Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Kirkestinden a Salen sú bundy, ktoré spolu tvoria set vhodný na zimu
Kirkestinden a Salen sú bundy, ktoré spolu tvoria set vhodný na zimu Zatvoriť

Recenzia Hardshell bunda Skogstad Kirkestinden a páperovka Salen

Nepremokavá 2,5-vrstvová membránová bunda so všestranným využitím celoročne na turistiku a v zime na skitouring. Testujem ju zároveň s ľahkou páperovou bundou, s ktorou tvorí dobré kombo na lyžiarske túry.

Výrobca
Skogstad
Model
Kirkestinden a Salen
Typ
hardshell bunda a párová zatepľovacia bunda
Materiály
BRIX 2.5 vrstvý laminát (hardshell)
RE:DOWN perie 90/10 (páperka)
YKK zipsy
Vodný stĺpec
10000 mm – hardshell bunda
Priedušnosť
7 000 g / m² / 24 h
Hmotnosť
526 g – hardshell bunda, veľ. M
400 g – páperovka, veľ. M
Páči sa mi
dizajn, farebnosť, strih, zbaliteľnosť, prijateľná hmotnosť, páperka je mierne odolná voči vode, kvalitné vyhotovenie
Nepáči sa mi
iba jedno náprsné vrecko (hardshell), kapucňa bez možnosti nastavenia (páperka)
Infocena
174 € – Kirkestinden (hardshell)
165 € – Salen (páperka)
Obchody
Norwayshop.sk

Kirkestinden – nepremokavá vrchná vrstva

Materiál

Materiál, z ktorého je bunda ušitá, nesie názov BRIX. Ide o 2,5-vrstvový laminát – vrchná vrstva je z polyesteru, vnútorná z TPU a na záver je tu ochranná štruktúra, aby nebolo treba vnútornú ochrannú sieťku. Výrobca uvádza, že je tu prítomná membrána BRIX, neuvádza však, či ide o mikroporéznu alebo hydrofilnú.

Ide presne o rovnaký materiál, ako má detský model Vadsø, ktorý už dva roky nosí Kubko, takže to pri testovaní nebola pre mňa neznáma. Jemu sa bunda veľmi osvedčila, nosí ju prakticky na každú túru po celý rok.

Svojimi parametrami (10 000 mm vodného stĺpca a priedušnosť 7 000 g / m² / 24 h) neprekonáva prémiové materiály, no bundy z nich bývajú aj dva a viackrát drahšie. Keďže u Kubka som nepozoroval diskomfort pri jej nosení, som zvedavý, či mi to nebude prekážať, keďže som zvyknutý na bundu s oveľa lepšími papierovými parametrami (30 000 / 26 000).

Dizajn a strih

Strihovo bunda nie je veľmi vypasovaná, no stále anatomicky tvarovaná. Dĺžkovo siaha asi do polovice zadku, čiže nie je ani do pása, ale ani nie je príliš dlhá. Je to tak akurát a keď sa normálne človek hýbe, tak mu nevybehne bunda tak, že by mal holé kríže.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Dizajnovo je pekná, najmä kvôli žiarivo-oranžovej farbe, ktorá je prestriedaná s čiernou na pleciach a kapucni.

Zaujímavé je, že oproti detskému variantu bundy, táto nemá vodeodolné zipsy, ale bežné. Sú podložené légou, aby nepretekali. Funkčne mi to vyhovuje, lebo sa s nimi lepšie manipuluje, nie sú také tuhé.

Funkčná výbava

Výbava bundy ukazuje, že bunda je univerzálne orientovaná, nie technicky. Vrecká sú na klasickom mieste, aby ste si do nich mohli dať ruky a náprsné je len jedno. Pásy doň ale nezmestíte. Taktiež kapucňa nie je dostatočne veľká, aby sa pohodlne zmestila na helmu. Absentuje aj spodný jazdec na zipsovaní, takže odspodu bundu nerozzipsujete.

Kapucňa je pohodlná pre bežné nosenie bez helmy. Je nastaviteľná v zátylku a na obvode. Má celkom rozmerný šilt, ktorého tvar drží všitý drôt.

Skúsenosti z používania

S bundou som doposiaľ absolvoval niekoľko peších zimných túr vo Vysokých Tatrách, backcountry bežkovanie v Nízkych Tatrách a skialpové túry v Západných a Vysokých Tatrách. Teploty sa pohybovali zľahka pod bodom mrazu a väčšinou aj fúkalo.

Z krátkeho testovania neviem ešte bundu hodnotiť z pohľadu priedušnosti. V zime sa viem obliecť tak, aby mi nebolo príliš teplo pri šliapaní a preto sa menej potím. Viac budem vedieť pocitovo hodnotiť údaj po dlhšom testovaní, najmä v jarnom období.

Pri šliapaní na lyžiach som mal pod bundou len tenké termo na ňom hrubší Devold Expedition. Pri zjazde som pridal aj páperku Salen (viď nižie) a pokiaľ ma už nečakalo šliapanie hore, vymenil som termo za suché a priamo naň išla páperka a potom hardshell. Takéto kombo na dlhší zjazd bolo akurátne.

Strihovo je bunda voľnejšia, čo pomáha pohyblivosti v nej. Pri pohybe neobmedzuje a vzadu sa nevyhŕňa. Rukávy sú dostatočne dlhé a majú manžetu, s ktorou sa v pohode manipuluje aj v tenších rukaviciach.

Zbaliteľnosť je bundy je dobrá, dá sa povedať štandardná pre tento typ bundy. Zvyknem ju celú zrolovať do kapucne, aby mala kompaktný tvar. Hmotnostne pri asi 500 g (veľkosť M) nejde o ultralightovú bundu, no stále ju možno zaradiť medzi ľahšie hardshelly.

Salen – zateplovacia ľahká páperovka

Materiály

Vrchná tkanina je z polyesteru (420T Dull Nylon) s vodeodpudivou úpravou. Nie je taká jemná a tenká, ako to pri zatepľovacích páperovkách býva. Je teda možné jej použitie aj ako vrchnej bundy. Materiál je rovnaký na vrchnej aj vnútornej strane. Nemá ani hybridnú konštrukciu, kedy by povedzme na chrbte a v podpazuší bol iný, priedušnejší materiál.

Bunda má jednoduchú konštrukciou komôrok, ktoré sú plnené recyklovaným perím RE:DOWN. Perie pochádza výhradne zo zberu druhotnej suroviny. Páperie a pierka sú v pomere 90 : 10, plnivosť je 650 CUIN. Celkovú hmotnosť náplne výrobca neuvádza. Z tohto pohľadu však ide skôr o tenšiu bundu.

Dizajn a strih

Dizajnovo ide o vydarený kúsok. Žiarivá oranžová farba sa hodí k hardshell bunde Kirkestinden. Farebne odlišná je len vnútorná strana kapucne, lem kapucne a elastické manžety, všetky tri prvky sú šedé. Pekne vyzerá aj samostatne a outdoor-pozitívny človek ju bude nosiť aj bežne do mesta, keď je chladno. Noseniu ako vrchnej vrstvy nahráva aj tuhší a odolnejší vonkajší materiál.

Strih je predĺžený, mierne zúžený a skôr rovný než vypasovaný. Pri mojej výške 186 cm mi akurát sedí veľkosť M. Dĺžka bundy aj rukávov je dostatočná a to isté platí aj pre kapucňu, hoci mám dosť dlhý krk. Kapucňa nemá žiadne možnosti nastavenia, čo zhoršuje jej použiteľnosť.

Na bunde sú len dve klasické vrecká na bokoch. Do jedného z nich je možné celú bundu napchať, aby zabrala menej miesta v batohu.

Skúsenosti z používania

Zatepľovacia bunda je vhodná najmä pod hardshell, no dá sa použiť aj samostatne. Na prvý pohľad zaujme, že jej plnenie je skôr striedmejšie, nie je to žiaden lámač arktických zím. Vonkajší materiál je hrubší a tuhší oproti ľahkému páperovému svetru, ktorý som doposiaľ na tieto účely požíval. Výrobca uvádza, že nylonová tkanina odolá aj sneženiu či miernemu dažďu. V bunde som absolvoval asi hodinový dážď so snehom, ktorý v nižších polohách prešiel do dažďa. Bunde to nijako očividne neuškodilo.

Pozitívne vnímam, že bunda má kapucňu. Toto mi na mojom páperovom svetri chýba. Je to príjemné, keď človek vyšliape do sedla, chce si dať oddych a nevymrznúť pri tom. Kapucňa v tom veľmi pomôže, lebo cez hlavu strácame najviac tepla. Kapucňa ale nie je zďaleka ideálna, pretože nemá sťahovaciu gumičku v zátylku ani po obvode. Veľmi to obmedzuje jej praktické využívanie bez ďalšej vrstvy na hlave. Ako-tak sa to dá "vymyslieť", ak si na páperovú kapucňu nasadíte helmu, či kapucňu hardshell bundy. Ostáva to však ako hlavné mínus bundy.

Pozitívne hodnotím riešenie manžety na rukávoch. Mnohé podobné bundy tu bývajú zakončené len gumičkovým lemom. Tu je dlhšia manžeta z elastického materiálu. Nie je tak problém prevliecť ruku v tenkej rukavičke či so športovými hodinkami.

Príjemná je možnosť zbalenia celej bundy do jedného z vreciek. Napakovanie nie je úplne natesno, čiže netreba s tým až tak bojovať pri balení a pri rozbaľovaní sa zas netreba obávať poškodenia bundy.

Páči sa mi aj to, že zipsy nie sú úplne minimalistické a dobre sa s nimi manipuluje. Mrzí ma len, že hlavný zips nemá aj spodný jazdec.

Záver

Bundy Kirkestinden a Salen sú vhodnou zimnou kombináciou. Prvá menovaná má strih, pod ktorý sa ideálne zmestí druhá bez toho, aby ste mali pocit napratanosti. Obe sú veľmi dobre použiteľné aj samostatne. Dizajnovo sú vydarené a materiálovo orientované skôr na ľudí, čo hľadajú dobrý pomer cena / výkon, než prémiové parametre. Dobré skúsenosti s BRIX materiálom mám zatiaľ sprostredkovane od syna, ktorý detský model nosí takmer dva roky. Svoje skúsenosti doplním po dlhšom období testovania.


Autor fotografií: Matej Ďuriš

Fotogaléria k článku

Najnovšie