol človeka na turistickom chodníku. (ak neberiem do úvahy prípad z Demänovskej doliny, kde maco napadol človeka priamo pri autobusovej zastávke)Každý jedinec svoje teritórium dokonale pozná. A ak tam ľudia bežne chodia - vyhýba sa im. Ak o nich vie. (pískanie, hlasný rozhovor, tlieskanie - to je jedno - ide o účel)Inak je to s jedincami, ktorí (z rôznych dôvodov) strácajú plachosť. Jednoznačne si myslím že cestou by bolo donútiť ich ku plachosti. Buď gumovými projektilmi, alebo (podľa výskumov v Kanade) odchyt jedinca, jeho krátke niekoľkohodinové zajatie (spojené samozrejmä so stresom z človeka) a opätovné vypustenie v lokalite vzdialenejšej od ľudských obydlí. Takýto jedinec sa následne človeku vyhýba oblúkom. Ale všetko je to o filozofii, prístupe a peniazoch. A možno aj o možnostiach odchytu a presídľovania problémových jedincov. Slovensko nieje Kanada.

Turis

spýtam sa jej a napíšem:) ale ak si poznal Gabrielu zo Žiliny tak to asi bude ona:

Lubo

vsak prave, poznal som tam vela cechov a slovakov ... teda ak tam bola v r.2003

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Matobee k článku: Poľovnícka chata Lešník Heňo fajn tip. Pamätam si, že som v decembri išiel okolo aj som si chatku trochu obzrel v zimnom vydaní. Všimol som si verandu, kde by sa dalo aj prespať. Len …

nová téma

Komentár

Pavel Forgáč k článku: Prekliate pivo Jasné cocktu poznám a mám aj nejakú doma momentálne :). Podobná našej kofole, akurát má viac bylinkovú chuť. Mám rád aj Solu a Schwepper, ktoré predávajú v Slov …

+ 27 ďalších príspevkov