Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma Výšková choroba, horská choroba, AMS, HAPE, HACE , výškovka

Clarion

To Peter61
Nie je to o liečbe a prevencii AMS, skôr o individuálnej potrebe vody v organizmu a včasnom riedení krvy...
Som medveď, žaiľ, ale nejaký ten meter nadmorskej výšky som už dal, napriek tomu, že viac ako 15 rokov trpím srdcovými chorobami. Ono je to také win-win, niečo za niečo. Na jednej strane isté riziká s výstupmi a túrami, na druhej kondička a celkový stav. Keď nepôjdem do hôr, neprinútim sa asi k pohybu v doline a tým pádom by som šiel iste zdravotne dole.
Táto oblasť je silne individuálny, pocity z "výškovej" choroby sú tiež individuálne, nastupuje skôr u netrenovaných ľudí, či zdravotne handycapovaných. Zas na druhej strane, zažil som aj absolútne namakaného týpka, čo sa zložil v 3200 metroch, nemohol dýchať a len pár inekcii Clexan-u a odtiahnutie do doliny mu zachránilo život.

Peter61

Vrana : obvykle davam pocas 2-3 tyzdnov pred alpskym vyletom 1-2 PRESPANIA tak vysoko, ako to ide. Teda napr. ak je pocko, tak bivak, ak nie, tak vysoke chaty.
Ja sam to vemli pri lahsich kopcoch nepotrebujem, skor motivacne pre mojich partakov

Vrana

2 Peter61: na Slovensku sa pred Alpami neaklimatizujem nijako.

Bikemartin

Peter 06:47 škoda, že si z takýchto dobrodružných historiek nenapísal článok, lebo "Jiste se napínavými příběhy jenom hemžíš". Bol by to isto bestseller (´psychický Gerlach´ by bol proti tomu rozprávka pre deti) a diskusia viac k veci ako toto tu teraz, keď si tému odštartoval ojedinelým raritným prípadom z Tatier a hneď sa ľudia pretekajú, kto má aký šelest a kde ho v Tatrách rozbolela hlava.

Bandolero

Ved toto,rano o stvrtej sadnem do auta (200 mnm) a o jedenastej som na Rysoch.Potom aby ma nebolela hlava...

Clarion

To Peter61:
Problém vo VT sa vyskytuje v prípade, že ráno sadnem do auta, doobeda vystúpim v niektorej osade a štiepam rovno hore, či už kôli robote, alebo zábave. Vtedy sú tam všetky opísané problémy. Ak ale ostanem v niektorej osade, či na chate cez noc, tak problém je out. V Alpách, kopce do 3000 metrov viac menej to isté čo tatry, nad 3000 metrov musím vždy dať jeden deň až dva oddych povedzme do tých 2000 metrov- Po tejto príprave tam fungujem bez problémov.

Riešenie obabrania príznakov je použitie istých medikamentov, ale ich názvy si žiaľ nechám pre seba, nakoľko je to silne individuálne a nechcem nikomu ublížiť.
P.s.: Istý čas som žil v nadmorskej výške 1722m n.m. a spomýnané problémy som nemal...

Peter61

Priklad na AMS:
tusim pred 3 rokmi na ref.Gouter(3800 mnm) som hodil rec s dvoma chlapikmi. Den predtym stiahli kamarata s pomocou dalsich dvoch ludi od biv.Vallot (4300). Teren im to umoznil, je to zostup dole svahom, rovina, par metrov vysupu na Col du Dôme , trhliny neboli.
Vrtulnik nevolali kvoli (ne)poisteniu ( btw. fotili si moj preukaz OeAV, aby vedeli, co si maju urobit nabuduc). po cca 2 dnovom cakani na zlepsenie stavu ( !!!) dajako zostupili dole. Postihnuty uz mal podobne problemy na Elbruse ...

Spomenul som si na to zaciatkom augusta, ked "nas" postihnuty este vladal chodit, takze sme sa dajako vratili na cap.Gnifetti. po rovine bez trhliny by sme ho este dokazali tahat, ale keby sme ho mali sami styria davat dole cez trhliny - jedine budovanim lanovky.

Peter61

Vrana :
diky za prispevok, ako sa aklimatitujes na Slovesnku pred vyletom do Alpoch ?

Peter61

petozbb - neřeš. Niekedy je ta hranica, na co este mam a na co uz nie, velmi pohybliva. Co je dostatocna trenovanost, co je dosttocna rezerva jeddla, oblecenia etc.etc..... nech hodi kamenom.
Positovne si skratka spocitaju podla aktualnej skodovsti prepokladaneho suboru poistencov a bodka. Obcas su v malych pismenkach nezmysly ( vyluka na zachranu z krcmy etc.) Howgh.
prevyk.php5.sk/?id=9

Peto.z.bb

Peter61, mal som na mysli to, ze poistenie plati aj pre tych, co podcenia pripravu a vybavu. A teda im poistovne preplatia zasah HZS ktory nebol potrebny z titulu vyssej moci (nestastie, necakane zhorsenie pocasia a pod.), ale jeho potreba nastala kvoli tomu ze niekoho nezaujima to co sa mu na horach moze stat, vratane vyskovej choroby. Predrazuje to poistenie.

Vrana

Aby som napisal aj nejake skusenosti. Bez aklimatizacie som ochotny ist v Alpach na maximalne 4000-4100 m vysoky technicky lahsi kopec. Mam vyskusane, ze to dam relativne v pohode. Na vyssi kopec sa uz musim aklimatizovat, bo nechcem trpiet ako kon ;-) Tohto pravidla sa drzim za kazdych okolnosti.

Peto.z.bb

Suhlas s Petrom61, niekoho to zaujima viac, ineho menej, a vacsinu ludi to asi vobec nezaujima. A z tejto poslednej najvacsej skupiny ked potom niekto lezie do vysok, tak je z toho praca pre rasta a kol. Mne sucasny system poistenia sa na zasah HZS nepride najlepsi, ale zas v SR sme len v zaciatkoch, apson ze sa to zaviedlo a postupne sa to doladuje. Mozno sa mylim, ale mam dojem ze zodpovednost ludi na horach a priprava na vystupy je jedna z velmi mala oblasti kde slovaci nezaostavame za ludmi zo susednych krajin (sam seba hned sprdavam za zovseobecnenie bez podkladov a dokazov, ale mam silny dojem napr. aj z toho co citam na napr. na hzs.sk/?lang=sk&site=arc… ).

Rast

ludi to nezaujima ale potom tych ludi liecte a vysvetlujte, su cel iprekvapeni,preco sa im to stalo :-) ked to uz robili x-ty krat :-) ale aspon je praca a to ma tesi :-)

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Martin knor k článku: Okolím kúpeľov Nimnica I. Vacsinu tychto tras som siel pocas dvoch dlhsich vandroviek. Ale bolo to uz davno. Inac, tie dve trasy sa Ti zlepili dohromady. Treba ich naklikat osobitne a na …

nová téma